مهم‌ ترین استراتژی‌ های سوشال مدیا مارکتینگ

سوشال مدیا مارکتینگ
مقالات

مهم‌ ترین استراتژی‌ های سوشال مدیا مارکتینگ

سوشال مدیا مارکتینگ این روزها فضای شبکه های اجتماعی علاوه بر این که میزبان کسب و کارهای آنلاین است، فروشگاه ها و کسب و کارهای حضوری را هم میزبانی می کند. به همین علت داشتن برنامه و استراتژی برای سوشال مدیا مارکتینگ یا بازاریابی شبکه های اجتماعی، مهم تر از هر موقع دیگری شده است.

از سمتی این کانال های ارتباطی قابل چشم پوشی نیستند. طبق آمارها بیش از 70 درصد افراد برای خرید از برندهای مختلف به سراغ شبکه اجتماعی آنها می روند. پس ضرورت فعالیت حرفه ای که بتواند کاربران بیشتری را جذب کند، بیش از پیش شده است.

در این قسمت برای موفقیت بازاریابی شبکه های اجتماعی مهم‌ ترین استراتژی‌ های سوشال مدیا مارکتینگ را با شما در میان می گذاریم. برای دیده شدن در فضای آنلاین جدید، این بخش را از دست ندهید.در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

۱. سوشال مدیا مارکتینگ فعالیتی تیمی است و یک نفر نباید مسئول همه‌ی شبکه‌های اجتماعی باشد

 

شاید زمانی‌که تازه شبکه‌های اجتماعی کاربرد بازاریابی پیدا کرده بودند، در کسب‌وکارهای کوچک و متوسط یک نفر مسئول همه‌ی شبکه‌های اجتماعی بود، اما این دیگر برای سال ۲۰۲۲ و آینده‌ی سوشال مدیا مارکتینگ مناسب نیست. هر شبکه ویژگی‌های خاص خودش را دارد. علاوه‌براین، اینستاگرام  و دیگر شبکه‌های اجتماعی هرروز امکانات بازاریابی‌ خود را ارتقا می‌‌دهند.

پس کسی‌که برای مثال ادمین اینستاگرام است باید اینستاگرام را بشناسد، تغییرات و آپدیت‌های آن را دنبال کند. یعنی باید کسی باشد که درباره‌ی اینستاگرام مطالعه کند. ادمین کسی نیست که فقط جواب سوال و کامنت را بدهد. همه‌ی این‌‌ها یعنی سوشال مدیا مارکتینگ به‌سمت تخصصی‌تر‌شدن پیش می‌رود. بنابراین، کسب‌وکارها برای بازاریابی در هر شبکه‌ی اجتماعی باید تیمی خاص همان شبکه را  داشته باشند.

سوشال مدیا مارکتینگ

 

۲. سوشال مدیا مارکتینگ بودجه‌ی خاص خودش را می‌خواهد

 

معمول این است که بخشی از بودجه دیجیتال مارکتینگ را به سوشال مدیا مارکتینگ اختصاص می‌دهند. اما می‌شود ادعا کرد که این استراتژی دیگر چندان‌که باید نتیجه‌بخش نخواهد بود. سوشال مدیا مارکتینگ بودجه‌ی خاص خودش را می‌خواهد. بودجه سوشال مدیا مارکتینگ می‌شود مجموعه‌ای از بودجه‌ای که باید به هر شبکه اختصاص داد، به‌علاوه‌ی بودجه برای فعالیت‌های کلی و عمومی مربوط به بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی. در این بودجه باید بخشی برای تهیه‌ی ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی درنظر گرفته شود.

 

۳. در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی کیفیت و تنوع محتوا حرف اول را می‌زند

 

لازم نیست یک کسب‌وکار در تمامی شبکه‌های اجتماعی یا حتی چندین شبکه‌ی اجتماعی حضور داشته باشد. این استراتژی اشتباهی است که بسیاری از کسب‌وکارها مرتکب می‌شوند. شاید برای کسب‌وکار شما بهترین استراتژی این است که فقط در یک شبکه‌ی اجتماعی بازاریابی کنید. نکته اینجاست که کسب‌وکار شما باید شبکه‌ای را پیدا کند که اکثر مخاطبان هدف (مشتریان) شما در آن شبکه‌ی اجتماعی حضور دارند.

وقتی کسب‌وکار مناسب‌ترین شبکه‌ی اجتماعی خودش را پیدا کرد، باید درست و اصولی در آن شبکه تولیدمحتوا کند. کیفیت محتوایی که در یک شبکه تولید می‌شود، از کمیت محتواها  بسیار مهم‌تر است. اگر کسب‌وکار در همان یک شبکه محتوای مناسب با آن شبکه را تولید کند، بهتر از این است که در ۳ شبکه‌ی اجتماعی محتوای نامربوط و بی‌کیفیت به کاربر عرضه کند.

بحث دیگر این است که در هیچ شبکه‌ای نباید فقط یک نوع محتوا تولید کرد. در سوشال مدیا مارکتینگ امروز و آینده تنوع محتوایی حرف اصلی را می‌زند. تاجایی‌که ویژگی‌های هر شبکه اجازه می‌دهد باید محتواهای اصیل، جذاب، مرتبط  و متنوع برای کاربران تولید شود. از محتواهای صوتی نیز نباید غافل شد. صداها به‌اندازه‌ی انیمیشن‌ها جذاب هستند.

 

۴.  سوشال مدیا مارکتینگ فقط تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی نیست

 

شبکه‌های اجتماعی فقط پلتفرم‌های تبلیغاتی نیستند. کسب‌وکارهای بزرگ و آگاه به ترندهای روز از سوشال مدیا برای ارزش‌آفرینی استفاده می‌کنند. سوشال مدیا دیگر جای محتواهای کوتاه‌مدت نیست. بخشی از محتواهای تولیدشده برای شبکه‌های اجتماعی باید محتواهای سبز باشند. محتواهایی که بانگاه بلند‌مدت و برای ترویج هدفی مشخص تولید شده‌اند.

هیچ دلیلی وجود ندارد که کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نتوانند متناسب با محصولی که تولید می‌کنند ارزش‌آفرینی کنند. اتفاقا، این استراتژی کسب‌وکارهای کوچک را از دیگر رقبا (کسب‌وکارهای کوچک دیگر) متمایز می‌کند. به‌همین‌دلیل بسیار مهم است که کسب‌وکارهای نه‌چندان بزرگ به‌هیچ‌وجه نباید از این استراتژی غافل شوند.

 

۵.در شبکه‌های اجتماعی Community‌ (انجمن متخصصان) بسازید

 

کلاب هاوس چه می‌کند؟ کلاب هاوس شبکه‌‌ای اجتماعی است که در درون خودش انجمن‌ها و اجتماعات را حول‌محور یک موضوع می‌سازد. درواقع کار کلاب هاوس کامیونیتی‌سازی است. این کامیونیتی‌‌‌ها ممکن است انجمن‌ متخصصان باشند. جایی‌که متخصصان در یک رشته درباره‌ی همان رشته حرف می‌زنند و تبادل‌نظر می‌کنند.

 برای مثال، اتاق‌هایی در کلاب هاوس که پزشکان درباره‌ی کووید ۱۹ و آخرین اخبار و اطلاعات علمی مربوط به این بیماری بایکدیگر بحث می‌کنند. کامیونیتی‌ها ممکن است انجمن علاقه‌مندان باشد. برای مثال، اتاق‌هایی در کلاب هاوس که در آن‌ها درباره‌ی موضوعات روان‌شناسی صحبت می‌شود. همه‌ی علاقه‌مندان به این موضوعات می‌توانند به این اتاق‌ها بپیوندد و بحث‌های کارشناسی را گوش کنند یا سوالاتشان را بپرسند.

کامیونیتی‌سازی کاری است که می‌شود در بعضی شبکه‌‌های اجتماعی دیگر هم انجام داد. برای مثال، تلگرام گزینه‌ی بسیار مناسبی است. شما هم شاید عضو یک یا چند گروه‌ کتابخوانی در تلگرام باشید. گروه‌هایی که فقط کتاب‌های حوزه‌ی مشخصی را (مثلا دیجیتال مارکتینگ) باهم می‌خوانند. طبیعی است که این انجمن متخصصان برای افراد و کسب‌وکارهایی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعال هستند، فرصت‌های بازاریابی بسیاری دارد.

شاید مهم‌ترین نکته درباره‌ی کامیونیتی‌ها در شبکه‌های اجتماعی این باشد که کسب‌وکارها فرصت دارند تا ازطریق آن‌ها با مشتریان فعلی و بالقوه‌ی خود مستقیم‌ و شخصی‌تر ارتباط بگیرند، از آن‌ها سوال بپرسند و نظرسنجی کنند. همچنین، انجمن‌های متخصصان جایی است برای مطرح‌کردن برند و پرسونال برندینگ.

 

۶. از حامیان برند و سفرای برند در سوشال مدیا مارکتینگ غافل نشوید

 

در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، اینفلوئنسر مارکتینگ لازم است، اما کافی نیست. در استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی باید جایی هم برای بهره‌برداری از پتانسیل‌های حامی برند و سفیر برند باز کرد. مشتریان وفادار شما و حتی کارمندان شما می‌توانند حامیان و سفرای برند شما باشند. اصلا فکر نکنید وقتی از حامی برند حرف می‌زنیم، منظورمان افراد مشهور است.

فقط دقت کنید که اگر قرار است کارمندان شما حامیان کسب‌وکار شما باشند، باید برای تمام فعالیت‌هایی که آن‌ها قرار است در شبکه‌های اجتماعی خودشان برای برند شما انجام دهند، برنامه‌ی مشخص چیده شود. یعنی فعالیت آن‌ها باید هماهنگ با برند و برنامه‌ریزی‌شده باشد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه