ترویج محتوا چیست؟

ترویج محتوا
طراحی سایت مقالات وردپرس

ترویج محتوا چیست؟

ترویج محتوا پیش از شروع این درس باید تأکید کنیم که نام‌گذاری‌ها صرفاً یک قرارداد هستند و مثل هر قرارداد دیگری، ارزش‌شان صرفاً به کارکرد و کاربردشان بستگی دارد.

این مسئله در حوزه‌ی دیجیتال مارکتینگ و به‌طور خاص، استراتژی محتوا نیز مصداق دارد. به این معنا که هیچ بخش‌نامه‌ی رسمی صادر نشده که هر اصطلاحی چه تعریفی دارد و در چه چارچوبی باید به‌کار برود.

این خود استراتژیستهای محتوا هستند که بعد از مشاهده‌ی یک اصطلاح و بررسی مفهوم پردازی آن، تصمیم می‌گیرند از اصطلاح مورد نظر استفاده کنند یا آن را کنار بگذارند.

با این مقدمه، می‌توانیم بگوییم که ترویج محتوا (Content Promotion) اصطلاحی است که گاهی مترادف با توزیع محتوا (Content Distribution) به‌کار می‌رود و گاه به صورت اصطلاحی مستقل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قضاوت متمم این است که تفکیک این دو اصطلاح، می‌تواند مفید باشد و اگر ترویج محتوا را به عنوان یک فعالیت مستقل از تولید محتوا و توزیع محتوا در نظر بگیریم، این شیوه‌ی نگاه به حوزه‌ی محتوا می‌تواند برای ما ایده‌آفرین و الهام‌بخش باشد.

خود متمم هم استراتژی توزیع و استراتژی ترویج را به صورت کاملاً مستقل بررسی می‌کند و حتی شاخص‌های ارزیابی اثربخشی آن‌ها را به شکلی کاملاً جداگانه تعریف کرده و جهت بررسی  مد نظر قرار می‌دهد. در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید تا شمارا بیشت در این زمینه راهنمایی کنیم.

 

تعریف ترویج محتوا چیست؟

 

کسانی که اصطلاح ترویج محتوا را به‌کار می‌برند، این اصطلاح را از مدیریت بازاریابی وام گرفته‌اند.

این کار می‌تواند بسیار مفید و ارزشمند باشد. چون اگر به محتوا به عنوان یک محصول متعارف (مثلاً شبیه کالاهای فیزیکی یا خدمات روزمره) نگاه کنیم، می‌توانیم از دانشی که طی یک قرن اخیر برای بازاریابی کالا و فروش محصول استفاده شده بهره بگیریم و دوباره همه‌ی چرخ‌ها را از اول اختراع نکنیم.

می‌دانیم که یکی از مفاهیم کلاسیک در مدیریت بازاریابی، آمیخته بازاریابی است که در سنتی‌ترین شکل آن، در قالب چهار P معروف تعریف می‌شود:

 • محصول (Product)
 • قیمت (Price)
 • مکان و کانال‌های توزیع (Place)
 • تبلیغ و ترویج (Promotion)
ترویج محتوا

 

روش های مختلف ترویج محتوا

 

 • شرکت در تالارها و انجمن ها

در برخی از سایت ها یک بخش به عنوان تالار گفتگو یا انجمن گفتگو وجود دارد. این تالارها محل بسیار خوبی برای گفتگوی افراد مختلف پیرامون یک موضوع است. مطرح کردن تولید و توزیع یک محتوا در این تالارها می تواند کمک کند تا افراد زیادی از این موضوع آگاه شده و به سراغ سایت مربوطه برای مشاهده محتوا بروند.

بهتر است در تالار گفتگوی سایت هایی شرکت کنیم که از نظر حوزه کاری با کسب و کار ما مرتبط باشند. مرتبط بودن سایت ها تعداد بازدید از یک محتوا را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

 • استفاده از انواع شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی محل بسیار مناسبی برای ارتباط با سایر افراد هستند، در حال حاضر شبکه های اجتماعی و پیام رسان های بسیار زیادی در اختیار عموم افراد قرار دارد که برخی از آنها محبوبیت بسیار بیشتری در بین کاربران دارند. بهتر است شبکه های اجتماعی محبوب برای ترویج محتوا انتخاب شوند.

در حال حاضر Twitter، Instagram، Linkedin، Telegramو… بیش از سایر شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها در جامعه مورد استفاده قرار می گیرند. شاید بتوان اینستاگرام را بهترین گزینه برای این منظور دانست، زیرا گستردگی استفاده از آن بسیار زیاد بوده و در دسترس همه افراد قرار دارد.

 • شبکه های اجتماعی

یکی از ساده ترین و در عین حال ارزشمندترین روش های ترویج محتوا، استفاده از ایمیل است. البته برای این منظور نیاز به یک لیست جامع و کامل از جامعه هدف داریم. جامعه هدف افرادی هستند که به محصول یا خدمات ما نیاز داشته و به دنبال آن هستند.

برای مثال می توان افرادی که در سایت ما ثبت نام کرده اند و همچنین افرادی که در شبکه های اجتماعی ما را دنبال می کنند را جامعه هدف دانست. این افراد اگر دغدغه محصول یا خدمات مورد نظر را نداشتند، هرگز در سایت ثبت نام نمی کردند و یا در شبکه های اجتماعی ما را دنبال نمی کردند.

 • صرف هزینه برای ترویج محتوا

یکی از روش هایی که می توان برای ترویج محتوا معرفی کرد، تبلیغات در گوگل ادوردز است. این روش کمک می کند تا سایت ما در هنگام سرچ کلمه کلیدی مورد نظر در صفحه نخست قرار گرفته تا کاربران بیشتری از آن بازدید کنند.

این روش تاثیر بسیار زیادی بر روی دیده شدن محتوا دارد اما نیاز به صرف هزینه دارد یعنی علاوه بر هزینه تولید محتوا برای این مورد هم باید هزینه ای در نظر بگیرید. باید برآورد شود که آیا میزان هزینه انجام شده برای دیده شدن محتوا تاثیر گذار است یا خیر تا از استفاده این روش مطمئن شد.

 • تولید محتوا به شکل های مختلف

یکی دیگر از روش هایی که می تواند در ترویج محتوا موثر باشد، تولید یک محتوا به چند روش مختلف است.برای مثال یک محتوا را می توان هم به صورت متنی و هم به صورت موشن گرافیک و هم به صورت پادکست تولید کرد.

هر کدام از این روش ها علاقه مندان خاص خودش را دارد. با تولید یک محتوا به چند روش مختلف، می توان مخاطب بیشتری را جذب کرد. بدین ترتیب افرادی که محتوای تولید شده را بازدید می کنند بسیار بیشتر می شوند.

 • تفاوت توزیع و ترویج محتوا

یکی از مواردی که شاید شما هم با آن مواجه شدید، اشتباه گرفته شدن ترویج با توزیع محتوا است. در این بخش قصد داریم به طور کامل و مفصل در مورد تفاوت آنها صحبت کنیم تا همه افراد به راحتی متوجه تفاوت ترویج و توزیع محتوا شوند.

 شما فرض کنید یک محتوای بسیار خوب را تولید کرده اید، حال باید آن را توزیع کنید تا در اختیار همه افراد قرار بگیرد. برای مثال می توان در سایت اینترنتی و شبکه های اجتماعی مختلف محتوا را توزیع کرد. تا به اینجای کار با مفهوم توزیع محتوا به خوبی آشنا شدیم.

پس از توزیع محتوا، نیاز است که این محتوا دیده شود، عدم بازدید از سوی مخاطبان باعث می شود تا محتوا کارایی لازم را در جذب مخاطب و تبدیل آنها به مشتری را نداشته باشد.

 پس به این نتیجه می رسیم که پس از توزیع محتوا باید ترویج محتوا را در دستور کار قرار دهیم تا از این طریق افراد بیشتری متوجه شوند که یک محتوا تولید و توزیع شده است. در واقع ترویج را می توان به نوعی اطلاع رسانی در مورد تولید و توزیع محتوا دانست تا تعداد بازدیدهای محتوا افزایش یابد.

ترویج محتوا می تواند در انواع شبکه های اجتماعی انجام شود. با توجه به اینکه در سال های اخیر شبکه های اجتماعی بسیار پر مخاطب بوده اند، محل بسیار مناسبی برای اطلاع رسانی از تولید یک محتوای جدید و مفید به شمار می روند.

البته ترویج یک محتوا فقط به شبکه های اجتماعی خلاصه نمی شود، روش های دیگری مانند ایمیل مارکتینگ نیز در این حوزه بسیار مفید و موثر هستند. در ادامه به طور مفصل با انواع روش های ترویج یک محتوا برای افزایش بازدید و تاثیر گذاری بهتر یک محتوا آشنا خواهیم شد.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping