مهارت مهم برای تبدیل شدن به یک دیجیتال مارکتر حرفه‌ای

دیجیتال مارکتر حرفه‌ای
دیجیتال مارکتینگ مقالات

مهارت مهم برای تبدیل شدن به یک دیجیتال مارکتر حرفه‌ای

« دیجیتال مارکتر حرفه‌ ای به نیرویی هنرمند و طراح، تحلیل‌گر، آشنا با علم آمار و ریاضی، توانا در مدیریت، ایده‌پرداز و خلاق نیاز داریم».

این آگهی جذب نیرو برای هر شغلی که باشد، عجیب و غیرمعمول به نظر می‌رسد؛ به‌جز بازاریابی دیجیتال. در میان تمام موقعیت‌های شغلی، به‌ندرت جایگاهی مثل بازاریابی دیجیتال را می‌بینیم که به طیف وسیعی از مهارت‌ها نیاز داشته باشد.

از آنجایی که اغلب شرکت‌ها از این نوع بازاریابی استفاده می‌کنند، بازار کار آن هم به‌شدت داغ است و رقابت شدیدی در بین متقاضیان این شغل وجود دارد.چگونه باید در میان تمام آن‌ها خود را برجسته و متمایز کنید تا دیده شوید؟ چه مهارت‌هایی شما را به فردی متخصص و برندی مطرح در این حوزه تبدیل می‌کنند؟

در این مقاله از تدریس24 دیجیتال مارکتر حرفه‌ای ، مهم‌ترین مهارت‌های دیجیتال مارکتینگ را به شما معرفی می‌کنیم. با یادگیری و پرورش هریک از آن‌ها در این حوزه قوی‌تر و حرفه‌ای‌تر خواهید شد و مسلماً به درآمد بالاتری هم دست پیدا می‌کنید.

۱۴ تا از مهم‌ترین مهارت‌های لازم برای دیجیتال مارکتر 

دیجیتال مارکتر حرفه‌ای اغلب دیجیتال مارکترها و دوره‌های آموزشی موجود در این زمینه بر مهارت‌های سخت و آموزش ابزارها تمرکز دارند. در حالی‌ که مهارت‌های نرم هم به همان نسبت مهم هستند.

در شرکت‌های کوچک، نقش ابزارها پررنگ‌تر دیده می‌شود؛ چون بخش زیادی از مسئولیت‌ها از تولید محتوا گرفته تا اجرای آن در رسانه‌ها به عهدۀ خود فرد است. هرچه مجموعه بزرگ‌تر باشد، تعداد تیم‌ها و افراد همکار هم افزایش می‌یابد و اینجاست که قدرت مدیریت، توانایی برقراری ارتباط و هماهنگی بین آن‌ها یعنی مهارت‌های نرم بیشتر به چشم می‌آید.

دیجیتال مارکتر برای خلق تفاوت و حرفه‌ای‌شدن، فارغ از اندازۀ شرکت، باید هر دو مهارت نرم و سخت را در خود پرورش دهید. حال، اجازه بدهید به سراغ معرفی آن‌ها برویم:

دیجیتال مارکتر حرفه‌ای
۱. تفکر استراتژیک

دیجیتال مارکتر تفکر استراتژیک ترکیبی از تفکر مفهومی، سیستمی و فرصت‌طلبانه است و یکی از مهم‌ترین و پایه‌ای‌ترین مهارت‌های دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود.

باید بتوانید تمامی بخش‌های سازمان و فرایندهای بازاریابی را به‌عنوان یک کل یا سیستم ببینید. دیجیتال مارکتر حرفه‌ای در نهایت، خروجی کار حاصلِ این سیستم است؛ پس، حواستان باشد که همۀ آن‌ها با هم هماهنگ و یکپارچه حرکت کنند و اگر تغییری در بخشی صورت گرفت، تأثیر آن را در این کل بسنجید.

همچنین همواره باید فرصت‌های طلایی را شناسایی کنید تا از آن‌ها برای ارزش‌آفرینی به‌ نفع مخاطب بهره ببرید و در عین حال، فروش و درآمد مجموعه را افزایش دهید.

به‌طور کلی، تفکر استراتژیک هر مهارتی است که شما را قادر می‌سازد از تفکر انتقادی برای حل مسائل پیچیده و برنامه‌ریزی برای آینده استفاده کنید. چنین مهارتی برای دستیابی به اهداف کسب‌وکار، غلبه بر موانع و مشکلات و همچنین عبور از چالش‌ها ضروری است.

۲. تفکر طراحی و برنامه‌ریزی

دیجیتال مارکتر حرفه‌ای تفکر طراحی و برنامه‌ریزی بر پیداکردن راه‌حل‌های خلاقانه برای رفع دغدغۀ کاربران متمرکز است.دیجیتال مارکتر با این رویکرد، می‌توانید مسئله و نیاز افراد را عمیق‌تر درک کنید و با طراحی فرایند، محصول یا خدمتی جدید، برای کمک به آن‌ها قدم بردارید. تفکر طراحی به شما اجازه  می‌دهد خارج از چهارچوب فکر کنید و نوآوری به خرج دهید.

این رویکرد اصولاً با طی‌کردن 5 مرحلۀ زیر به دست می‌آید:

دیجیتال مارکتر همدلی (Empathize): با کاربران و مشتریان همدلی داشته باشید و به‌جای بی‌تفاوتی، سعی کنید مشکل و نیاز آن‌ها را بفهمید.

تعریف‌کردن (Define): مشکل اصلی را به‌صورت واضح و مشخص تعریف کنید.

ایده‌پردازی (Ideate): خارج از کادر فکر کنید و راهکار مناسب را بیابید.

نمونه اولیه (Prototype): اگر محصول، آپدیت یا فرایندی جدید در نظر گرفته‌اید، با ساخت مدلی کوچک و ارزان، محدودیت‌ها و نواقص آن را شناسایی کنید.

آزمایش (Test): محصول یا خدمت نهایی را باز هم آزمایش کرده و بهبود ببخشید.

۳. تحلیل داده‌ها

یک دیجیتال مارکتر حرفه‌ای روزانه با حجم زیادی از داده‌‌ها، اعداد و آمار سروکار دارد. پیش از شروع هر کمپین، پارامترهای مهم در ارزیابی نتیجه را با توجه به هدف آن تعیین می‌کند. سپس ابزارهایی را به کار می‌برد که با کمک آن‌ها، بتواند نتایج و عملکرد کمپین را اندازه‌گیری کند.

در حین اجرای کمپین و پس از اتمام آن هم دیتای به‌دست‌آمده را بررسی می‌کند. تحلیلی درست از عملکرد و نتایج انجام می‌دهد و در صورت لزوم، برای بهینه‌سازی لحظه‌ای و طراحی کمپین‌های موفق‌تر در آینده اقدام می‌‌کند.

بنابراین، لازم است با ابزارهای سنجشی و تحلیلی کاربردی این حوزه و پارامترهای قابل‌اندازه‌گیری در هر‌یک آشنا باشید. در پایان این مقاله، این ابزارها را به شما معرفی خواهیم کرد.

۴. حل مسئله

دیجیتال مارکتر حرفه‌ای هنر حل مسئله را می‌توان نسخۀ سنتی و قدیمی از تفکر طراحی دانست. تفکر طراحی رویکردی انسان‌محور و تحلیلی دارد؛دیجیتال مارکتر اما در حل مسئله، شما انعطاف‌پذیر نیستید و از روش‌های علمی و ابزارها برای حل مشکل و پیداکردن راهکار مناسب کمک می‌گیرید.

وقتی نرم‌افزارها و پلتفرم‌ها آماری را در اختیارتان قرار می‌دهند، باید به افت‌وخیز اعداد توجه کنید و از آن‌ها برای طراحی چهارچوب درست و نحوۀ رفع مشکل استفاده کنید.گاهی لازم است برای موفقیت در کمپین خود، به این شیوه پایبند باشید تا در مواقع بحرانی هم دچار آشفتگی نشوید و بتوانید در راستای همان مسیر واکنش نشان دهید.

۵. بازاریابی محتوایی

دیجیتال مارکتر حرفه‌ای برای افزایش آگاهی از برند، جذب مشتری راغب و در نهایت هم فروش و حفظ بالابردن مشتری فعلی کسب‌وکارها تا حد زیادی به تولید، انتشار و به‌روزرسانی محتوا متکی است. پربیراه نیست اگر بگوییم بخش زیادی از موفقیت کمپین‌ها بر دوش همین‌ قسمت قرار دارد. از مهم‌ترین مهارت‌های دیجیتال مارکتینگ این است که:

بتواند بر اساس نیاز کسب‌وکار، استراتژی اثربخشی برای بازریابی محتوایی بچیند؛

تقویم محتوا را آماده کند؛

تمامی فرمت‌های محتوایی را بشناسد؛

 بداند که در هر رسانه از کدام‌یک استفاده کند؛

تشخیص دهد که در هر فرمت محتوایی، چه نکاتی باعث کاربرپسندشدن و بازدهی بیشتر آن می‌شود؛

طبق تقویم، محتواهای مختلف از جمله پست بلاگ، خبرنامه و ایبوک را مطابق با پرسونای مشتری آماده کند.

۶. سئو

دیجیتال مارکتر حرفه‌ای سئو جزئی جدایی‌ناپذیر از دیجیتال‌ مارکتینگ است و باید درک خوبی از آن داشته باشید. این استراتژی سایت کسب‌وکار را به جایگاه بالایی در نتایج موتورهای جست‌وجو می‌رساند و ترافیک ارگانیک را به سمت آن سرازیر می‌کند.

با تسلط و به‌کارگیری تکنیک‌های این رویکرد بازدید، نرخ تبدیل و بازگشت سرمایۀ مجموعه را افزایش می‌دهید.

بدون شک، کارهای بسیار تخصصی و بک‌اند (Backend) برعهدهٔ تیم فنی است؛ اما دانستن اینکه سئو واقعاً چگونه کار می‌کند و درک کاملی از بهترین شیوه‌ها برای بهینه‌سازی سایت و محتوا برای اجرای یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق بسیار حیاتی است.

۷. تبلیغات در گوگل

تبلیغات پرداختی در موتور جست‌وجوی گوگل هم مانند سئو، سایت کسب‌وکار را در نتایج جستجو به کاربران نمایش می‌دهد و به بیشتر دیده‌شدن آن کمک می‌کند. با این روش، در معرض دید مشتریان هدفمند قرار می‌گیرید، ترافیک بیشتری را روانۀ سایت می‌کنید و فروش بیشتری را رقم می‌زنید.

هزینۀ تبلیغات در گوگل به‌ازای هر کلیک محاسبه می‌شود و روشی مقرون‌به‌صرفه به حساب می‌آید؛ بنابراین آشنایی با گوگل ادز و تکنیک‌های تبلیغ در این پلتفرم را هم در فهرست خود قرار دهید.توجه: بسیار مهم است که بدانید سئو و تبلیغات در گوگل چگونه در کنار هم کار می‌کنند تا بتوانید بیشترین بهره را از آن‌ها ببرید.

۸. مدیریت کمپین‌ها

دیجیتال مارکتر حرفه‌ای فکر می‌کنید چند کمپین را می‌توانید به‌طور هم‌زمان پیش ببرید؟ این نکات را هم در نظر داشته باشید:در طول اجرای کمپین، همواره باید به آن نظارت داشته باشید و اگر اتفاقی غیرمنتظره رخ داد یا روند آن مطابق انتظار پیش نرفت، با چابکی واکنش نشان دهید؛

بازۀ زمانی هر کمپین متفاوت است؛ کمپینی باید در دو روز اجرا شود و کمپینی دیگر بازۀ زمانی شش‌ماهه دارد؛

برگزاری برخی کمپین‌ها به رویداد یا مناسبت خاصی موکول می‌شود.

اگر از عهدۀ مدیریت کمپین‌ها به‌درستی برنیایید، حتماً با فاجعه‌ای بزرگ در نتایج آن‌ها و رضایت کسب‌‌وکارها روبه‌رو می‌شوید. تقویم و برنامه‌ای منظم برای مدیریت و نظارت درست و دقیق بر هریک تنظیم کنید و این مهارت را هم در خود پرورش دهید.

۹. ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ هم یکی دیگر از مهارت‌های دیجیتال مارکتینگ است که برای حفظ ارتباط با کاربران و افزایش تعامل با آن‌ها مؤثر عمل می‌کند. بازاریابی ایمیلی هم حتماً در فرایندهای کاری شما جای دارد و باید از چم‌وخم انجام آن آگاه باشید:

ابزارهای مناسب برای اجرای این بازاریابی؛

نحوۀ استفاده از این ابزارها؛

پارامترهای سنجشی مهم مانند نرخ بازشدن و نرخ کلیک در این روش؛

ساخت ایمیل‌های شخصی‌سازی‌شده؛

تکنیک‌های لازم برای جلب توجه کاربر؛

محتوا، عنوان و کپی‌رایتینگ‌های درگیرکننده در ایمیل.

۱۰. کپی رایتینگ

اگر عنوان، شعار، محتوای لندینگ‌پیج یا سناریوی محتوای استفاده‌شده در کمپین مشکل داشته باشد یا به‌اندازۀ کافی جذاب نباشد، نتیجۀ خوبی از آن حاصل نمی‌شود.

دیجیتال مارکتر حرفه‌ای تشخیص علت بازدهی پایین یا لزوم تغییر محتوا برای دست‌یابی به فروش بیشتر برعهدهٔ شماست؛ پس باید چشم تیزی برای آن داشته باشید و یادگیری کپی رایتینگ و آشنایی با اصول و نکات تبلیغ‌نویسی مؤثر را هم در لیست خود قرار دهید. ضمن اینکه همواره حواستان به تبلیغات دیگران و کپی‌ها به‌کاررفته در آن‌ها هم باشد و از آن‌ها ایده بگیرید.

۱۱. ویدئو مارکتینگ

دیجیتال مارکتر حرفه‌ای در نظرسنجی آخر شرکت Wyzowl که سازندۀ فیلم‌های تبلیغاتی است، دیجیتال‌ مارکترهای شرکت‌کننده ویدئو را ابزاری مهم در بازاریابی تلقی کردند. طبق آمار اعلام‌شده توسط آن‌ها، 87 درصد بازاریاب‌ها اذعان داشته‌اند که بازاریابی ویدیویی به آن‌ها کمک کرده است بازگشت سرمایۀ (ROI) خوب و مثبتی داشته باشند. ضمن اینکه  تبدیل، تعامل و رتبۀ سئوی خوبی را هم برای کسب‌وکارها رقم می‌زند.

طبق نتایج این نظرسنجی، کاربران در هر هفته، ۱۹ ساعت ویدئو (به‌طور میانگین) تماشا می‌کنند. این چیزی نیست که بتوان به‌راحتی نادیده گرفت و جایی برای آن در استراتژی خود خالی نکرد.

بنابراین، ویدئو مارکتینگ را سلاحی مهم برای پیروزی در جنگ تبلیغاتی و موفقیت خود در نظر بگیرید و باید به تمام نکات مربوط به آن آشنا باشید. برای مثال:

شیوه‌های مختلف انجام بازاریابی ویدئویی؛

هزینه‌های اجرای هر یک از آن‌ها؛

نحوۀ ساخت هر ویدئو و هزینۀ تولید آن؛

نکات جذاب‌کننده و تأثیرگذار در کلیپ‌ها؛

ویدئوی مناسب برای هر رسانه.

۱۲. ریتنشن مارکتینگ و مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

دیجیتال مارکتر حرفه‌ای یکی دیگر از مهارت‌های لازم برای دیجیتال مارکتینگ، رصدکردن رفتار مشتریان و بازگرداندن آن‌ها به مجموعه است. با ردیابی رفتار و تجربۀ کاربران و خریداران قبلی مجموعه به نکات مهمی دست پیدا می‌کنید؛ به این ترتیب، می‌توانید به شرکت‌ها کمک کنید که نیازهای مشتریان فعلی خود را بهتر درک کنند و با هزینه‌ای کمتر آن‌ها را به تکرار خرید ترغیب کنید.

بازاریاب‌های حرفه‌ای همواره تلاش می‌کنند:

با تکنیک‌های جدید ریتنشن‌ مارکتنیگ آشنا شوند؛

 مهارت‌های خود را در نظارت و مدیریت ارتباط با مشتری توسعه دهند؛

تجربۀ بهتری برای کاربر خلق کنند؛

استراتژی‌ مناسبی برای حفظ مشتری و خرید مجدد او طراحی کنند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping