دیسکورد چیست؟

دیسکورد چیست؟
شبکه مقالات

دیسکورد چیست؟

دیسکورد چیست؟دیسکورد پلتفرم چت گروهی رایگان است که به قابلیت استریم و ارسال پیام متنی یا صوتی یا تصویری مجهز است و نحوه‌ی تعامل کاربران، به‌خصوص گیمرها را ارتقا می‌‌بخشد.

امروزه، پلتفرم‌های پیام‌رسان‌ و چت گروهی زیادی با قابلیت‌ها و امکانات مختلف برای برقراری ارتباط گیمر‌ها وجود دارند. در میان این پلتفرم‌ها، دیسکورد (Discord) را می‌توان پیام‌رسان محبوب گیمر‌ها دانست. البته کاربران این پلتفرم به گیمرها محدود نمی‌شوند و به‌دلیل رایگان‌بودن و داشتن امکانات گسترده‌‌، کاربران دیگر نیز از این پلتفرم استفاده می‌کنند.

برای مثال، کسب‌و‌کارها برای برقراری ارتباط با اعضای شرکت یا مشتریان خود از دیسکورد به‌عنوان بستر ارتباطی اصلی استفاده می‌کنند و تولیدکنندگان بازی‌ها نیز علاوه‌بر انتشار اخبار مربوط به محصولات خود، از این پلتفرم برای پشتیبانی و ارتباط با گیمرها برای مشاهده‌ی بازخورد‌ها و اطلاع از باگ‌های موجود در بازی‌هایشان استفاده می‌کنند.

دیسکورد علاوه‌بر نسخه‌ی تحت‌وب، هم روی کامپیوتر اجرا می‌شود و هم روی گوشی‌های هوشمند و برای هر سه سیستم‌عامل ویندوز و iOS و اندروید توسعه داده شده است. این پلتفرم در‌مقایسه‌با دیگر پلتفرم‌ها به پهنای باند کمی نیاز دارد و زمان پاسخ‌گویی در آن اندک است و امکان برقراری ارتباط با نرم‌افزارهای دیگر مانند توییچ و یوتیوب و اسپاتیفای را فراهم می‌کند. در این مقاله از تدریس24 درباره‌ی پلتفرم دیسکورد، تاریخچه‌، نحوه‌ی استفاده و قابلیت‌های آن بیشتر توضیح می‌دهیم.

دیسکورد چیست؟

دیسکورد چیست؟دیسکورد (Discord) پلتفرمی رایگان برای برقراری ارتباط کاربران، به‌خصوص گیمر‌ها و سازمان‌دهی این ارتباط برای بهبود تعامل آن‌ها است. این پلتفرم برپایه‌ی فناوری صدا روی پروتکل اینترنت یا VoIP (مخفف Voice over Internet Protocol) ایجاد شده است و برای برقراری تماس‌های تصویری و صوتی و ارسال پیام استفاده می‌شود.

درواقع، دیسکورد را می‌توان اپلیکیشنی برای چت معرفی کرد که شباهت‌هایی با «اسکایپ» (Skype) و تیم‌اسپیک (TeamSpeak) و اسلک (Slack) دارد. این پلتفرم در ابتدا به‌‌طور‌خاص برای ایجاد هماهنگی بین گیمرها و تسهیل برقراری ارتباط بین آن‌ها توسعه داده شد؛ اما امروزه استفاده از آن برای عموم آزاد است و همه می‌توانند از قابلیت‌های این پلتفرم استفاده کنند. هنگام استفاده از دیسکورد با مفاهیم زیر برخورد خواهید کرد:

دیسکورد چیست؟سرور: فضاهای موجود در دیسکورد که گروه‌های مختلف با تمرکز بر موضوعی خاص می‌سازند. سرورهای بزرگ اکثراً عمومی هستند؛ اما عضویت در برخی سرورها با دریافت دعوت‌نامه از ایجاد‌کننده‌ی آن فضا یا دیگر اعضا انجام می‌شود. هر کاربر می‌تواند یک سرور عمومی یا خصوصی ایجاد کند و برخی حتی با ایجاد سرورهایی خاص، از دیسکورد کسب‌ درآمد می‌کنند.

کانال: بخش‌هایی در سرورهای دیسکورد که بسته به موضوع و متن و صوت مربوط به همان موضوع سازمان‌دهی می‌شوند.

DM یا GM: پیام مستقیم به‌صورت متنی یا صوتی یا ویدئویی (DM) یا پیامی با همین فرمت که برای گروهی (GM) در پلتفرم دیسکورد ارسال می‌شود.

دیسکورد چیست؟
تاریخچه‌ی دیسکورد

دیسکورد چیست؟سال ۲۰۱۵، جیسون سیترون پلتفرم دیسکورد را برای اولین‌بار راه‌اندازی کرد. او ابتدا آدرس عضویت در دیسکورد را داخل وب‌سایت ردیت (Reddit) منتشر کرد و کاربران این وب‌سایت هم به‌تدریج و از روی کنجکاوی دیسکورد را نصب کردند و با قابلیت‌های آن آشنا شدند. دیسکورد ‌کم‌کم در میان استریمرهای توییچ و گیمرهای حرفه‌ای محبوب شد و افراد زیادی از آن‌ حمایت‌و شرکت‌های بزرگ هم برای همکاری با پلتفرم دیسکورد اعلام آمادگی کردند.

دیسکورد چیست؟در زمان راه‌اندازی دیسکورد، جیسون سیترون شعار «Chat for Gamers» را برای نشان‌دادن تمرکز این پلتفرم روی گیمرها انتخاب کرد؛ اما با گذشت زمان، این شعار به «Chat for Communities and Friends» تغییر کرد و دیسکورد برای دیگر کاربران نیز دردسترس قرار گرفت.

براساس گزارش‌های منتشر‌شده، نسخه‌ی نرم‌افزاری دیسکورد در سال ۲۰۱۹ به‌تنهایی بیش از ۲۵۰ میلیون کاربر فعال داشت. همان‌طور‌که گفتیم، استفاده از پلتفرم دیسکورد برای کاربران رایگان است؛ بااین‌حال برای بهره‌مندی از برخی قابلیت‌های آن مانند Discord Nitro، به خرید اکانت و پرداخت دلاری نیاز خواهید داشت.

برتری دیسکورد بر دیگر پلتفرم‌های مشابه

دیسکورد چیست؟رابط کاربری پلتفرم دیسکورد (Discord) به اپلیکیشن‌هایی مانند اسلک (Slack) یا اسکایپ (Skype) شباهت زیادی دارد. این پلتفرم به‌شکلی ساده امکان برقراری تعامل بین گیمر‌ها و سازمان‌دهی آن‌ها را فراهم می‌کند و به‌عنوان ابزاری اجتماعی برای چت گروهی متنی و صوتی و ویدئویی به‌کار می‌رود و درکنار همه‌‌ی این‌ها به قابلیت جست‌وجوی کاربران و کانال‌ها و سرور‌ها نیز مجهز است.

دیسکورد چیست؟در‌واقع، می‌توان گفت که ترکیب قابلیت‌های متعدد دیسکورد با بهترین امکانات اپلیکیشن‌های مشابه مانند اسکایپ و اسلک رابط کاربری ساده‌ای دراختیار کاربران قرار می‌دهد و آن را به بستری ایدئال برای تعامل کاربران با علایق مشابه تبدیل می‌کند.

کاربران می‌توانند هنگام ایجاد سرورها در دیسکورد اختیارات مختلفی را برای کاربران مشخص و اشکال مختلفی را برای پیکربندی این سرورها مشخص کنند. این اختیارات و شخصی‌سازی‌ها شامل تسهیل مدیریت سرور و امکان اعطای پاداش به کاربران فعال و تعریف مجوزهای دسترسی مختلف است.

دیسکورد چیست؟رایگان‌بودن استفاده از دیسکورد و داشتن امکان دسترسی به آن از مرورگر یا اپلیکیشن در سیستم‌عامل‌های مختلف و در پلتفرم‌های متفاوت از دیگر مزایای آن درمقایسه‌با اسکایپ یا اسلک هستند. ربات‌های زیادی هم در دیسکورد وجود دارند که هرکدام برای انجام کاری ایجاد شده‌اند. برخی برای مدیریت سرور و برخی برای پخش موسیقی و درکل این ربات‌ها برای کمک به تعامل یا جلوگیری از بروز برخی اتفاقات استفاده می‌شوند.

مصرف اینترنت دیسکورد

دیسکورد چیست؟هرکدام از امکاناتی که دیسکورد دراختیار کاربران قرار می‌دهد، مانند چت‌های متنی، صوتی، تصویری یا استریم، از اینترنت استفاده می‌کند. میزان مصرف داده برای هرکدام از این امکانات را نمی‌توان دقیق مشخص کرد. درمجموع، نسخه‌ی دسکتاپ دیسکورد از نسخه‌ی موبایلی آن داده‌ی بیشتری مصرف می‌کند؛

دیسکورد چیست؟ چراکه در این پلتفرم محدودیت خاصی برای محتوای به‌اشتراک‌گذاشته اعمال نمی‌شود و کیفیت تصاویر دریافتی و ویدئوها و نوشته‌ها نیز بهتر از نسخه موبایل است. مصرف داده‌ی دیسکورد در هر پلتفرم به عوامل مختلفی مانند برنامه‌های اجرایی در پس‌زمینه و پهنای باند اینترنت کاربر و نوع کاربری اعضا بستگی دارد.

برای مثال استریم مداوم و تماس ویدئویی و صوتی داده‌ی بیشتری از گفت‌وگوی متنی و ارسال عکس استفاده می‌کند. البته تماس‌های صوتی دیسکورد کمترین میزان داده را در بین پلتفرم‌های مشابه مانند اسکایپ (تقریباً ۲۵ مگابایت به‌ازای یک ساعت) مصرف می‌کند.

دیسکورد چیست؟تماس‌های تصویری تقریباً ۲۷۰ مگابایت و پیام‌های متنی نیز بین ۲۸۰ کیلوبایت تا ۲۸ مگابایت (بسته به تعداد عکس‌های ارسال یا دریافت شده در مکالمه) در پلتفرم دیسکورد داده مصرف می‌کنند. درمجموع، می‌توان گفت که دیسکورد در‌مقایسه‌با دیگر پلتفرم‌های مشابه، علاوه‌بر کیفیت بهتر حجم کمتری از اینترنت شما را مصرف می‌کند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping