ساب دامین (subdomain) چیست؟

ساب دامین
پایگاه داده‌ مقالات

ساب دامین (subdomain) چیست؟

ساب دامین اگر تابحال یک سایت راه اندازی کرده اید و یا قصد راه اندازی یک سایت دارید حتما اسم ساب دامین یا زیر دامنه را شنیده اید. امروزه، شرکت‌های خرید هاست ( فضای میزبانی در وب یا اینترنت ) و دامنه با امکانات و تسهیلات فراوان قابلیت‌های متعدد به کاربران خود ارائه می دهند تا نیازمندی‌های کاربران خود را به بهترین شکل برآورده کنند.

یکی از این قابلیت ها subdomain است. در این مقاله ما به شما می گوییم زیر دامنه یا ساب دامین چیست و به چه منظور از آن استفاده می‌شود؟ و در ادامه این مقاله از تدریس24 می گوییم ساخت ساب دامین در سی پنل و ساخت subdomain در دایرکت ادمین چگونه است؟

دامنه چیست؟

 

ساب دامین قبل از اینکه تصمیم بگیرید یک وب‌سایت راه‌اندازی کنید باید نام یا آدرس آن را به همراه پسوند انتخاب کنید که برای این کار باید ثبت دامنه انجام دهید. در دنیای وب، متناظر با هر آدرس وب‌سایت ( IP ) یک نام که همان دامنه است، وجود دارد و کاربران اینترنت هر وب‌سایت را با نام دامنه آن می‌شناسند.

( در مورد ip می توانید مقاله آدرس ip چیست را بخوانید) انتخاب نام دامنه کاری تخصصی است که باید علاوه بر قابلیت به‌یادسپردن، نامی جذاب باشد و قابلیت برندشدن نیز داشته باشد.

دامنه یا Domain نامی منحصربفرد برای یک آدرس اینترنتی است که یک وب‌سایت‌ با این نام شناخته می‌شود. آدرس اینترنتی وب‌سایت، یک آدرس آی‌پی ( IP ) است که با اعدادی منحصربفرد آدرس‌دهی می‌شود و برای ساده‌شدن دسترسی به وب‌سایت، به‌جای آدرس آی‌پی از دامنه استفاده می‌شود که از یک نام و یک پسوند که با نقطه از هم جدا می‌شوند، تشکیل شده است. هر دامنه می‌تواند یک یا چند زیر دامنه یا ساب دامین داشته باشد.

ساب دامین
ساب دامین چیست؟

sub domain یا زیر دامنه یا دامنه فرعی، به بخشی از دامنه اصلی شما گفته می شود؛ وب سایت های مختلف با کمک زیر دامنه ها راحت تر سازماندهی و پیمایش می شوند. برای درک بهتر از مثال ساده ای کمک می‌گیرم که فرض کنید آسام سرور انواع مختلفی از سرور ها را ارائه می دهد اما برای ارائه یک نوع از سرور ها مثلاً سرور مجازی باید بخش اختصاصی برای آن در نظر بگیرد؛

ساب دامین اینجاست که زیر دامنه کاربرد دارد. معمولاً زیر دامنه بعد از دامنه اصلی در URL وب ظاهر می شود وcom. نیز دامنه سطح برتر به حساب می آید.

ساب دامین می توانید از متن و کلماتی که دوست دارید در زیردامنه‌ها استفاده کنید، اما بهتر است، این اصطلاح با کار شما مرتبط باشد و بتوانید به راحتی آن را بنویسید؛ در این صورت به خاطر ماندن آن آسان تر خواهد بود.

کاربرد ساب دامین

ساب دامین با وجود این واقعیت که زیر دامنه در دامنه اصلی یکپارچه شده است، موتورهای جستجو آن را به عنوان یک موجودیت مجزا می بینند به همین علت از زیر دامنه برای سازماندهی وب سایت استفاده می شود؛ زیردامنه ها با اهداف و کاربرد های مختلف توسط شرکت ها مورد استفاده قرار میگیرند اما استفاده اصلی از ثبت نام دامنه، شناسایی بخش های مختلف و متمایز از یکدیگر در یک وب سایت در نتایج موتورهای جستجو است.

ساب دامین با وجود این، توانسته است بخشی از وب سایت اصلی را حفظ کند؛ به عبارت دیگر، شما باید به کاربران خود توجه کنید. به عنوان مثال، اگر وب سایت شما توسط افرادی از سراسر جهان بازدید می شود؛ ترجمه وب سایت به زبان های مختلف تأثیر گذار خواهد بود.

 از طرف دیگر؛ کاربران می توانند از طریق زیر دامنه ای که شما راه اندازی کرده اید به وب سایت شما دسترسی داشته باشند؛ هرچند صفحات جداگانه برای وب سایت های چند زبانه ممکن است با هزینه و زمان کمتری نسبت به آنچه فکر می کنید ساخته شوند.

 • با یک زیر دامنه، کار با اینترنت بسیار ساده تر است!

ساب دامین ها یک موهبت الهی هستند که توانستند کار را برای ما بسیار راحت تر نمایند و شما باید تا حد امکان از آن‌ها نهایت استفاده را ببرید. یقیناً که dns (مخفف domain name system) زندگی ما را ساده‌ترمی کند. DNS نام دامنه، در واقع آدرس IP را به حروف و ارقام مبدل کرده است؛

در حقیقت پیکربندی دامنه ها و زیر دامنه ها از طریق سیستم نام دامنه (DNS) انجام می شود و توجه داشته باشید که دامنه های موجود در آدرس وب باید از راست به چپ بررسی شوند.

 • فروش ساب دامین و کسب درآمد شرکت ها

ساب دامین شما می توانید با فروش زیر دامنه یا زیر دامنه درآمد کسب کنید. فروش ساب دامنه برای بسیاری از شرکت ها و افراد واقعاً یک صنعت پرسود است. آن‌ها با خرید نام های دامنه مطلوب و فروش مجدد آن‌ها با هویت جدید به این امر دست می یابند. کاربران سیستم های مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس یا سازندگان وب سایت با کاربران اجازه ایجاد حساب های زیر دامنه خود را می دهند.

 • زیردامنه ها (ساب دامین) برای کاربران و مشتریان

شما می توانید یک زیر دامنه اختصاصی برای یک مشتری خاص انتخاب کنید؛ بنابراین کاربر در پیاده سازی افکار و ایده های خود در این سایت و زیر دامنه آزادی عمل خواهد داشت؛ در نتیجه، با آگاهی از خواسته و ایده مشتریان می‌توانید سایت را مطابق با نیازها و خواسته‌های آن ها تنظیم کنید. همان‌طور که می دانیم به عنوان یک صاحب کسب و کار، یکی از حیاتی ترین جنبه های شغل شما جذب مشتریان جدید با در نظر گرفتن نیاز و خواسته آن ها است و داشتن یک زیر دامنه به شما امکان می دهد این کار را سریعتر و مؤثرتر انجام دهید.

 • از یک زیر دامنه برای جدا نگه داشتن وبلاگ خود از سایت اصلی استفاده کنید.

ساب دامین جدا کردن وبلاگ خود از سایت اصلی خود تحت یک دامنه یک حرکت هوشمندانه است، زیرا یک وبلاگ می تواند سبب کاهش سرعت سایت اصلی شما شود که می تواند برای تجارت شما فاجعه آمیز باشد؛ زیرا مشتریان شما در صورتی که سایت شما بسیار کند باشد، آن را ترک می کنند و در نتیجه رتبه بندی موتورهای جستجوی شما آسیب خواهد دید.

با این حال، اگر بخواهید وبلاگتان را انتقال دهید و به دلیل عملکرد متفاوت آن از دامنه اصلی شما جدا شود، طبیعی ترین رویکرد ایجاد یک زیر دامنه و انتقال وبلاگ به آننآن برای نگهداری وبلاگ شما است؛ در حالی که هنوز بخشی از دامنه اصلی خواهد بود.

 • تست یک صفحه وب جدید

هنگامی که صحبت از ایجاد یک وب سایت جدید و یا تست به روز رسانی آن می شود، اغلب از زیر دامنه ها به عنوان نقطه شروع استفاده می شود. به عنوان مثال، وردپرس ممکن است تحت دامنه شما نصب شود و به عنوان یک جزء مستقل از وب سایت اصلی شما استفاده شود؛ همچنین می توانید از زیر دامنه برای آزمایش تغییرات خود استفاده کنید.

برای بررسی نحوه عملکرد آن‌ها پس از انتشار در وب سایت اصلی از زیر دامنه ها استفاده کنید. از آنجایی که دامنه فرعی به عنوان یک صفحه مخفی عمل می کند، به راحتی می توانید قابلیت های جدیدی را در سایت خود بدون نگرانی در مورد مشاهده آن توسط سایر کاربران و یا ایجاد مشکلی در سایت آزمایش کنید.

 • هزینه میزبانی وب سایت

ساب دامین گوگل ساب دامنه را یک وب سایت متفاوت و متمایز می داند، بنابراین باید روی سرور خودش میزبانی شود و برای هر زیر دامنه، باید هزینه جداگانه ای پرداخت کنید که موجب افزایش هزینه برای شما می‌شود. به همان اندازه که وب سایت شما از نظر سرعت بارگذاری اطلاعات و هم از نظر اندازه رشد می کند، طرح میزبانی شما گران تر خواهد بود.

 • وب سایت تجاری خود را انتقال دهید.

انتقال صفحه تجارت الکترونیک خود به یک دامنه جدید به هزاران دلیل نیز یکی دیگر از گزینه های ممکن است. در واقع، اگر هدف اصلی سایت شما فروش نباشد، یک سایت تجارت الکترونیک ترافیک سایت اصلی شما را افزایش می دهد و سبب کندی سرعت سایت می شود و همچنین تجربه کاربر را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

در نتیجه، انتقال این صفحه به یک زیر دامنه سرعت صفحه اصلی را افزایش می دهد و در عین حال به کاربران اجازه می دهد تا از وب سایت تجاری شما از طریق سایت اصلی بازدید کنند.

 • یک وب سایت موبایل ایجاد شود.

از آنجایی که بسیاری از مردم در حال حاضر از طریق دستگاه های تلفن همراه خود به اینترنت دسترسی دارند، می توان با استفاده از یک زیر دامنه، یک نسخه سازگار با موبایل از یک وب سایت ایجاد و طراحی کرد. موتورهای جستجو مانند گوگل می توانند دستگاه کاربر را بر اساس سایت هایی که جستجو می کنند شناسایی کنند و از این رو نسخه بهینه شده صفحه را برای موبایل ارائه دهند.

ساب دامنه ها واقعا یک گزینه فوق العاده برای ارائه نسخه های مختلف سایت ها در صفحات نمایش به اندازه های متفاوت هستند که تأثیر به سزایی در روند کاری شما ایفا می کنند. مهم است که در نظر داشته باشید که ارائه یک زیر دامنه سازگار با موبایل بسیار مهم است، زیرا اکثر ترافیک موتورهای جستجو از طریق تلفن همراه است.

 • شخصی سازی ساب دامین

ساب دامین با استفاده از یک زیر دامنه، می توانید وب سایت خود را متناسب با نیازهای مناطق جغرافیایی خاص، محصولات، بازدیدکنندگان و سایر متغیرها تنظیم کنید و اگر بخواهیم هر زیر دامنه دارای محتوای خاص خود باشند، این امکان یک ویژگی بسیار مفید و حیاتی باشد. علاوه بر این، رتبه بندی موتورهای جستجوی محلی شما را افزایش می دهد.

اهمیت این مشکل را نمی توان نادیده گرفت. با وجود این، اگر نیاز به ساخت محتوای شخصی ندارید، بهتر است از یک زیر شاخه استفاده کنید؛ زیرا هم هزینه اضافی برای شما نخواهد داشت و هم ساده‌ ترخواهد بود. در واقع، مناسب بودن یا نبودن یک ساب دامنه برای وب سایت شما بستگی به خواسته های آن دارد و سفارشی سازی ساب دامنه در صورت لزوم ترجیح داده می شود.

کدام یک برای بهینه سازی موتور جستجو (سئو) بهتر است؟

قبلاً تصور می شد که دامنه های فرعی همان تأثیر زیر دامنه خود را دارند، اما طبق گفته مت کاتز در سال 2012، مشخص شد که آن‌ها تقریباً مشابه هستند و Google آن‌ها را به عنوان یک دامنه در نظر می گیرد. امروزه ساب دامنه و دامنه ها دارای ویژگی و معیار های مختلفی در موتورهای جستجو هستند.

به همین دلیل، توصیه می شود که محتوای اصلی خود را همانند یک وبلاگ در زیر شاخصه ها طبقه بندی کنید. اکثر وب مسترها از این استراتژی استفاده می کنند، زیرا پیش از این کاربران می توانستند زیر دامنه‌ها را با عباراتی که می‌خواستند در گوگل جستجو کنند، شناسایی کنند و در نتیجه ی این کار؛ میران سایت متوجه کلمات کلیدی که توسط افراد جستجو می شد؛ در دامنه و ساب دامنه می‌شدند.

بنابراین، گوگل راهی برای مسدود کردن این استراتژی پیدا کرد و در حال حاضر فقط یک دامنه را در نتایج جستجو نشان می دهد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping