ریمارکتینگ یا بازاریابی مجدد چیست؟

ریمارکتینگ
بازاریابی مقالات

ریمارکتینگ یا بازاریابی مجدد چیست؟

ریمارکتینگ اینکه انتظار داشته باشید تمام کاربرانی که وارد سایت می‌شوند از شما خرید کنند کمی دور از ذهن است و هیچ وقت چنین اتفاقی نمی‌افتد. بسیاری از کاربران به دلایل مختلف فروشگاه شما را بدون اقدام خاصی ترک می‌کنند. اما آیا ما هم باید آنها را فراموش کنیم یا باید دوباره سراغشان برویم؟ امروز بیشتر درباره بازاریابی مجدد یا ریمارکتینگ صحبت می­کنیم در اد امه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید..

 

بازاریابی مجدد چیست؟

 

شما در برنامه‌های بازاریابی خود روش‌های مختلفی را به کار می‌گیرید تا بتوانید مخاطبان زیادی را به سمت سایت خود هدایت کرده و بیشترین ترافیک ممکن را دریافت کنید. اما لزوما نمی‌توان انتظار داشت همه کاربران با وارد شدن به سایت شما خریدی را انجام دهند. این افراد بسته به نیاز خود به صفحات مختلف سر می‌زنند و برخی از آنها خرید خود را نهایی کرده و تعدادی دیگر بدون اقدامی خاص از سایت خارج می‌شوند.

نکته مهم اینجاست که شما با استفاده از کوکی‌های مرورگر می‌توانید مسیر حرکت و اقدامات آنها را بررسی کنید و ببینید به کدام صفحات سر زده و از کدام محصولات بازدید کرده‌اند. براین اساس می‌توانید با روش‌ها و استراتژی‌های مختلف دوباره آنها را در جاهای مختلف هدف قرار داده و بازاریابی کنید. در نتیجه به این کار بازاریابی مجدد (Remarketing) یا دوباره هدف گرفتن مخاطب (Retargeting) گفته می‌شود.

اما نکته مهمی که باید توجه کنید این است که ریمارکتینگ صرفاً محدود به سرنخ‌ها و مشتریان بالقوه نیست، بلکه می‌توانید مشتریان فعلی را نیز دوباره هدف قرار دهید. به هر حال باید بارها و بارها در مکان‌های مختلف مخاطب خود را هدف بگیرید و با او ارتباط داشته باشید تا در نهایت امیدوار باشید که شما را برای خرید انتخاب کنند.

ریمارکتینگ
چرا باید از بازاریابی مجدد استفاده کنیم؟

بعد از اینکه با تعریف ریمارکتینگ آشنا شدیم، حالا باید ببینیم که مزایای بازاریابی مجدد چیست و چرا باید از این روش استفاده کنیم.

بهبود نرخ تبدیل

یکی از مهمترین مزایای بازاریابی مجدد بدون شک افزایش نرخ تبدیل است. چرا که حالا مخاطبان هدف خود را بهتر می‌شناسید، می‌دانید از کدام صفحات بازدید کرده‌اند و نسبت به کدام محصولات علاقه نشان داده‌اند. در نتیجه وقتی دوباره به آنها یادآوری می‌کنید قصد خرید چه محصولی را داشته‌اند، این بار که هر تعداد از آنها دوباره وارد سایت شما شوند، شانس اینکه خرید خود را نهایی کنند بیشتر خواهد بود.

تبلیغات هدفمند و کاهش هزینه‌ها

همان‌طور که اشاره کردیم به کمک ریمارکتینگ می‌توانید مخاطبان هدف خود را بهتر شناسایی کرده و دوباره هدف قرار دهید. از همین رو هزینه‌های تبلیغاتی شما کاهش پیدا کرده و اثربخشی آن بیشتر می‌شود؛ چرا که این بار سرنخ‌های باکیفیت‌تری دارید. از سوی دیگر بهترین روش برای بازاریابی مجدد استفاده از تبلیغات کلیکی در سایت‌های پربازدید و جاهایی است که مخاطبان شما به آنجا نیز سر می‌زنند. در نتیجه هزینه زمانی از شما کسر می‌شود که کاربر روی تبلیغ‌تان کلیک کند.

افزایش آگاهی از برند

از آنجایی که با ریمارکتینگ بارها و بارها در سایت‌های مختلف تبلیغات شما نمایش داده می‌شود و به مخاطب نیز یادآوری می‌کنید که احتمالا قصد خرید فلان محصول را داشته است، همین کار به برندسازی شما کمک می‌کند. به همین دلیل یکی از مهمترین مزیت‌های بازاریابی مجدد، افزایش آگاهی نسبت به برند شماست.

بازاریابی مجدد یا ریمارکتینگ در واقع یک روش کلی است که به صورت‌های مختلفی قابلیت پیاده‌سازی دارد. از آنجایی که در دیجتال مارکتینگ می‌توانیم از ابزارها و روش‌های مختلفی در فضای آنلاین استفاده کنیم، به همین دلیل ریمارکتینگ را می‌توان به روش‌های زیر انجام داد.

ریمارکتینگ استاندارد

مرسوم‌ترین روش بازاریابی مجدد در واقع همان تبلیغات از طریق تبلیغات در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی مهم از جمله فیسبوک و توییتر است. بعد از این که از طریق ردیابی و اطلاعات کوکی‌های مرورگر مخاطبان هدف خود را شناسایی کردید، وارد برنامه تبلیغاتی گوگل می‌شوید و تبلیغات شما مجددا به آنها نمایش داده می‌شود. در واقع گوگل براساس کلمات کلیدی جستجو شده به کاربران تبلیغات هدفمند نمایش می‌دهد.

ریمارکتینگ داینامیک

بازاریابی مجدد پویا یا داینامیک در واقع یکی از بهترین روش‌هاست. طبیعتا شما نمی‌توانید برای همه کاربرانی که همه محصولات شما را دیده‌اند، بازاریابی مجدد کنید، ولی می‌توانید فید مربوط به خودتان را برای گوگل بفرستید و بخواهید تا هنگام جستجوی تبلیغاتی، شما را در صدر نتایج مرتبط با جستجوهای جدید کاربران نمایش دهد.

ریمارکتینگ ایمیلی

بازاریابی مجدد ایمیلی یکی دیگر از مرسوم‌ترین و بهترین روش‌هایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. شما از طریق ایمیل با مخاطبان‌تان در ارتباط هستید و می‌دانید به احتمال زیاد پیام‌تان را می‌خوانند. از سوی دیگر می‌دانید برخی از کاربران وارد سایت شده‌اند و به هر دلیلی خرید نهایی را انجام نداده‌اند. بنابراین با یک ایمیل جذاب که محتوای آن سفارشی‌سازی شده است و یک کال تو اکشن خوب دارد می‌توانید دوباره آنها را هدف قرار دهید.

تفاوت ریمارکتینگ و ریتارگتینگ چیست ؟

گاهی اوقات از عبارت‌های «بازاریابی مجدد یا ریمارکتینگ» و «هدف‌گذاری مجدد یا ریتارگتینگ» (Retargeting) به عنوان اصطلاح‌هایی هم‌معنی و به جای هم استفاده می‌شود، اما این دو نوع بازاریابی با هم کمی تفاوت دارند. به طور کلی می‌توان گفت که ریتارگتینگ بخشی از بازاریابی مجدد است. در هدف‌گذاری مجدد به طور معمول تبلیغاتی بر اساس «کوکی‌» (Cookie) ذخیره شده کاربران به آن‌ها نشان داده می‌شود،

اما در بازاریابی مجدد اغلب روی ارسال ایمیل تمرکز می‌شود. در واقع در بازاریابی مجدد، از فهرست اطلاعات تماس و آدرس ایمیل مخاطبان قبلی برای ارسال مجدد ایمیل‌ها و پیام‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود.ریمارکتینگ و ریتارگتینگ هر دو از روش‌های مفید در بازاریابی محسوب می‌شوند و ترکیب این دو نوع بازاریابی می‌تواند بهترین استراتژی برای بهبود بازاریابی دیجیتال و جذب مشتری باشد.

استراتژی های بازاریابی مجدد

ریمارکتینگ استراتژی‌های مختلفی دارد. از جمله استراتژی‌های بازاریابی مجدد می‌توان موارد زیر را نام برد.

بازاریابی مجدد در وب

بازاریابی مجدد در جستجوها

بازاریابی مجدد از طریق شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی مجدد از طریق ایمیل

 • بازاریابی مجدد در وب

بازاریابی مجدد از طریق وب، ساده‌ترین و محبوب‌ترین نوع ریمارکتینگ است. مارکتینگ در وب شامل ترکیبی از نمایش تبلیغات شخصی‌سازی شده و ارسال پیام‌های شخصی‌سازی شده به کاربران می‌شود. نمایش تبلیغات شخصی‌سازی شده از طریق تبادل تبلیغات در سایت‌های خبری، وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های دیگری که مشتریان از آن‌ها بازدید می‌کنند انجام می‌شود.

این نوع از ریمارکتینگ برای کسب‌وکارهای تجارت الکترونیکی، کسب‌وکارهای B2B فناوری‌محور، کسب‌وکارهای مرتبط با رسانه‌ها و سرگرمی‌ و به طور کلی برای هر برند علاقه‌مند به ایجاد تعامل و برقراری ارتباط با مشتریان آنلاین احتمالی مناسب است.

 • بازاریابی مجدد در جستجوها

در این نوع از ریمارکتینگ، افراد بر اساس عبارت‌ها و کلمات کلیدی جستجوهایشان هدف‌گذاری می‌شوند. در واقع اگر افراد در جستجوهایشان از کلمات مرتبط با حوزه کاری شما استفاده کنند، تبلیغ شرکت شما به آن‌ها نمایش داده می‌شود.

 • بازاریابی مجدد از طریق شبکه‌های اجتماعی

در بازاریابی مجدد از طریق شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات ریمارکتینگ را از طریق پلتفرم‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیسبوک به کاربرانی که پیش‌تر از وب‌سایت شما بازدید کرده‌اند، نمایش می‌دهید.

شبکه‌های اجتماعی وسیله‌ای برای ارتباط و تعامل مستقیم با مشتریان است. بازاریابی مجدد در شبکه‌های اجتماعی امکان دسترسی به تعداد زیادی از مخاطبان آنلاین را برای شما فراهم می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که از طریق معیارهایی مانند لایک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها و نظرات به افراد بسیار بیشتری دسترسی پیدا کنید.

کاربران شبکه‌های اجتماعی بیشتر از کاربرانی که در وب‌سایت‌های مختلف وقت می‌گذرانند، با شما تعامل خواهند داشت. بنابراین بهتر است برای برقراری ارتباط با افرادی که از طریق تبلیغات ریمارکتینگ در رسانه‌های اجتماعی به شما می‌رسند آمادگی داشته باشید. این نوع از بازاریابی مجدد یک فرصت عالی برای برجسته کردن شخصیت برند و برقراری ارتباط با کاربران در شبکه‌های اجتماعی مختلف است.

اگر به بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب «بازاریابی رسانه های اجتماعی» را نیز مطالعه کنید.

 • بازاریابی مجدد از طریق ایمیل

به طور معمول در این نوع از بازاریابی مجدد، ایمیل‌های یادآوری برای نهایی کردن خریدها برای کاربران ارسال می‌شود.

زمانی که کاربری آدرس ایمیل خود را در وب‌سایت‌ها ثبت می‌کنند، فرصتی برای مارکترها ایجاد می‌شود که این فرد را به فهرست مشتریان احتمالی اضافه کنند. اما همان‌طور که در مبحث بازاریابی ایمیلی به آن اشاره کرده‌ایم، بهتر است محدودیتی برای ارسال ایمیل به کاربران ایجاد کنید تا با ارسال پیام‌های بسیار زیاد، برای کاربران مزاحمت ایجاد نکنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping