توسعه برند یا (Brand Development) چیست؟

توسعه برند
بازاریابی مقالات

توسعه برند یا (Brand Development) چیست؟

توسعه برندهر کسب و کاری برای معروف شدن و باقی ماندن در ذهن مردم نیاز به یک برند دارد. به‌ همین خاطر شرکت‌های مختلف برای برندسازی اهمیت ویژه‌ای قائل هستند. اما آیا کار برندسازی یک شرکت پس از ساخت برند و راه اندازی آن تمام می‌شود و مدیران می‌توانند پس از آن به‌راحتی به تولید و فروش مشغول شوند؟ مسلماً خیر.

توسعه‌ برند محافظت از یک برند و بهبود آن حتی از ساخت خود برند مهم‌تر است. به روند بهبود و گسترش یک برند، اصطلاحاً توسعه‌ی برند گفته می‌شود. ما قصد داریم در این مقاله به اهمیت توسعه‌ی برند و معرفی استراتژی‌های مختلف آن بپردازیم. پس اگر دلتان می‌خواهد با توسعه‌ی برند بیش‌تر آشنا شوید، این مقاله از تدریس24 برای شماست.

برند چیست؟

توسعه‌ برند برند به اسم، لقب، هویت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری گفته می‌شود که محصولات و خدمات یک فروشنده یا یک شرکت را از دیگر شرکت‌ها متمایز می‌کند. معمولا افراد از برند در تجارت، بازاریابی و تبلیغات استفاده می‌کنند تا کسب‌و‌کار خود را به مشتریان معرفی کنند و از آن مهم‌تر، در ذهن مردم بمانند.

 برند در واقع مهم‌ترین ابزار برای معروف شدن یک برند است؛ چون مردم، یک شرکت یا یک سازمان را با برند آن می‌شناسند. حالا ممکن است منظور از برند یک اسم، یکلوگو، یک اصطلاح یا هر چیز دیگری باشد. می‌توانیم بگوییم برند دیدگاه مردم نسبت به یک شرکت یا بیزنس است.

توسعه‌ برند اگر برندی قوی باشد، قطعا مشتریان زیادی خواهد داشت. مردم هم معمولا هنگام خرید یک محصول یا دریافت خدمات، برندهای قوی را به برندهای ناشناخته ترجیح خواهند داد؛ به همین دلیل، توسعه‌ برند برای تمامی کسب و کارها اهمیت ویژه‌ای دارد و به‌تنهایی می‌تواند موجب موفقیت یا شکستشان شود.

توسعه برند
توسعه‌ برند چه مفهومی دارد؟

توسعه‌ برند به روندی گفته می‌شود که طی آن، کیفیت و ارزش‌های برند و اعتماد مشتریان به آن برند حفظ می‌شوند. طی این روند مداوم، یک برند تلاش می‌کند تا رشد کند، به‌روز باشد و نیازهای مشتریان را برطرف کند. معمولا توسعه‌ی برند شامل 4 بخش اصلی است. این بخش‌ها را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

بخش‌های اصلی توسعه برند

 • استراتژی برند

با کمک استراتژی برند تصمیم می‌گیرند تا چگونه یک برند را به بازار معرفی کنند. برای مثال، ارتباط موثر برقرار کردن با سایر برندها یکی از این راه‌هاست. واضح است که با انتخاب بهترین استراتژی‌ها، روند توسعه‌ برند به شکل ایده‌آل پیش خواهد رفت.

 • هویت برند

توسعه‌ برند از هویت برند برای معرفی دیدگاه‌ها و اهداف یک شرکت به مردم استفاده می‌شود. در واقع هویت برند است که باعث می‌شود یک برند بیشتر یا کم‌تر در ذهن مردم باقی بماند.

 • طراحی گرافیک

طرح‌های گرافیکی، لوگوها، رنگ‌ها و سایر خصوصیات ظاهری برند هستند که یک شرکت را از رقبایش متمایز می‌کنند و به دیدگاه مشتری راجع به یک برند شکل می‌دهند. شاید طراحی گرافیک تاثیرگذارترین عامل در توسعه برند باشد، زیرا بدون وجود آن افراد هیچ تصویری از یک برند در ذهن خود نخواهند داشت.

 • مدیریت برند

در این بخش، تمام سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در برند مدیریت می‌شوند. موفقیت و شکست یک برند وابستگی زیادی به نحوه‌ی مدیریت آن دارد.

یک توسعه دهنده‌ی برند چه کاری انجام می‌دهد؟

مدیر توسعه برند مسئولیت انتخاب و به.کارگیری استراتژی‌ مناسب برای گسترش و پیشرفت برند را بر عهده دارد. توسعه دهنده برند که مثل بادیگاردی برای برند عمل می‌کند، در برقراری و حفظ روابط شرکت با دیگر برندها نقش به‌سزایی دارد. از مسئولیت‌های مدیر توسعه برند می‌توان به موضوعات زیر اشاره کرد:

– مدیریت استراتژی برند و مشخص کردن دیدگاه‌ها، ارزش‌ها، مسیرهای عملیاتی و اهداف برند؛

– برنامه‌ریزی و برقراری ارتباط با سایر برندها و استفاده از رسانه‌هایی مثل شبکه‌های مجازی؛

– کمک به توسعه‌ی محصولات و قیمت گذاری و تولید محصولات جدید؛

– ایجاد فرصت‌های تجاری جدید؛

– مدیریت بودجه‌ی مربوط به بازاریابی و تبلیغات؛

– تحلیل مشتریان و رقبا؛

– تحلیل مسائل مالی و ارائه‌ی گزارش فروش.

3استراتژی عملی توسعه برند

۱- استراتژی کلی کسب و کار خود را تعیین کنید

توسعه‌ برند یک برند قدرتمند و متمایز، پیشرفت و رشد کسب و کار شما را سریع‌تر می‌کند. اما شما دقیقاً چه کسب و کاری می‌خواهید؟ دوست دارید این کسب و کار چگونه رشد کند، به صورت طبیعی یا سریع؟ استراتژی کلی کسب و کار شما سنگ بنای استراتژی توسعه برند شما خواهد بود. اگر برای شما مشخص باشد که کسب و کار شما چه اهدافی دارد و به کجا می‌خواهد برسد، برند شما کمک خواهد کرد که زودتر به اهداف خود برسید.

شاید بتوان گفت تعیین استراتژی کلی کسب وکار مهم ترین مرحله در طراحی و ساخت برند است. یا توجه به این موضوع لازم است در این مرحله نیازهای مخاطب را به خوبی بشناسید و براساس ان استراتژی کلی برند خود را کامل کنید.

شناخت نیاز مخاطب در این مرحله تاثیر زیادی در گسترس کسب و کار شما و همچنین جلب توجه مخاطب دارد، پس بهتر است با دقت و توجه کامل این مرحله را طی کنید.

۲- مخاطبان هدف خود را مشخص کنید

توسعه‌ برند چه کسانی کاربران و مخاطبان هدف شما هستند؟ اگر جواب شما “همه افراد” است، اشتباه بسیار بزرگی را مرتکب می‌شوید. تحقیقات مختلف نشان داده است که رشد سریع و سود بالا زمانی به دست می‌آید که شما مخاطبان هدف خود را به طور دقیق مشخص کرده باشید. هر چقدر شما تمرکز دقیق‌تری بر روی شناخت مخاطبان خود داشته باشید، رشد سریع‌تری خواهید داشت.

هر چقدر مخاطبان شما متنوع‌تر و گسترده‌تر باشند، بازاریابی شما سطحی‌تر و بی‌نتیجه‌تر خواهد بود.

در ادامه توضیح انواع توسعه برند می­توان گفت، شما با شناخت مخاطب هدف این فرصت را دارید که به بهترین شکل نظر انها را جلب کنید. شناخت مخاطب این شانس را به شما میدهد که پیشرفت چشمگیری در کسب و کار خود داشته باشید.

اما چگونه باید مخاطب هدف درست‌تری را انتخاب کنیم؟ در گام بعدی این موضوع را بیان می‌کنیم.

۳- بر روی مخاطبان هدف خود حسابی تحقیق کنید

توسعه‌ برند کسب و کارها و بیزنس‌هایی که یک تحقیق سیستماتیک برای شناخت مخاطبان و مشتریان خود انجام می‌دهند رشد بسیار سریع‌تری خواهند داشت و سودهای سرشارتری را کسب خواهند کرد.

همچنین کسب و کارهایی که به دفعات بیشتر و به طور منظم این کار را انجام می‌دهند باز هم سریع‌تر رشد خواهند کرد. طبق تحقیقاتی که به تازگی توسط وبسایت بازاریابی هینگ (Hingemarketing) انجام شده است، بیزنس‌هایی که به طور مداوم مخاطب هدف خود را مطالعه می‌‌کنند، نسبت به کسب و کارهایی که اصلاً این کار را انجام نمی‌دهند، رشدی 12 برابری و سودی 2 برابری را به دست خواهند آورد.

مطالعه بر روی مخاطبان به شما کمک می‌کند تا نگرش، دیدگاه و اولویت‌های آن‌ها را بهتر درک کنید، نیازهای آن‌ها را به صورت دقیق‌تری برطرف کنید و زبان پیام‌های خود را برای ارتباط بهتر با آن‌ها به خوبی مشخص کنید. این کار همچنین به شما خواهد گفت که دیدگاه کنونی آن‌ها نسبت به برند شما چگونه است و قدرت شما را چگونه ارزیابی می‌‌کنند.

توسعه‌ برند اما مهم‌ترین دستاوردی که با انجام این کار به دست خواهید آورد، این است که شما ریسک بازاریابی خود را کاهش می‌دهید و در نتیجه هزینه کمتری را در راه توسعه برندینگ خود متحمل خواهید شد.

 

مزایا و معایب توسعه برند چیست؟

 

 • استفاده از توسعه برند، کاری شبیه به بند بازی است. خیلی مهم است که طوری تعادل خود را حفظ کنید که سلامت به انتهای خط برسید و جان سالم به در برید. برخی آن را به شمشیر دو لبه نیز تشبیه میکنند که یک سرش شکست و  سر دیگرش پیروزی است. اما باید بگوییم اگر توسعه برند به دقت و درست پیاده شود فواید بسیاری دارد که در ادامه به چند نمونه از آنها اشاره میکنیم؛
 • اگر توسعه برند درست انجام شود میتواند ارزش و اعتبار برند را بالاتر ببرد.
 • سهم بازار برند خود را افزایش میدهد. یعنی در نهایت منجر به فروش بیشتر محصول میشود.
 •  توسعه برند کمک میکند تعداد مشتریان بیشتری فرصت دیدن و بهره وری از برند را داشته باشند.
 •  اگر توسعه برند با موفقیت انجام شود، شانس پذیرش محصولات جدید همان برند را به طور چشم گیری بالا میبرد.
 • وقتی کالای جدید با همان پیام و وعده برند راه‌اند ازی و تولید می‌شود، تصویر برند بهبود می‌یابد و مشتریان به برند اعتماد میکنند.
 • یکی از مهم‌ترین فوایدی که باید به آن اشاره کرد این است که توسعه برند از هزینه‌ی ایجاد یک برند تازه جلوگیری میکند.
 •  علاوه براینکه هزینه ایجاد برند جدید را کاهش میدهد، در هزینه تبلیغ و بازاریابی نیز صرفه جویی میشود.
 •  کشش و جذب اولیه به برند را افزایش میدهد.

حال همانطور که گفتیم توسعه برند شبیه به بند بازی است. درست است که اگر با موفقیت همراه باشد فواید بسیار زیادی برای برند دارد اما به همان‌اند ازه اگر موفق نباشد، منجر به کاهش ارزش برند و در نهایت کاهش قدرت فروش شرکت ارائه دهنده میشود.

آنوقت توسعه برند جای اینکه واقعا موجب توسعه آن شود به چهره برند آسیب جدی وارد میکند. علاوه بر آن اعتماد مشتری نسبت به برند را کم میکند و به هویت برند خدشه جبران ناپذیری وارد میکند. این اتفاقات در نهایت شما را از سیل رقابتهای بازار دور نگه میدارد و رفته رفته موجب فراموشی برندتان میشود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping