جدیدترین زبان های برنامه نویسی

جدیدترین زبان های برنامه نویسی
مقالات

جدیدترین زبان های برنامه نویسی

جدیدترین زبان های برنامه نویسی برنامه‌نویسی کامپیوتر، یکی از پایه‌های مهم عصر دیجیتالی امروزی به‌شمار می‌رود. هربار که شما یک پست در شبکه‌های اجتماعی لایک کنید، ایمیل ارسال کنید یا یک زنگ تماس برای گوشی خود تنظیم کنید، یک زبان برنامه‌نویسی در پشت صحنه مشغول به کار است. برنا‌مه‌نویسی از زمان شروع به کار اولین زبان تا جدیدترین زبان های برنامه نویسی، همواره موردتوجه متخصصان کامپیوتری بوده و هرکس وارد این حوزه می‌شود، حتما از طریقی به سمت برنامه‌نویسی کشیده خواهد شد؛

اما، این زبان‌ها از کجا آمدند؟ چطور پیشرفت کردند و اکنون به کجا رسیده‌اند؟ اگر شما هم دوست دارید به پاسخ این سؤال‌ها برسید و بدانید جدیدترین زبان های برنامه نویسی کدام زبان‌ها هستند و چه ویژگی‌هایی دارند، این به کمکتان خواهد شتافت.در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

اولین زبان مشترک انسان و کامپیوتر چه بود؟

 

جدیدترین زبان های برنامه نویسی شاید برایتان جذاب باشد که بدانید اولین زبان برنامه‌نویسی در سال 1843 اختراع شد؛ یعنی تقریبا دو قرن پیش. Ada Lovelace کسی بود که اولین الگوریتم ماشینی برای ماشین محاسبانی را روی یک تکه کاغذ نوشت. نکته‌ی جالب‌توجه این بود که هیچ کامپیوتری در آن زمان وجود نداشت تا Lovelace بتواند این برنامه را روی آن پیاده‌سازی کند. این تلاش را می‌توان مبدائی برای شکل‌گیری زبان‌های برنامه‌نویسی دانست.

در سال 1944 یعنی یک قرن بعد، اولین زبان برنامه نویسی واقعی توسط کنراد زئوس توسعه داده شد و نام آن را پلن کالکولوس گذاشتند. زبان اختراعی زئوس، پروسیجرهایی را برای ذخیره‌ی تکه کدها، ایجاد می‌کرد و این قابلیت را داشت که بارها و بارها، برای انجام کارهای روتین، مورداستفاده قرار گیرد؛ اما، اولین زبان تجاری که در دسترس متخصصان کامپیوتری قرار گرفت، فورترن بود که در سال 1956 توسط یک تیم تحت رهبری John Backus در شرکت IBM متولد شد.

جدیدترین زبان های برنامه نویسی
Python- پایتون

جدیدترین زبان های برنامه نویسی پایتون یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده، شی گرا و سطح بالا با کارایی بسیار عالی است. ساختار داده‌های داخلی و آماده این زبان برنامه نویسی، آن را در سطح بالاترین زبان‌ها قرار داده است که نحوه نوشتار ساده و همچنین همگام شدن آن با انواع سیستم عامل‌ها، آن را به زبانی پرکاربرد تبدیل کرده است.

روش یادگیری ساده و آسان پایتون بر خوانایی تأکید دارد و بنابراین هزینه نگهداری برنامه‌های کدنویسی شده با آن نیز کاهش پیدا می‌کند. پایتون از ماژول‌ها و بسته‌های آماده پشتیبانی می‌کند، که استفاده مجدد کد در آن بسیار آسان می‌شود. کتابخانه استاندارد و همچنین گسترده آن به صورت منبع باز بدون هیچ گونه هزینه‌ای برای همه سیستم عامل‌های اصلی در دسترس است و تمام برنامه نویسان می‌توانند از آن استفاده کنند.

اغلب، برنامه نویسان به دلیل بهره وری بالایی که این زبان برای آنها دارد، عاشق پایتون می‌شوند. از آنجایی که در کدنویسی با پایتون چیزی به اسم تدوین وجود ندارد، چرخه ویرایش، تست و رفع اشکال در کدنویسی با آن بسیار سریع انجام می‌شود. رفع اشکال از برنامه‌های نوشته شده با پایتون آسان است.

جاوا

 جدیدترین زبان های برنامه نویسی یکی دیگر از رایج‌ترین و پرتقاضاترین زبان‌های برنامه‌نویسی کامپیوتری متعلق به شرکت اوراکل است. این زبان ساختاری شی‌گرا دارد و برای برنامه‌های کاربردی پلتفرم‌های تحت‌وب، اندروید یا دسکتاپ، استفاده می‌شود. امروزه بیش‌از 3 میلیارد دستگاه، در حال اجرای برنامه‌های کاربردی ساخته شده با جاوا وجود دارد. با کمک این زبان برنامه‌نویسی قادر خواهید بود بسیاری از توابع مهم کامپیوتری نظیر توابع سیستمی را تغییر دهید.

JavaScript/جاوا اسکریپت

جدیدترین زبان های برنامه نویسی جاوا اسکریپت زبانی برای توسعه‌ی وب است که در درجه‌ی اول، برای اتصال عناصر تعاملی به برنامه‌های تحت وب و مرورگرها به‌ کار گرفته می‌شود و یک زبان برنامه‌نویسی فرانت‌اند (آغازین) است. همین‌طور، می‌تواند برای ساخت پویانمایی‌ها و کنترل رابط‌های تحت وب مورد استفاده قرار بگیرد. یکی از مزایای آن این است که تمام مرورگرهای جدید را پوشش می‌دهد. همین‌طور می‌تواند برای توسعه‌ی بک‌اند (پسین) نیز با کمک Node.js/نود.جی‌اس مورد استفاده قرار گیرد.

مهارت در جاوا اسکریپت به هیچ عنوان کار بیهوده‌ای نیست و بسیار کاربردی است. یکی از بزرگترین عواملی که جاوا اسکریپت را بسیار مهم کرده است، این است که بسیاری از مرورگرها از آن استفاده می‌کنند و به طبع برنامه نویسان بهتر است که در این زبان برنامه نویسی مهارت بسیاری داشته باشند.

جاوا اسکریپت علاوه بر اینکه نسبتاً آسان است، سرعت بالایی نیز دارد. این زبان برنامه نویسی نیز مانند مانند اکثر زبان‌های اسکریپت نویسی، تفسیر شده است. زیبایی یک زبان تفسیری مانند JavaScript این است که وقتی تغییراتی در کد خود ایجاد می‌کنید، می‌توانید بلافاصله آن تغییرات را آزمایش کنید و لازم نیست ابتدا فایل اسکریپت را کامپایل کنید.

C#/سی‌شارپ

جدیدترین زبان های برنامه نویسی زبان سی‌شارپ توسط مایکروسافت توسعه یافته و برای برنامه‌نویسی بک‌اند (پسین)، برنامه‌های موبایلی با پایه‌ی ویندوز و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. توسعه‌دهندگان سی‌شارپ، این زبان را به ‌علت رابط کاربری ساده و طراحی خوبش می‌پسندند. سی شارپ یکی از زبان های برنامه نویسی آینده دار است و اگر می‌خواهید در سیستم‌عامل ویندوز، برنامه بسازید، طبیعتا باید زبان سی‌شارپ را بیاموزید.

C # یک زبان برنامه نویسی مدرن و با کاربردهای عمومی است که می‌تواند برای انجام طیف وسیعی از وظایف و اهداف در حرفه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. C # عمدتا در فریم ورک Windows .NET استفاده می‌شود، اگرچه می‌تواند روی یک سیستم عامل منبع باز نیز از آن استفاده کنید. این زبان برنامه نویسی کاملاً همه کاره و شی گرا (OOP) است که در میان برنامه نویسان بسیار مورد استفاده و مورد اعتماد است.

PHP

PHP مخفف «زبان پیش‌پردازنده‌ی فوق‌متنی» و یک زبان برنامه‌نویسی تحت سرور است. از این زبان برای توسعه‌ی وب‌سایت‌های پایا و پویا یا برنامه‌های تحت وب استفاده می‌شود. یادگیری آن آسان است و مستقل از هر سیستم ‌عاملی است.اسکریپت‌های PHP فقط در سروری که PHP نصب کرده است قابل تفسیر هستند. رایانه‌های کلاینت برای دسترسی به اسکریپت‌های PHP فقط به یک مرورگر وب نیاز دارند.

جدیدترین زبان های برنامه نویسی برای کد نویسی با این زبان برنامه نویسی، بسیار مهم است که ابتدا بفهمید زبان اسکریپت نویسی چیست. زبان‌های اسکریپت نویسی (خانواده‌ای از زبان‌های برنامه نویسی از جمله PHP و همچنین زبان‌هایی مانند JavaScript و Ruby) زیرمجموعه‌ای از زبان‌های برنامه نویسی هستند که برای اتوماسیون پردازش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه