تله کلیک یا (Clickbait) چیست؟

تله کلیک
مقالات نرم افزار های تحت وب

تله کلیک یا (Clickbait) چیست؟

تله کلیک یا clickbait فارغ از اینکه به روش درست به کار گرفته شود یا روش غیراخلاقی و فارغ از اینکه با چه نیتی به کار گرفته شود روش قدتمندی برای انتقال پیام است. اجازه دهید برایتان اتفاقی که چندروز پیش برایم روی داد را تعریف کنم.

در حال گشت زدن میان کانال‌هایی که در یوتیوب عضو آن‌ها هستم بودم که متوجه شدم عنوان ویدئوی جدید یکی از کانال‌های با موضوع سئویی که دنبال می‌کردم نوشته بود؛ «زمان خداحافظی است». و این برای منی که آن کانال را دنبال می‌کردم دردناک بود. بلافاصله ویدئو را باز کردم ابتدا اوضاع اینگونه می‌نمود که واقعا این یوتیوبر در حال خداحافظی از یوتیوب است.

اما کمی بعد متوجه شدم که منظور او از زمان خداحافظی، خداحافظی با سبک کار قدیمی فیلمبرداری ویدئوهایش بوده و حالا قصد دارد از متد جدیدی استفاده کند. و ویدئو به اینجا که رسید متوجه شدم که در تله کلیک یا clickbait افتاده‌ام.

در این مقاله از تدریس24 قصد داریم ابتدا با شما در مورد تاریخچه تله کلیک یا clickbait صحبت کنیم. سپس به سراغ چرایی کلیک کردن اکثر مخاطبان بر روی این لینک‌ها رفته و در انتها روش‌های نوشتن عنوانی جذاب بدون استفاده از تله کلیک می‌رویم.

 

تله کلیک چیست؟

 

  تله کلیک اصطلاحی برای آن دسته از محتواهای اینترنتی است که هدفشان فقط اغوا کردن خوانندگان برای کلیک و پیوند به یک وب‌سایت یا مقاله است. 

بیش‌تر اوقات، تله کلیک اصطلاحی است که برای توصیف عناوین گمراه‌کننده، اخبار جعلی یا سایر مطالب فریب‌کارانه به کار می‌رود؛ با این حال، زمانی که به‌درستی از آن استفاده شود، می‌تواند محتوای شما را ارتقا دهد و بازدیدهای باکیفیتی را برای و‌ب‌سایت شما به ارمغان آورد.

به عنوان مثال، ممکن است مقاله‌‌ی آموزنده‌ای داشته‌باشید که بخواهید میزان بازدیدهای آن را افزایش دهید. می‌توانید از یک روش تله‌ کلیک، مانند انتخاب یک عنوان جذاب، استفاده کنید که توجه مخاطبان را جلب و آن‌ها را تشویق کنید که روی پیوند شما کلیک کنند؛ به این ترتیب، محتوای شما نوعی تله‌ کلیک محسوب می‌شود.

در صورتی که یک عنوان جذاب، کاربران را به محتوایی ارزش‌مند و مفید پیوند دهد، دیگر تله کلیک محسوب نمی‌شود.

به دلیل وجود تفاوت‌های ظریف میان این نوع محتواها، ممکن است محتوای اینترنتی‌ای وجود داشته‌باشد که به عنوان تله کلیک در نظر گرفته شود یا فقط شباهت‌‌هایی با آن داشته‌باشد. اگرچه در برخی از مطالب از تاکتیک‌های تله کلیک استفاده می‌شود، به احتمال زیاد هیچ‌گاه تله کلیک به حساب نمی‌آید، زیرا یک تله‌کلیک واقعی معمولا به عنوان یک تاکتیک بازاریابی منفی در نظر گرفته‌ می‌شود.

تله کلیک

 

 

تاریخچه تله کلیک یا clickbaite

 

تله کلیک چیزی نیست که ابداع سال‌های اخیر باشد. در چیزی حدود صد سال پیش روزنامه‌هایی وجود داشتند که برای بیشتر فروختن روزنامه‌های خود از این روش استفاده می‌کردند. در آن زمان‌ها بیشتر یک داستان کامیک که در آن یک پسربچه با لباس خواب زرد حرف‌های عجیب می‌زد فروش خوبی داشت.

و همین پسربچه بالباس زرد دلیلی شد بر ظهور کلمه‌ای تحت عنوان «روزنامه‌نگاری زرد».

روزنامه‌نگاری زرد روشی از روزنامه‌نگاری است که بیشتر کمپانی‌ها همیشه یا در مقطعی از آن برای جلب توجه بالا و گرفتن Pageview بالا در بستر اینترنت آن را به کار گرفته‌اند. و نتایج این نوع روزنامه‌نگاری در پاره‌ای از مواقع فاجعه‌بار بوده است.

به هرحال باید بگوییم که تله کلیک مساله جدیدی نیست و از سال‌ها پیش مورد استفاده قرار می‌گرفته است. فقط در سال‌های اخیر به علت استفاده زیاد محتواهای دارای تله کلیک، این محتواها تا این حد مشهور شده‌اند.

 

4 حقیقت شگفت‌انگیز درباره تله کلیک

 

۱- کلیک‌بیت از چیزی به نام “شکاف کنجکاوی” استفاده می‌کند

تله کلیک شکاف کنجکاوی (Curiosity Gap) فاصله بین آنچه می‌دانیم و آنچه می‌خواهیم بدانیم است. یک عنوان که زمانی توسط Buzzvital (و چندین سایت دیگر) منتشر شد، می‌گوید: «وقتی این ۱۹ حقیقت تکان‌دهنده غذایی را بخوانید، دیگر هرگز نمی‌خواهید غذا بخورید.»

شکاف کنجکاوی اینجاست: اطلاعات کافی به شما می‌دهد تا علاقه‌تان را برانگیزد و یک ایده کلی از اینکه با باز کردن محتوا چه چیزی خواهید خواند در اختیارتان می‌گذارد، اما چیز مهمی را فاش نمی‌کند. این باعث می‌شود که شما بخواهید بیشتر بدانید و این سوالات را ایجاد می‌کند که “چه حقایق غذایی تکان‌دهنده‌ای؟” و “آیا من چیز بدی می‌خورم؟” که مقاله (شاید) به آن‌ها پاسخ دهد.

۲- تله کلیک احساسات شما را برمی‌انگیزد

تله کلیک‌ها اغلب عبارت‌های احساسی مانند «این شما را شوکه می‌کند» یا «باور نمی‌کنید چه اتفاقی افتاد» را بیان می‌کنند. احساس شادی، غم، ترس؛ همه این‌ها ما را بیشتر با محتوا درگیر می‌سازند و این تصادفی نیست: سرفصل‌های این‌چنینی عمداً طوری نوشته شده‌اند که احساسات شما را برانگیزند.

۳- تله کلیک به دوران پیش از اینترنت باز می‌گردد

شاید قبلاً اصطلاح “ژورنالیسم زرد” را شنیده باشید. این اصطلاح از زمانی در تاریخ ایالات متحده نشأت می‌گیرد که روزنامه‌ها با استفاده از سرفصل‌های هیجان‌انگیز و اغراق‌آمیز (و اطلاعات نادرست) سر به دست آوردن خوانندگان رقابت می‌کردند. این امر عمدتاً ناشی از رقابت بین جوزف پولیتزر (صاحب New York World) و ویلیام راندولف هرست (صاحب New York Journal) در اواخر دهه ۱۸۹۰ بود.

تله کلیک علاوه بر این، به برنامه‌های تلویزیونی یا رادیویی قدیمی فکر کنید که از شما التماس می‌کردند که شبکه را عوض نکنید زیرا باور نخواهید کرد که بعد از این آگهی تبلیغاتی چه چیزی در راه است! اگرچه این تیتر نیست، اما پشت آن همان ایده برانگیختن یک احساس یا استفاده از شکاف کنجکاوی وجود دارد.

۴- تله کلیک ذاتاً چیز بدی نیست!

تله کلیک با وجود اینکه ما دوست داریم مسئولان شرکت‌های بزرگ جهان مانند Buzzfeed و Upworthy را در حالی تصور کنیم که دور یک میز کنفرانس بزرگ در یک اتاق تاریک نشسته‌اند و با خنده‌هایی شیطانی از نابودی اینترنت حرف می‌زنند، تقریبا می‌توانیم مطمئن باشیم که اینطور نیست.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping