جریان های کاربر (User Flows) در طراحی تجربه کاربری (UX) چیست؟

جریان های کاربر
تجربه کاربری و رابط کاربری مقالات

جریان های کاربر (User Flows) در طراحی تجربه کاربری (UX) چیست؟

جریان های کاربر طراحی UX یکی از پرطرفدارترین طراحی‌هایی است که البته نیاز به دانش و تجربه فراوانی دارد تا بتوان نتایج خوبی را به دست آورد. یکی از مهم‌ترین دانش‌هایی که برای طراحی تجربه کاربری هر محصولی باید داشته باشید، توانایی درک و بررسی User Flow است.

 جریان کاربری به طراحان کمک می‌کند تا کاربران ما را بهتر بشناسند و رفتارهای آن‌ها را درک و پیش‌بینی کنند و بدین طریق محصولات را متناسب با رفتارهای کاربران هدف، طراحی خواهند کرد.

جریان های کاربر (User Flow)، جریان تجربه کاربری (UX Flow) یا همان نمودار جریان (Flowcharts)، نموداری است که مسیر کاملی که یک کاربر در طی استفاده از محصول می‌پیماید، مشخص می‌کند. جریان کاربری، حرکت کاربر را در محصول مسیریابی کرده و تمام گام‌هایی که وی در محصول برمی‌دارد، از ابتدا تا انتها تعیین خواهد کرد.

در این مقاله از تدریس24 به بررسی جنبه‌های مختلفی از User Flow می‌پردازیم تا بدانیم جریان کاربری به چه معناست و چگونه در فرآیند طراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند.در ابتدا بهتر است به تعریفی از جریان کاربری بپردازیم تا بیشتر با آن آشنا شویم.

جریان های کاربر یا User Flows چیست؟

جریان های کاربر راه‌های بسیاری وجود دارد که کاربر در زمان برقراری ارتباط با یک محصول، می‌تواند آن‌ها را بپیماید. جریان کاربری، نمایش بصری یا حتی نوشتاری محصول به صورت دیجیتال است که به هنگام استفاده از وب‌سایت یا اپلیکیشن، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمودار جریان (Flowchart) از زمانی آغاز می‌شود که کاربر اولین ارتباط خود را با محصول برقرار می‌کند، به‌عنوان مثال، صفحه اصلی، یکی از صفحات ورود و مواردی از این قبیل. انتهای نمودار نیز زمانی است که فعالیت کاربر در محصول به پایان می‌رسد، به‌عنوان مثال انجام خرید یا ایجاد یک حساب کاربری. نمایش این فرآیند به طراحان این امکان را می‌دهد تا تجربه کاربری محصولات را ارزیابی و بهینه کنند و بدین طریق، میزان نرخ تبدیل آن را نیز افزایش دهند.

جریان های کاربر در نمودار جریان بالا، هر تصمیمی که در سفر کاربر در محصول گرفته می‌شود، توسط یک گره نشان داده‌شده است. ویژگی هر گره توسط اشکال هندسی مشخص شده که هرکدام فرآیندی خاص را نشان می‌دهد.جریان های کاربر در این تصویر، شکل لوزی نشان دهندهٔ تصمیمی است که در حال گرفته شدن است و به پیکان‌های «بله» یا «خیر» منتهی می‌شوند.جریان های کاربر هر مستطیل نیز نشان دهندهٔ وظیفه یا عملکردی است که باید گرفته شود، از جمله، ورود به حساب کاربری یا خرید.

جریان های کاربر

 

 

 

چرا به User Flows در طراحی تجربه کاربری نیاز داریم؟

 

جریان های کاربر اکنون که متوجه شدیم جریان کاربری چیست، می‌توانیم به بررسی فواید آن‌ها در فرآیند طراحی خود بپردازیم. مطالعه جریان کاربری یک وب‌سایت یا اپلیکیشن، مشخص خواهد کرد که آیا طراحی شما برای محصولی جدید و یا طراحی مجدد محصولی قدیمی، کاربردی است یا خیر. اینکه آیا با ایجاد چنین طرحی، محصول مورد نظر به هدف خود برای جذب کاربر بیشتر خواهد رسید.

ایجاد و بررسی جریان کاربری در موارد بسیاری، مفید بوده و کمک زیادی به ما خواهند کرد. این موارد عبارت‌اند از:

ایجاد رابط کاربری قابل‌درک

جریان های کاربر فایده عمده طراحی به طریقی که کاربر بتواند مسیر دلخواه ما را در محصول طی کند و سریعاً به هدف اصلی برسد، افزایش قابلیت محصول برای متقاعد کردن مشتری به خرید یا ثبت‌نام در آن محصول است. فایده دیگر آن، افزایش راحتی استفاده از محصول و پلتفرم آن است، چرا که باید مطمئن شد زمان کاربر برای یافتن هدف مورد نظر خود تلف نخواهد شد.

البته چندین مسیر برای کاربر وجود خواهد داشت تا بتواند به این هدف دست یابد. جریان کاربری، مسیرهای ممکن را چنان به تصویر می‌کشد تا طراحان بتوانند به راحتی بازده طراحی خود را بررسی و ارزیابی کنند.

ارزیابی طراحی‌های از قبل ایجاد شده

ایجاد نمودار جریان برای محصولاتی که از قبل ایجاد شده‌اند، مشخص خواهد کرد که چه عناصری کاربردی هستند، چه عناصری هیچ کاربردی ندارند و کدام موارد نیاز به بهبود دارند. این نمودار به شما کمک خواهد کرد تا دلیل متوقف شدن کاربران را از ادامه جستجو در نقاط مختلف محصول یافته و راه‌حل آن‌ها را نیز بیابید.

اینکه آیا هر صفحه از وب‌سایت، مسیری برای راهنمایی کاربر به صفحات دیگر دارد؟ الگوی هر صفحه قابل‌درک است؟ با بررسی جریان کاربری، متوجه خواهید شد که کاربر این قابلیت را دارد تا تمام فرآیندهای لازم را در محصول، بدون صرف زمان اضافی طی کند یا خیر.

معرفی محصول به کاربران یا همکاران خود

جریان های کاربر یا همان User Flows به راحتی میزان جریان کاربران را به سمت محصول، برای سرمایه‌گذاران به نمایش درآورده و چشم‌اندازی کلی از نحوه عملکرد طراحی شما در اختیار آن‌ها قرار خواهد داد. آن‌ها از این طریق نیز می‌توانند تمام مراحلی که یک کاربر طی می‌کند تا به مرحله خرید، ثبت‌نام، ورود و غیره برسد، مشاهده و بررسی کنند.

 

انواع نمودارهای جریان کاربر

 

جریان وظیفه

جریان های کاربر UX می توانند برای انواع طراحی رابط و وب مورد استفاده قرار گیرند ، اما انواع خاصی از نمودارهای فلو بسته به آنچه ایجاد می کنید از سایر موارد ارزش بیشتری دارند. در اینجا ما چند مورد از تغییرات جریان کاربر و زمان استفاده از آنها را شرح می دهیم.

جریان کارها بر نحوه مسافرت کاربران از طریق سیستم عامل هنگام انجام یک کار خاص متمرکز است. آن ها معمولاً فقط یک مسیر را نشان می دهند و شامل چندین شاخه یا مسیر نیستند مانند جریان کاربر سنتی. این موارد بهتر است هنگامی استفاده شوند که وظیفه مورد تجزیه و تحلیل به طور مشابه توسط همه کاربران انجام شود. هنگام استفاده از جریان کار ، فرض بر این است که همه کاربران از یک نقطه شروع مشترک استفاده می کنند و هیچ گونه تنوعی در نحوه انجام کار ندارند.

جریان سیم

Wireflows جریان های کاربر ترکیبی از قاب های سیم و نمودار جریان است. آنها از طرح صفحه نمایش های جداگانه به عنوان عناصر موجود در نمودار استفاده می کنند. فریم های وایرلس به خودی خود به انتقال طرح و طرح در هر صفحه کمک می کنند ، اما توانایی برقراری ارتباط صفحه به صفحه رابط های بسیار پویا را ندارند.

Wireflows زمینه صفحه را به جریانهای UX اضافه می کند، زیرا آنچه کاربران در هر صفحه مشاهده می کنند ، تجربه آنها را از طریق برنامه یا وب سایت بسیار تحت تأثیر قرار می دهد. جریان های بی سیم به ویژه هنگام ایجاد صفحه نمایش موبایل بسیار عالی هستند. از اندازه نسبتاً کوچک صفحه های موبایل به راحتی برای جایگزینی شکلهای انتزاعی نمودار جریان استفاده می شود.

جریان کاربر

جریان های کاربر بر نحوه تعامل مخاطبان هدف شما با محصول تمرکز می کنند. آنها تأکید می کنند که همه کاربران ممکن است وظایف یکسانی را انجام ندهند و ممکن است در مسیرهای مختلفی حرکت کنند. آنها معمولاً به یک شخصیت و نقطه ورود خاص متصل می شوند.

بنابراین ، هنگام استفاده از این نوع نمودار جریان ، ممکن است سناریوهای مختلفی داشته باشید که از مکان های مختلف شروع می شوند. با این حال ، وظیفه یا موفقیت اصلی معمولاً همیشه یکسان است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping