سرنخ بازاریابی یا لیدچیست؟

سرنخ بازاریابی
دیجیتال مارکتینگ مقالات

سرنخ بازاریابی یا لیدچیست؟

سرنخ بازاریابی همه ما می‌دانیم که اگر کسب ‌وکارها مشتری نداشته باشند، هیچ فروشی انجام نمی‌شود و اگر فروشی در کار نباشد، ادامه حیات کسب‌وکار هم میسر نخواهد بود. امروز در این مقاله از تدریس24 قصد داریم در مورد اینکه لید چیست یا مشتری راغب، گفت و گو کنیم و نکاتی را بیان کنیم تا این مشتریان راغب را وارد قیف فروش کرده و به فروش نهایی برسانیم.

 اینکه اهمیت لید چیست خصوصاً در بخش بازاریابی و فروش بر کسی پوشیده نیست، اما در این مقاله با ما همراه باشید تا لایه‌های بیشتری از این بحث را باز کنیم.

منظور از لید یا سرنخ بازاریابی چیست؟

 

سرنخ بازاریابی یک lead، شخصی است که به محصول و یا سرویس شما از هر طریقی علاقه نشان داده است. برای روشن‌تر شدن این مفهوم به مثال‌های زیر توجه کنید:

در بازاریابی تلفنی، شما به جای دریافت تماس‌های تصادفی، با اشخاصی که از قبل آن‌ها را برای استفاده از محصول و یا سرویس خود آماده کرده‌اید، تماس تلفنی برقرار می‌کنید.

در بازاریابی دیجیتال، فرض کنید که شما در حال جست‌وجو در مورد مراقبت از خودرو باشید و در همین زمان، ایمیلی از طرف یکی از شرکت‌های حوزه‌ی خودرو به شما ارسال شود که حاوی پیشنهاد بازدید از یک وب‌سایت برای کمک به مراقبت از خودروی شما است.

این مراحل را مقایسه کنید با اینکه یکی از شرکت‌های خودرو، بدون هیچ دانشی در مورد تمایل شما به مراقبت از خودرو با شما تماس بگیرد و خدمات خود را توضیح دهد. شما به عنوان یک مشتری، احتمالا حالت اول را بیشتر می‌پسندید.بازاریابی هم با شما هم‌نظر است و به حالت اول رای می‌دهد؛

چرا که در روش اول مشتری به دلیل علاقه‌مندی قبلی، اطلاعاتی در مورد خود را به شرکت ارائه می‌دهد و این سرآغاز تولید Lead، برقراری ارتباطی شخصی‌سازی‌شده و رفع نیازهای مشتریان بالقوه است.

سرنخ بازاریابی
تولید lead یا سرنخ چیست؟

 

سرنخ بازاریابی به مراحل تبدیل افراد عادی به lead یا سرنخ هایی که در قسمت قبل توضیح دادیم، تولید lead ‌گفته می‌شود. به عبارت دیگر، فرآیند تولید lead یک راه حل برای مشتاق کردن مشتریان بالقوه شما به کسب‌وکارتان و متمایل کردن آن‌ها به خرید محصولات/خدمات شماست. در مراحل تولید lead، افراد را به اندازه‌ای به برند خود مشتاق می‌کنید که خودشان بخواهند بیشتر درباره شما بدانند.

همانگونه که در بلوک دیاگرام زیر مشخص است، فرآیند تولید lead، دومین مرحله بازاریابی است که پس از جذب کردن مخاطب و تبدیل آن‌ها به بازدیدکننده اتفاق می‌افتد و در طی این فرآیند، بازدیدکنندگان به لید یا سرنخ تبدیل می‌شوند و به تیم فروش واگذار می‌شوند.

 

منابع تولید لید چیست؟

 

سرنخ بازاریابی مراحل رسیدن به فروش با تولید لید آغاز می‌شود. تولید لید چیست؟ شامل فعالیت‌های مرتبط با بازاریابی یا مهارت‌های پرورش لید است. در سطح ابتدایی و ساده تولید لید می‌تواند درخواست اطلاعات از مشتریان فعلی شما باشد. با این حال، شرکت‌هایی که به دنبال افزایش سریع درآمد هستند، معمولاً از سایر تکنیک‌های پرورش لید استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، آن‌ها امکان دارد لیست‌های لید فروش را از یک شرکت پرورش‌دهنده لید خریداری کنند، که پایگاه داده‌ای از لیدهای تجاری و مصرف‌کننده دارد. چنین فهرست‌هایی از لیدها ممکن است برای انجام بازاریابی پستی مستقیم، بازاریابی ایمیلی یا کمپین‌های بازاریابی تلفنی مورد استفاده قرار گیرند، که همگی اشکال بازاریابی مستقیم هستند.

 

مراحل تولید لید چگونه است؟

 

سرنخ بازاریابی برای اینکه بتوانید تولید لید یا سرنخ خوبی داشته باشید و تا حدامکان نیز بتوانید موارد باکیفیت و باارزشی به دست آورید، فرایندها و روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 

محتوای رایگان و کاربردی

 

احتمالا برای شما هم پیش آمده که وقتی وارد سایتی می‌شوید، پیام پاپ‌آپی به شما نشان داده می‌شود که حاوی یک کتاب است و با واردکردن نام، ایمیل یا شماره موبایل می‌توانید آن را دریافت کنید. این روش یکی از اصلی ترین راهکارهای جمع‌آوری لید است که در ازای ارائه محتوای رایگان و کاربردی که مخاطب به آن علاقه دارد و به دردش می‌خورد، اطلاعات مهمی را از او می‌گیرید.

روش دیگر این است که از کاربر بخواهید با وارد کردن ایمیلش در خبرنامه شما عضو شود و به صورت مستمر و مدوام مقالات و محتوای جذاب را دریافت کند.

 

کد تخفیف

 

سرنخ بازاریابی کدهای تخفیف یکی دیگر از موضوعات مهم و جذاب برای کاربران است که می‌توانید آنها را ترغیب کنید با پرکردن فرم یا ارائه دادن نام، ایمیل و شماره موبایل بتوانند کد تخفیف خود را دریافت کنند. یکی از بهترین روش‌ها در این حالت برای خرید اول است که می‌توانید درصد بیشتری در نظر بگیرید.

 

ثبت اطلاعات برای پیدا کردن شغل

 

اما یکی از مرحله هایی که خیلی خوب جواب می‌دهد زمانی است که کاربران برای پیدا کردن فرصت شغلی مناسب، تقریبا حاضرند اطلاعات مختلفی را در اختیار شما قرار دهند که هم به درد تیم منابع انسانی می‌خورد و هم می‌توانید در موارد دیگر از آنها استفاده کنید.

 

ارائه نسخه رایگان یا آزمایشی

 

اگر سرویس یا نرم‌افزاری دارید که می‌تواند به مخاطبان کمک کند، حتما از آنها بخواهید اطلاعاتی مانند ایمیل را در اختیار شما قرار دهند تا بتوانند برای مدت محدودی از نسخه دموی شما استفاده کنند.

 

ایجاد دسترسی محدود

 

سرنخ بازاریابی یکی دیگر از مرحله هایی که در تولید لید یا سرنخ با کیفیت خیلی به ما کمک می‌کند، ایجاد دسترسی محدود به محتوای ارزشمند و کمیابی است که برای آن خیلی زحمت کشیده‌اید. به این ترتیب کاربر حاضر است اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهد تا به تمام قسمت‌ها دسترسی داشته باشد.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping