دامنه پرمیوم چیست؟

دامنه پرمیوم
پایگاه داده‌ مقالات

دامنه پرمیوم چیست؟

دامنه پرمیوم امروزه تنوع بالایی در زمینه دامنه‌ها وجود دارد و از اسامی و پسوندهای بسیار متنوعی برای ثبت دامنه استفاده می‌شود. اما همچنن بسیاری از دامنه‌ها وجود دارند که از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند. به این نوع دامنه خاص دامنه پرمیوم می گویند. اما دامنه پرمیوم به چه معناست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

معرفی دامنه پرمیوم

دامنه پرمیوم این نوع  از انواع دامنه به دامنه‌هایی گفته می‌شود که به دلیل نام و پسوند خاص قبلا ثبت شده و نسبت به سایر دامنه‌ها ارزش بیشتری دارند. به این دامنه ها، دامنه خاص یا ویزه نیز گفته می شود.

نکته قابل توجه در مورد آن‌ها این است که این دامنه‌ها به راحتی و مشابه دامنه‌های معمولی قابل ثبت و دسترسی نیستند، زیرا هزینه‌های نگهداری بالاتری داشته و میزان بهره‌برداری از آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود. این دامنه‌ها می‌توانند نشان دهنده نام شرکت، یک صنعت و … باشند.

 در نتیجه دامنه پرمیوم به دامنه‌هایی گفته می‌شود که به دلیل داشتن ویژگی‌های خاص از ارزش بالاتری برخوردار هستند. افراد و رجیسترارها قبل از اعلام دامنه ابتدا تمامی آدرس‌های آن را برای خود ثبت کرده و سپس آن را به عنوان دامنه پرمیوم معرفی می‌کنند. تمامی نام‌های شناخته شده در دسته دامنه‌های با ارزش قرار گرفته و به قیمت بالاتری به فروش می‌رسند.

دامنه ویژه در دو دسته مختلف قرار می‌گیرند.

Aftermarket: دامنه پرمیوم این نوع دامنه به دامنه‌هایی گفته می‌شود که توسط افراد یا شرکت‌ها ثبت شده است. این دامنه دارای یک قیمت ثابت ثبت شده است که توسط همین سازمان در اختیار افراد قرار می‌گیرد. این دامنه به صورت ثبت شده و ثابت قرار دارد و تنها می‌توانید برای انتقال مالکیت آن اقدام نمایید.

Registry premium: نوع دیگری از دامنه خاص است که قیمت آن بر اساس تعداد حروف و عمومیت آن تغییر می‌کند. تعداد حروف کمتر باعث افزایش بخش دامنه ویژه شده و قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. این نوع دامنه نیز توسط شخصی به ثبت رسیده و امتیاز آن را به قیمت بالایی در اختیار افراد دیگر قرار می‌دهد. در واقع این دامنه با ارزش تنها برای همان فرد رزرو شده است.

دامنه پرمیوم
انوع دامنه پرمیوم

دامنه پرمیوم دامنه‌ها با توجه به نام و پسوند ارزشمند می‌شوند و هرچه ارزش آن‌‌ها بالاتر باشد، رقابت شدیدتری برای ثبت و استفاده از آن‌ها در جریان است. اما این دامنه‌ها دارای چه انواعی بوده و در چه دسته‌هایی قرار می‌گیرند.

نام محصول: اولین نوع دامنه‌های پرمیوم همان دامنه‌هایی هستند که نشان دهنده نام محصول، نشان دهنده یک کسب‌وکار، یک فعالیت صنعتی و … هستند. این دامنه‌ها را category defining می‌نامند که از انواع آن‌ها می‌توان به نمونه‌هایی از جمله Furniture.com، car.ir و … اشاره کرد.

اسامی مخفف: نوع دیگری از دامنه‌های خاص شامل اسامی مخفف هستند. این دامنه‌ها از با ارزش‌ترین و پرطرفدارترین دامنه‌ها هستند. دامنه‌هایی که از دو یا سه حرف تشکیل شده‌اند و در کنار مخفف بودن نشان دهنده معنی و مفهوم بسیار بزرگی هستند. aa.com از نمونه‌ این دامنه‌هاست.

دامنه‌های com.: این دامنه‌ها معمولا از ارزش بالاتری برخوردار بوده و استفاده از آن‌ها بیشتر است. اما گاهی اوقات دامنه‌هایی وجود دارند که همخوانی بسیار جذابی میان نام و پسوند وجود دارد، به همین دلیل در دسته دامنه‌های پریمیوم قرار گرفته و از ارزش بالایی برخوردار می‌شوند.

دامنه پرمیوم دامنه‌های با جستجوی بالا: بسیاری از دامنه‌ها به دلیل استفاده از کلمات کلیدی پرکاربرد، میزان جستجوی بسیار بالایی دارند. به همین دلیل در دسته دامنه‌های پرطرفدار قرار می‌گیرند.

چه ویژگی‌هایی یک دامنه را پرمیوم می‌کند؟

همان‌طور که می‌دانید همیشه میزان تقاضا باعث می‌شوند ارزش و قیمت یک محصول افزایش پیدا کند. دامنه‌های پرمیوم به دلیل ویژگی‌های مهم دارای میزان تقاضای بالایی هستند. این ویژگی‌ها تأثیر مثبتی بر وب سایت و فعالیت انجام شده خواهند داشت. به همین دلیل میزان تقاضای آن‌ها بالا خواهد بود. دامنه‌های پرمیوم بسیار ساده بوده و به راحتی در ذهن مخاطب می‌مانند. علاوه بر آن بر میزان سئو سایت تأثیر مهمی دارند.

از دیگر ویژگی‌های مهم پسوند دامنه است. دامنه‌های .com قابلیت پرمیوم شدن دارند، زیرا این پسوند جهانی معروف‌ترین و شناخته شده‌ترین پسوند برای دامنه‌های مختلف است. البته تمام موارد .com پرمیوم نیستند و نام دامنه اهمیت بسیار زیادی دارد. مختصر بودن دامنه نیز از دلایل پریمیوم بودن آن است. دامنه‌های کوتاه و مختصر به دلیل ماندن در ذهن مخاطب جایگاه ویژه‌ای دارند. علاوه آن وجود کلمات کلیدی و حروف اختصاری نیز می‌تواند دلیلی بر پریمیوم بودن یک دامنه باشد.

دامنه پرمیوم علاوه بر موارد گفته شده برخی از دامنه‌ها به دلیل محتوایی که ارائه می‌دهند پرمیوم شناخته می‌شوند. این دامنه‌ها به دلیل تعداد کاربران بالا و اهمیت محتوای ارائه شده بسیار معروف و شناخته شده هستند و همین موضوع باعث افزایش قیمت آن‌ها می‌شود.

ازآن‌جاکه دامنه‌های پریمیوم با قیمت‌های بسیار بیشتر از حد معمول فروخته می‌شوند، باید ویژگی‌ها و مزیت‌هایی باشند که مشتریان حاضر باشند آن‌ها را تهیه کنند. هیچ قانونی برای پریمیوم شناخته‌شدن دامنه‌ها وجود ندارد و برخی از ویژگی‌های دامنه هستند که ارزش و قیمتشان را افزایش می‌دهند.

انواع پسوند دامنه چیست؟

۱. طول دامنه مناسب

دامنه پرمیوم هرچه طول نام دامنه کوتاه‌تر باشد، بهتر است. معمولاً دامنه‌های یک تا سه‌حرفی پریمیوم شناخته می‌شوند؛ زیرا اختصار آن‌ها یکی از مزیت‌های بزرگشان به‌شمار می‌آید. همچنین، ممکن است دامنه‌های طولانی‌تر به‌دلیل محبوبیت یا نشان‌دادن کلمه یا عبارت خاصی پریمیوم به‌شمار آیند.

۲. ترافیک مستقیم

نام دامنه مناسب می‌تواند ترافیک بیشتری به وب‌سایت بیاورد. دامنه Carpenter.store نمونه‌ای از دامنه‌ای حرفه‌ای با TLD (پس‌دامنه) مناسب و معمولی است که می‌تواند ترافیک‌های بسیار زیادی را به وب‌سایت شما جذب کند. این دامنه قطعاً پریمیوم شناخته می‌شود و ارزش زیادی دارد.

۳. برندپذیری

برخی از دامنه‌ها نام‌هایی دارند که برندپذیری‌شان بسیار زیاد است. گفتنی است بعضی از دامنه‌های تک‌کلمه‌ای یا چندین‌کلمه‌ای که قابلیت برند‌شدن را دارند، پریمیوم شناخته می‌شوند و بسیار ارزشمندند.

۴. سئوشده

دامنه پرمیوم دامنه‌های پریمیوم معمولاً سئوشده هستند و با کلماتی مطابقت دارند که کاربران در اینترنت جست‌وجو می‌کنند. این دامنه‌ها معمولاً شامل یک یا چند حرف می‌شوند که بسیار زیاد جست‌وجو می‌شوند.

۵. به‌یاد‌ماندنی

تعدادی از دامنه‌های پریمیوم از عبارات و کلمات بسیار جالب تشکیل شده‌اند که با یک بار خواندنشان، به‌راحتی آن‌ها را به‌خاطر می‌سپارید. این دامنه‌ها نیز پریمیوم شناخته می‌شوند و به‌راحتی قابل‌فروش هستند.

۶. سرمایه‌گذاری هوشمند

خرید دامنه پریمیوم مناسب یکی از سرمایه‌گذاری‌های با‌ارزش وب‌سایت است. ازآن‌جاکه برند‌سازی و بازاریابی به‌آسانی و بهتر انجام می‌شوند، ارزش وب‌سایتتان را با خرید دامین پریمیوم می‌توانید افزایش دهید.

۷. قابل‌فروش

دامنه‌های پریمیوم خود را می‌توانید ایجاد کنید یا بخرید و در سال‌های آینده بفروشید. با این کار، روی این دامنه‌ها سرمایه‌گذاری و از آن‌ها درآمد کسب می‌کنید.

آیا خرید دامنه پریمیوم ارزش دارد؟

دامنه پرمیوم ازآن‌جاکه افراد این بازار را به‌طورکامل تعیین می‌‌کنند، هیچ معیاری برای ارزیابی ارزش آن وجود ندارد و تنها مشتریان هستند که حاضرند به‌ازای دریافت دامنه‌ها، مبلغی پرداخت کنند. ناگفته نماند خرید دامنه‌هایی که دقیقاً هم‌نام کسب‌و‌کار شما یا حاوی کلمات کلیدی مهم و سئو‌شده باشند، می‌توانند تأثیر بسیار زیادی بر موفقیت وب‌سایتتان بگذارند.

شاید هزینه‌‌کردن برای خرید دومین پریمیوم غیرضروری به‌نظر بیاید؛ اما گاهی اوقات می‌تواند بهترین سرمایه‌گذاری برای کسب‌و‌کارتان باشد. هنگامی‌که قصد دارید محصولی بفروشید یا خدمتی ارائه دهید، نام دامنه اولین چیزی است که کاربر از وب‌سایت می‌بیند و تقریباً احساس وب‌سایتتان در قلبش می‌نشیند.

برای راه‌اندازی وب‌سایت یا کسب‌و‌کار باید هزینه‌های هنگفتی (تبلیغات، ایجاد وب‌سایت و‌…) شود.دامنه پرمیوم خرید دومین پریمیوم معتبر نیز جزئی از این هزینه‌ها به‌شمار می‌آید و تأثیر بسیار زیادی بر بازاریابی و برند‌سازی‌تان می‌گذارد. انتخاب و خرید دامنه برای وب‌سایت، تنها یک بار در کل طول فعالیت وب‌سایت انجام می‌شود و کمی سرمایه‌گذاری روی آن می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی کسب‌و‌کارتان، به‌خصوص بازاریابی و برندسازی بگذارد. خرید دامین پریمیوم یکی از راه‌های هوشمندانه‌ سرمایه‌گذاری روی کسب‌وکار است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping