دامنه IR چیست؟

دامنه IR
پایگاه داده‌ مقالات

دامنه IR چیست؟

دامنه IR ها انواع مختلفی دارند و هر کشور، پسوند ملی مخصوص به خود را دارد. دامنه‌ ملی ایران نیز، با پسوند ir. به ثبت می‌رسد. ثبت دامین‌ ملی، اولین روش برای نمایش حوزه فعالیت کشوری شما به کاربران خواهد بود.

 از آنجایی که قیمت این پسوندها نسبت به پسوندهای بین المللی بسیار پایین تر است، می‌تواند در پایین آوردن هزینه‌های اولیه وب‌سایت و کسب و کار به شما کمک کند. در این مقاله از تدریس24 لیستی از انواع دامنه های ایرانی و پسوند های دامنه های IR و کاربرد آنان را خواهید دانست.

دامنه IR  چیست؟

 

یکی از انواع دامنه ملی ایران پسوند دامنه IR می باشد. این پسوند به طور عمومی برای تمام وب سایت‌ها، با رعایت قوانین ایرنیک و انتخاب نامی که جزء اسامی غیر مجاز مانند ADSL، IRAN، WEB و… نباشد، قابل ثبت خواهد بود. برای خرید دامنه‌ ir  و برای ایمنی آن بایستی اقدام به خرید ssl سایت کنید که می توانید از طریق لینک های فوق می توانید اقدام کنید.

دامنه IR
انواع پسوند دامنه IR

پسوند دامنه IR اینترنتی ایران به شرح زیر است:

 •  
 • ir.
 • ir.
 • ir.
 • ir.
 • ir.
 • ir.
 • ir.

اگر تمایل دارید دامنه فارسی خریداری نمایید، پیشنهاد می کنیم مقاله ” معرفی هویز دامنه ir ” را مطالعه نموده و پس از آن مارا دنبال کنید.

دامنه IR به دلیل کاربرد هر یک از پسوندهای ملی ir. شرایط خاصی جهت ثبت آن‌ها وجود دارد. قبل از اقدام به ثبت دامنه‌ با این پسوندها، حتما قوانین وضع شده توسط تنها مرجع رسمی خرید دامنه‌ ir (پژوهشگاه دانش‌های بنیادی – ایرنیک) را مطالعه نمایید. اما کاربرد هریک از این پسوند دامنه اینترنتی ایران به چه صورت است؟ در ادامه به شرح این موارد خواهیم پرداخت.

 1. دامنهir.

co.ir. یکی از محبوب ترین انواع دامنه ملی ایران است. در این پسوند مخفف عبارت Company به معنی شرکت است. همان‌طور که طبق قوانین ایرنیک ثبت دامنه‌ ملی با این پسوند تنها برای شرکت‌ها، نمایندگی‌ها و برند‌های ثبت شده منطبق با نام کامل ثبتی آن‌ها یا متشکل از حروف اول نام مندرج در روزنامه رسمی ثبت آن شرکت‌ها مجاز است.

دامنه IR پیشنهاد می‌کنیم که برای مطرح کردن نام شرکت خود در فضای اینترنت ثبت دامین با این پسوند را که منحصرا در اختیار نام شرکت شما خواهد بود، دامنه IR در جهت توسعه کسب و کار آنلاین خود، به‌خاطر داشته باشید.

 1. پسوندir.

دامنه IR دامنه net.ir.با توجه به این‌که net در این پسوند مخفف کلمه Network بوده و هدف از ایجاد این پسوند، استفاده توسط مؤسسات و یا شرکت‌های ISP (Internet Service Provider) است. با ثبت پسوند net.ir. ، علاوه بر این که نام وب سایت خود را به عنوان یک شرکت در فضای اینترنت معرفی می‌کنید، دامنه IR از ابتدا این ذهنیت را برای کاربران هم ایجاد می‌کنید که در زمینه خدمات شبکه فعالیت می‌کنید.

* شرکت‌های ISP، سرویس دهنده‌های دارای پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) و یا پروانه خدمات ارتباطی ثابت (Servco.) از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هستند.

 1. پسوندir.

دامنه IR چنان‌چه شما به عنوان یک شرکت غیر انتفاعی، انجمن علمی، موسسه بین‌المللی ثبت شده و نظایر آن‌ها فعالیت دارید، این پسوند که از مخفف کلمه Organization مشتق شده، گزینه مناسبی برای معرفی حوزه فعالیت دیجیتالی موسسه شما است.

 1. پسوندiri.

دامنه IR به‌عنوان یک موسسه آموزش عالی یا پژوهشی که مجوز مربوطه از ارگان‌های دولتی مندرج در بخش قوانین ثبت دامنه را دارید، دامنه IR حتما برای ثبت آدرس وب سایت با نام کامل و این پسوند اقدام نمایید. در حال حاضر کم‌تر وب سایت آموزشی دارای مجوزی را می‌توانید بیابید که برای ثبت دامنه ac.ir اقدام نکرده باشد. فعالیت آکادمیک خود را در پسوندی که نمایانگر عبارت Academic است به اطلاع کاربران موتور‌های جست‌و‌جو برسانید.

 1. پسوندir.

پسوند gov.ir.gov که مخفف Government است، جهت اختصاص این پسوند به بخش‌های اجرایی موسسات و وزارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی و سایر نهادهای مذکور در قانون اساسی دامنه ایران ایجاد گردیده است. عموما ارگان‌های مربوطه، خود به ثبت دامین با این پسوند‌ها اقدام می‌کنند. شما برای کسب و کار عادی خود نمی‌توانید از این پسوند استفاده کنید.

دامنه id.ir.یکی دیگر از انواع دامنه ملی ایران پسوند id.ir است . اگر وب سایتی جهت رزومه یا کسب و کار شخصی دارید، می‌توانید دامنه ای با پسوند .id.ir را برای آن ثبت نمایید. با رعایت قوانین پسوند‌های مخفف Identification و ثبت یک دامنه‌ی شخصی، دامنه IR یک معرفی جالب توجه برای کاربران خود در دنیای وسیع اینترنت فراهم سازید.

 1. دامنه ملی ایرانir.

دامنه IR از آنجایی‌ که sch برگرفته از عبارتSchool ، برای برند کردن آدرس سایت یک مدرسه مناسب است. برای القای نوع فعالیت آموزشی خود به کاربرانی که با ادرس سایت شما مواجه می‌شوند، می‌توانید از پسوند sch استفاده کنید.

امیداواریم با خواندن این مقاله با انواع دامنه های ایرانی آشنا شده باشید. در صورتیکه تمایل به ثبت یکی از پسوند های گفته شده در بالا را دارید می توانید از مقاله “نحوه خرید دامنه ir” استفاده نمایید.

مزایای دامنه ir چیست؟

دامنه IR قیمت مناسب: وقتی کسی از شما می‌پرسد مزیت دامنه ir چیست می‌توانید بی‌درنگ بگویید ارزان بودن! دامنه ir نسبت به دامنه‌های جهانی از قیمت بسیار پایین‌تری برخوردار است. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه تخفیف‌های ثبت دامنه ما آن را ببینید که این تفاوت تا چه اندازه مشهود است.

مطمئن بودن دامنه ir: خرید یک دامنه جهانی روندی نسبتا ساده دارد. اما دامنه‌های ملی به این صورت نخواهند بود. برای ثبت دامنه ir نیاز دارید تا در سایت NIC ثبت‌نام کرده و اطلاعات خود را تکمیل نمایید. فروش یک دامنه ir صرفا به یک کدملی ایرانی انجام خواهد شد. پس صاحب دامنه ir قابل شناسایی بوده و در صورت داشتن شکایت می‌توان آن را پیگیری نمود. همین‌طور شما می‌توانید به کلیه اطلاعات مربوط به صاحب امتیاز دامنه‌های ir دسترسی داشته باشید.

دامنه IR تنوع بالا: دامنه ir  یک دامنه مخصوص ایران است. شما در خیلی از موارد شاهد دامنه‌هایی با پسوند ir هستید که آدرس آن در com متعلق به یک سایت دیگر است. این حقیقت که جامعه کوچکتری از دامنه ir استفاده می‌کنند، باعث شده است تا آدرس‌های در دسترس برای این دامنه طیف وسیع‌تری از دامنه‌های com و جهانی را داشته باشند.

عدم تحریم دامنه: خیلی از دامنه‌های بین‌المللی این مشکل را دارند که ممکن است دامنه شما توسط سازمان جهانی دامنه‌ها مسدود شده و یا حتی در موارد جدی‌تر سلب امتیاز شود و اختیار آن را از شما بگیرند. اما در مورد دامنه ir کسی نمی‌تواند چنین کاری را با شما بکند. هر موردی که برای سایت شما پیش بیاید، امتیاز این دامنه تمام و کمال متعلق به شما خواهد بود.

معایب دامنه ir چیست؟

دامنه IR عدم توانایی استفاده از تبلیغات گوگل: بزرگترین و مهمترین موتور جستجوی دنیا، یعنی گوگل تبلیغات خود را از دامنه ir شما دریغ خواهد نمود. این یکی از مهمترین مواردی است که می‌توان به عنوان معایب دامنه‌های ir معرفی نمود. شما از یک قابلیت فوق‌العاده کاربردی که می‌تواند بازدهی خیلی خوبی را در فروش محصولات و دیده شدن برند شما داشته باشد جا خواهید ماند.

عدم استفاده از google map: یکی از پراستفاده‌ترین آیتم‌ها برای سایت شما که نمی‌توانید از آن روی دامنه ir استفاده نمایید، Google Maps خواهد بود. با این قابلیت کاربردی کار با نقشه‌ها، مسیرها و همین‌طور آدرس‌های حرفه‌ای و پویا می‌توانید روی دامنه‌های بین المللی داشته باشید را روی دامنه ir  از دست خواهید داد.

دامنه IR عدم دریافت آمار بازدید از ترافیک سایر کشورها: بررسی ترافیک یکی از مهمترین مواردی است که می‌تواند در تحلیل‌های شما نقش اساسی داشته باشد. دامنه‌های ir روی آمارهای ارائه‌شده از ترافیک‌های خارجی کاملا مسدود بوده و هیچ اطلاعاتی برای شما قابل نمایش نخواهد بود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping