تگ تایتل (Title Tag)یا تگ عنوان چیست؟

تگ تایتل
طراحی سایت مقالات

تگ تایتل (Title Tag)یا تگ عنوان چیست؟

تگ تایتل در این مقاله قصد داریم در مورد اهمیت عنوان صفحه از نظر موتورهای جستجو و هم طراحان سایت صحبت کنیم و تاثیری که انتخاب عنوان مناسب در رتبه‌بندی و جذب کاربران دارد را بیان خواهیم کرد. دلایل اهمیت عنوان:

کاربران هنگام خواندن صفحه سایت ابتدا عنوان را در مرورگر خود می‌بینند.موتورهای جستجو عنوان صفحه سایت را به کاربران نمایش می‌دهند.وقتی که صفحه‌ای را ذخیره می‌کنید به صورت پیش فرض از عنوان استفاده می‌شود.در هنگام اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی عنوان صفحه نمایش داده خواهد شد.

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید تا شمرا بیشتر در این زمینه راهنمایی کنیم.

تگ تایتل (Title Tag) چیست؟

تگ تایتل در واقع همان عنوانی است که برای صفحات سایت در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شده و کاربر با کلیک روی آن به صفحه سایت وارد می‌شود. از آنجا که گوگل در نتایج جستجو تنها بین 60 تا 70 کاراکتر از تگ عنوان را نمایش می‌دهد، لازم است درهنگام ساخت هر صفحه، طول تگ عنوان را در حدود 60 کاراکتر درنظر بگیرید. زیرا این تگ مهم‌ترین بخش هر صفحه است که در نتایج جستجو نشان داده می‌شود و نقش مهمی در ترغیب کاربر به کلیک روی صفحه شما ایفا می‌کند. در صورتی‌که این تگ به‌ خوبی نمایش داده نشود، احتمالا کاربران تمایل چندانی برای کلیک روی آن نشان ندهند.

تگ تایتل به تنهایی در رتبه بندی صفحه ی سایت شما تاثیر ندارد، بلکه این بخش در کنار یک محتوا با کیفیت و یک سئو عالی می تواند منجر به بدست آوردن رتبه سایت در گوگل شود.

در هنگام نوشتن تگ تایتل بهتر است به نکاتی توجه کنیم که ما در این مقاله آنها را برایتان توضیح می دهیم:

تگ تایتل
1- به سلسله مراتب صفحات برای نوشتن تگ تایتل دقت کنید

قبل از اینکه بتوانید یک تگ تایتل بهینه شده بنویسید باید بدانید صفحه‌ای که می خواهید برای آن عنوان بنویسید در چه بخشی از وب سایت شما قرار دارد.

تگ تایتل صفحه اصلی بسیار متفاوت از عنوان یک پست وبلاگ یا صفحه محصول خواهد بود. برای وب سایت‌هایی که صفحات زیادی دارند، تهیه تگ‌های تایتل متفاوت برای یک صفحه که از صفحات دیگر متفاوت باشد، می تواند بسیار سخت باشد، به همین دلیل اینکه شما بدانید هر صفحه در کدام بخش از سایت قرار می گیرد، بسیار مهم است.

هرچه شما دید عمیق‌تری نسبت به موضوع سایت خود و متن آن داشته باشید و بدانید صفحه مورد نظر در کدام بخش از سایت قرار می گیرد، بهتر می توانید یک تگ تایتل مناسب بنویسید.

همچنین می توانید از کلمات و عبارات تکراری هم گاهی در مواقع خاص استفاده کنید، اما باید زمانی که کاربر از یک صفحه به صفحه ی زیر مجموعه آن وارد می شود، بتواند جزئیات بیشتری در تگ عنوان ببیند. به مثال زیر توجه کنید:

اگر شما یک سایت فروش کیف و کفش چرم داشته باشید، تگ عنوان صفحه اصلی، صفحه دسته بندی محصولات و صفحه داخلی یک محصول باید به شرح زیر باشد:

2- بین تگ تایتل با موضوع صفحه باید ارتباط معنایی وجود داشته باشد

بعد از اینکه متوجه شدید صفحه شما در چه بخشی از وب سایت قرار گرفته است، باید محتوای صفحه را ارزیابی کنید. تگ تایتل اگر بتواند به خوبی موضوع صفحه را معرفی کند، بیشترین تاثیر را برای موتورهای جستجو و کاربران دارد.

شما باید از تگ عنوانی استفاده کنید که با بخش‌های مختلف یک صفحه ی وب مانند: محتوا متنی، تگ alt تصویر، توضیحات متا،  URLو سایر بخش‌ها ارتباط داشته باشد.

در صورتیکه تگ تایتل با محتوا صفحه ی مورد نظر ارتباط معنایی داشته باشد منجر به کاهش نرخ پرش (Bounce Rate) می شود. در واقع اگر از تگ عنوان غیر مرتبط استفاده کنید، محتوای وب سایت خود و در نتیجه زمان و انرژیتان را هدر داده اید.

نرخ پرش (Bounce Rate) به فارسی: بانس ریت نیز خوانده می شود و به معنای تعداد کاربرانی است که به سایت شما مراجعه می کنند و بدون مراجعه به صفحات دیگر سایت، آن را ترک می کنند. نرخ پرش یکی از فاکتورهای مهم برای بهینه سازی سایت است و توسط ابزارهایی مانند Google Analytics سنجیده می شود. بالا بودن نرخ پرش آن نشانه ی خوبی برای یک صفحه ی وب نخواهد بود و باید در سریع ترین زمان ممکن نسبت به بهبود نرخ پرش آن صفحه، اقدام شود.

از کلماتی که در تگ تایتل استفاده کنید در قسمت‌های دیگر صفحه نیز باید استفاده کنید تا به نحوی ارتباط معنایی بین عنوان صفحه با محتوای داخل آن حفظ شود.

3- تگ تایتل را خاص بنویسید

تگ تایتل تکراری برای کاربران یا موتورهای جستجو جذاب نیست. اگر از تگ‌های تکراری برای صفحات سایت خود استفاده کنید، خواهید دید که موتورهای جستجو مانند گوگل آن را نادیده می گیرند و از سایر مطالب موجود در صفحه وب سایت برای ساختن تگ عنوان استفاده می کنند.

شما می توانید از داده‌های ارائه شده در سرچ کنسول برای یافتن مشکل صفحه خود و همچنین اجرای روش‌های مختلف آزمایشی برای بهبود عملکرد وب سایت خود استفاده نمائید. اگر وب سایت شما تگ‌های تکراری دارد، نوشتن تگ عنوان منحصر به فرد را در برنامه بهینه سازی وب سایت (SEO) خود قرار دهید و نتیجه ی مثبت آن را ببینید.

همچنین تگ تایتل را متفاوت از تگ h1 صفحه ی مورد نظر بنویسید. در واقع با آوردن کلمات کلیدی در تگ عنوان و تگ h1 به صورت خاص و حرفه ای، می توانید شانس خود را برای بهبود رتبه در سئو بیشتر کنید.

4. اگر صفحات زیادی دارید، می توانید تگ عنوان را داینامیک کنید

اگر یک وب سایت بزرگ دارید، یا وب سایتی دارید که مقدار زیادی اطلاعات دارد و به صورت پیوسته بر روی آن محتوا قرار می گیرد مانند یک وب سایت فروشگاهی بزرگ، باید راهی برای کدگذاریی معنا دار تگ‌های عنوان خود پیدا کنید.

بیشتر سیستم‌های مدیریت محتوا به صورت خودکار می توانند تگ عنوان را تولید می کنند. اگر می خواهید تگ عنوان پیش فرض را لغو یا سفارشی کنید باید با کمک توسعه دهنده‌ وب سایت خود روش‌هایی برای افزودن جزئیات بیشتر و سفارش سازی تگ‌های مختلف صفحات پیدا کنید.

در وب سایت های بزرگ هر چه بیشتر بتوانید تگ عنوان را خودکار کنید تا نیازی به مدیریت دستی صدها یا هزارن تگ نداشته باشید، برای شما بهتر است. نمونه‌ای از یک ساختار خوب برای تگ عنوان می تواند شامل یک متن استاندارد در تمامی تگ‌های صفحات محصول باشد که با نام خاص هر یک از محصولات جمع شده باشد.

به عنوان مثال به تصویر زیر دقت کنید: شما می توانید برای سایت فروش محصولات چرمی در ابتدای عنوان صفحه مشخصاتی که قرار است کاربر در صفحه ی مورد نظر ببیند (لیست قیمت)، بخش دوم با توجه به جزئیات نام و مدل محصول که به صورت متغیر می باشد (کیف رودوشی مردانه سالار مدل E140-L) و بخش آخر نام برندتان (ترب) را بیاورید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping