دامین آتوریتی Domain Authority چیست؟

دامین آتوریتی
مقالات

دامین آتوریتی Domain Authority چیست؟

 

دامین آتوریتی و پیچ آتوریتی، اصطلاح جدیدی درزمینهٔ سئو نیست. اولین بار کمپانی ساکن مانتین ویو بود که با استفاده از پیچ رنک به‌عنوان یکی از چندین عامل مؤثر بر رتبه‌بندی نتایج گوگل استفاده کرد این فاکتور که عددی بین 1 تا 10 است معیار مناسبی برای تعیین میزان محبوبیت و اعتبار سایت شما از دید بازدیدکنندگان بود. سپس گوگل به‌طور رسمی اعلام نمود که دیگر استفاده از PageRank برای انتخاب جایگاه سایت‌ها در صفحه نتایج جستجو استفاده نمی‌کند.

بعدازآن شرکت‌های مختلفی اقدام به طراحی نمونه شبیه به PageRank گوگل کردند؛ که شرکت MOZ (معتبرترین شرکت سئو و بهینه‌سازی سایت در دنیا) یکی از آن‌ها است. امتیازی که توسط MOZ به سایت‌ها داده می‌شود به‌عنوان ابزاری برای پیش‌بینی رتبه هر سایت در موتورهای جستجو محسوب می‌شود. دامین آتوریتی با اعدادی بین 1 تا 100 تعریف می‌گردد و هرچه برای یک سایت بزرگ‌تر باشد، نشان‌دهنده اعتبار بیشتر سایت است.

در ادامه به شما بیان خواهیم کرده که اعتبار دامنه چیست و چه تأثیری در سئو دارد؟ چرا باید آن را افزایش داد؟ با ما  در تدریس24 همراه باشید.

دامین آتوریتی (Domain Authority) یا اعتبار دامنه چیست؟

 

دامین آتوریتی یا به اختصار DA، ابزاری است که توسط شرکت MOZ تدوین و توسعه داده شده است. به عبارتی می‌توان گفت ابزار DA پیش‌بینی و تعیین می‌کند که هر وب سایت تا چه میزان قدرت و یا پتانسیل دارد که در صدر لیست نتایج جستجو قرار بگیرد. برای مثال با استفاده از ابزار دامین آتوریتی می‌توانیم بررسی کنیم و ببینیم سایت poonehmedia.com تا چه حد امکان این را دارد که در موتور جستجویی مانند گوگل، رتبه خوبی کسب کند.

DA بر اساس چند فاکتور، محاسبات خود را انجام می‌دهد. یکی از فاکتور‌هایی که در محاسبات دامین اتوریتی دخالت دارد، تعداد لینک‌هایی است که در سایت‌های دیگر به سایت شما ارجاع داده شده‌اند. پس هر چقدر تعداد لینک‌ها بیشتر و معتبر‌تر باشند دامین آتوریتی بالاتری خواهید داشت.

به احتمال زیاد سایتی که وضعیت دامین آتوریتی مناسبی داشته باشد، رتبه خوبی در نتایج گوگل خواهد داشت ولی منظور ما این است که این تأثیرات به صورت غیر مستقیم هستند زیرا همان‌طور که گفتیم دامین آتوریتی صرفاً گزارش و پیش‌بینی است که از قدرت وب سایت شما در موتور‌های جستجو در آينده خبر می دهد.

برای اینکه دامین آتوریتی یک وب سایت را بررسی کنید می‌توانید به لینک MozBar مراجعه کرده و بررسی خود را انجام دهید.

یک نکته دیگر هم در مورد دامین اتوریتی وجود دارد که بهتر است آن را هم مد نظر داشته باشید. رتبه بندی در دامین اتوریتی از ۱ تا ۱۰۰ می‌باشد. چنین می‌توان گفت که بالا بردن دامین اتوریتی از نقطه ۲۰ به ۳۰ بسیار آسان‌تر از بالا بردن آن از نقطه ۷۰ به ۸۰ است. چرا که در رتبه‌های بالاتر کیفیت فاکتور‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

دامین آتوریتی
یک دامین آتوریتی خوب چگونه است؟

 

به زبان ساده، وب سایتی که تعداد زیادی از لینک‌های خارجی و با کیفیت داشته باشد، دارای امتیاز خوبی در دامین اتوریتی است. برای مثال وب سایت‌های ویکی پدیا و گوگل در بالاترین سطوح دامین اتوریتی قرار دارند. از طرفی کسب و کار‌های کوچک با وب سایت‌های کوچک که لینک‌های خروجی کمی دارند، امتیاز کمی در دامین اتوریتی کسب می‌کنند. همچنین توجه داشته باشید که حتی کسب و کار‌های بزرگ هم با سایت‌های بزرگ و قدرتمند در ابتدای کار، دامین اتوریتی با امتیاز ۱ از ۱۰۰ را کسب می کنند.

دامین آتوریتی به این دلیل بوجود آمده که به شما گزارش بدهد که آیا وب سایت، قابلیت گرفتن رتبه‌های بالا را در موتور‌های جستجو دارد یا خیر. پس نباید دامین اتوریتی را به عنوان یک هدف قرار دهید.

می‌توانید به امتیاز دامین آتوریتی وب سایت توجه کرده و آن را با امتیاز رقبای خود، مقایسه کنید. آن دسته از رقیبان را مد نظر قرار بدهید که در موتور‌های جستجو، رتبه بهتری دارند اگر احساس کردید وب سایت شما نسبت به آن‌ها در سطح پایین‌تری قرار گرفته، می‌توانید دامین اتوریتی خود را تقویت کرده و در آینده منتظر بالا رفتن رتبه سایت در موتور‌های جستجو باشید.

حالا با تمام تفاسیر می‌توانیم بگوییم از آنجایی که ابزار دامین اتوریتی یک ابزار برای مقایسه است پس به صورت کلی برای وب سایت‌ها، نمی‌توانیم دامین آتوریتی با امتیاز خوب یا بد تعیین کنیم.

 

چرا دامین آتوریتی سایت دائماً در حال تغییر است؟

 

با توجه به این‌که دامین آتوریتی یک سایت با پارامترهای مختلفی اندازه‌گیری می‌شود، به همین دلیل تعیین دقیق تغییرات آتوریتی بسیار سخت خواهد بود.چنانچه امتیاز دامین آتوریتی وب‌سایت شما بالا یا پایین رفت می‌تواند چندین دلیل داشته باشد:

مجموع تعداد بک لینک‌های جدیدی که دارید هنوز توسط MOZ ایندکس نشده است.اگر بک لینک‌ها شما به‌صورت تصاعدی رشد کرده باشند امتیاز در دامین آتوریتی هم بیشتر خواهد شد.اگر بک لینک‌های دریافتی شما اگر در سایت‌هایی باشند که در گوگل رتبه بالایی ندارد، امتیاز شما در دامین آتوریتی پایین می‌آید.

احتمال دارد در بازه زمانی مشخص، ماز تصمیم بگیرد لینک‌های مرتبط با سایت‌ها را به‌دفعات بیشتر یا کمتر Crawl کند که این باعث می‌شود که امتیاز Domain Authority وب‌سایت شما بالا یا پایین شود.

 

چگونه بر روی دامین اتوریتی تأثیر بگذاریم؟

 

تغییر دادن دامین اتوریتی تا حدی مشکل است و این تغییر را به صورت مستقیم نمی‌توانیم بوجود بیاوریم. فاکتوری مانند لینک های خارجی می‌تواند بر دامین اتوریتی تأثیر بگذارد. از طرفی وظیفه اصلی ابزار دامین اتوریتی این است که پتانسیل وب سایت را برای قرار گرفتن در لیست جستجوی گوگل تعیین کند، گوگل هم که از چندین فاکتور استفاده می‌کند که این رتبه بندی‌ها را انجام بدهد. بنابراین پس از مدتی آرگومان و فاکتور‌های دامین اتوریتی تغییر می‌کند، با این همه برای ایجاد تأثیر مثبت در دامین اتوریتی بایستی لینک های خارجی با‌ ارزشی به وب سایت ما ارجاع داده شوند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه