تجسم داده چیست؟

تجسم داده
پایگاه داده‌ مقالات

تجسم داده چیست؟

 

تجسم داده به معنی ارائه داده‌ها در قالب بصری، استفاده از نمودارها و نقشه‌ها برای بیان یک داستان معنادار است. این یک مرحله حیاتی در فرایند تجزیه و تحلیل داده‌ها و یک تکنیک (یا هنر) است که همه حوزه‌های کسب و کار می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

در این راهنما، همه مواردی که باید در مورد تجسم داده بدانید را به شما خواهیم گفت. ما در این مقاله از تدریس24 توضیح خواهیم داد که تجسم داده چیست، چرا مهم است و چگونه می‌توانید آن را به طور موثر انجام دهید.این راهنما برای همه کسانی که می‌خواهند بینش‌های داده‌محور را ارائه دهند و به اشتراک بگذارند، مفید است.

 

تجسم داده چیست؟

 

تجسم داده نمایش گرافیکی یا تصویری داده‌ها است. این امر به شما کمک می‌کند تا مفیدترین بینش‌ها را از یک مجموعه داده استخراج کنید و تشخیص روندها، الگوها و هم‌بستگی را آسان می‌کند.

تصور کنید صفحه گسترده‌ای حاوی ردیف‌های داده به شما ارائه می‌شود. احتمالاً شما قادر به رمزگشایی آن‌ها نخواهید بود و بعید است که بتوانید روندها و الگوها را در نگاه اول تشخیص دهید. حال تصور کنید همان داده‌های ارائه‌شده به صورت نمودار میله‌ای، یا بر روی نقشه‌ای با کد رنگی را مشاهده کنید. بسیار آسان‌تر است که ببینید داده‌ها به شما چه می‌گویند، درست است؟

دو دسته گسترده از تجسم داده وجود دارد: اکتشافی (Exploration) و توضیحی (Explanation). بیایید به آن‌ها نگاهی بیندازیم.

دو نوع اصلی تجسم داده

به طور خلاصه، تجسم داده اکتشافی به شما کمک می‌کند آنچه در داده‌ها قرار دارد را دریابید، در حالی که تجسم توضیحی به شما کمک می‌کند آنچه را پیدا کرده‌اید به دیگران منتقل کنید. اکتشاف در حالی انجام می‌شود که شما هنوز داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنید. وقتی برای به اشتراک گذاشتن یافته‌های خود آماده هستید، توضیحات در پایان فرآیند تجسم داده انجام خواهد شد.

تجسم داده اکتشافی

هنگامی که با مجموعه داده جدیدی روبرو می‌شوید، یکی از اولین کارهایی که انجام می‌دهید انجام تجزیه و تحلیل داده‌های اکتشافی است. اینجاست که شما مجموعه داده را بررسی و برخی از ویژگی‌های اصلی آن را شناسایی می‌کنید و پایه را برای تجزیه و تحلیل دقیق‌تر می‌گذارید. در این مرحله، تجسم می‌تواند درک آنچه در مجموعه داده قرار دارد و تشخیص روند یا ناهنجاری قابل توجه را آسان‌تر کند. در نهایت، شما سرنخ‌هایی از اطلاعاتی که داده‌ها می‌خواهند به شما بگویند، خواهید یافت.

تجسم داده توضیحی

هنگامی که تجزیه و تحلیل را انجام دادید و متوجه شدید داده‌ها به شما چه می‌گویند، باید این بینش‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید. این افراد ممکن است شامل ذینفعان اصلی کسب و کار باشند که می‌توانند براساس داده‌ها اقدام کنند، یا مخاطبان عمومی که علاقه‌مند به این حوزه هستند. تجسم توضیحی داده‌ها به شما کمک می‌کند تا داستان آن‌ها را بگویید. در نهایت شما تعیین می‌کنید که کدام یک از تجسم‌ها به شما کمک می‌کنند تا به طور موثرتری این کار را انجام دهید.

تجسم داده

 

تجسم داده برای چه چیزی استفاده می‌شود؟

 

در چارچوب هدف گسترده‌تر انتقال بینش‌های کلیدی، می‌توان از تجسم‌های مختلف برای روایت داستان‌های مختلف استفاده کرد. از تجسم داده می‌توان برای موارد زیر استفاده نمود:

انتقال تغییرات در طول زمان: به عنوان مثال، می‌توان از نمودار خطی برای ارائه چگونگی تغییر ارزش بیت کوین در یک بازه زمانی خاص استفاده کرد.تعیین دفعات وقایع: برای تجسم توزیع فراوانی یک رویداد در یک بازه زمانی خاص (به عنوان مثال تعداد کاربران اینترنت از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۲۱) می‌توانید از یک هیستوگرام استفاده کنید.

برجسته کردن روابط یا همبستگی‌های جالب بین متغیرها: اگر می‌خواستید رابطه بین دو متغیر را برجسته کنید (به عنوان مثال هزینه بازاریابی و درآمد، یا ساعت‌ها ورزش هفتگی در مقابل تناسب قلب و عروق)، می‌توانید از یک نمودار نقطه‌ای (Scatter Plot) استفاده کنید.

بررسی یک شبکه: اگر می‌خواهید بدانید در یک شبکه خاص (به عنوان مثال کل پایگاه مشتری) چه می‌گذرد، تجسم شبکه می‌تواند به شما کمک کند ارتباطات و خوشه‌های معنی‌دار را در شبکه مورد علاقه خود شناسایی کنید (و آن‌ها را به تصویر بکشید).

تجزیه و تحلیل ارزش و ریسک: اگر می‌خواهید ارزش و ریسک را بسنجید تا بفهمید کدام فرصت‌ها یا استراتژی‌ها ارزش پیگیری دارند، تجسم داده (مانند یک سیستم کد رنگی) می‌تواند به شما در دسته‌بندی و شناسایی اینکه کدام موارد امکان‌پذیر است کمک کند.

 

تاریخچه و پیشینه تجسم داده

 

باید گفت قرن‌ها و سالیان زیادی است که انسان مشغول یافتن راه‌های مختلف برای درک بهتر اطلاعات و داده‌ها از طریق تصویرسازی است.از نقشه کشی‌ها و نمودارها در قرن ۱۷ تا اختراع نمودار دایره‌ای در اوایل دهه ۸۰ میلادی، همگی نشانگر و تایید کننده این بحث هستند.

چندین سال بعد، نمونه دیگری از تصویرسازی و ارائه اشکال و نمودارها برای درک بهتر اطلاعات رخ داد. این اتفاق زمانی رخ داد که چارلز مینارد، نقشه حمله ناپلئون به کشور روسیه را طراحی و رسم کرد. جزئیات این نقشه، اندازه و وسعت ارتش و مسیر عقب‌نشینی ناپلئون از مسکو را به تصویر کشیده بود. این نقشه اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار افراد درگیر در آن زمان قرار داد.

در دنیای امروزی نیز با پیشرفت سریع تکنولوژی فرآیند تجسم داده (Data Visualization) نیز پیشرفت و ارتقای زیادی را تجربه کرده است. کامپیوترها و رایانه‌ها قادر هستند مقدار بسیار زیادی از اطلاعات را پردازش کرده و تجزیه و تحلیل کنند.

در دنیای امروز، تجسم داده با دنیای علم و دانش و هنر آمیخته و ترکیب شده که می‌تواند آینده شغلی مرکز یا کسب و کاری را تحت تأثیر خود قراردهد.

اما قطعاً در سالیان آینده از پیشرفت‌های این فرایند بیشتر خواهیم شنید.

 

معرفی انواع مختلف تجسم داده

 

با معنا و مفهوم تجسم داده آشنا شدیم. اما در ادامه قصد معرفی چند نوع پرکاربرد آن را داریم که این موضوع بیشتر در ذهن شما جا بیفتد. سپس به بررسی مزایا و اهمیت آن خواهیم پرداخت که به این مسئله پی ببریم که چرا این فرایند تا این مهم شده است.

در انواع اولیه آن، ساده‌ترین و متداول‌ترین روش قرار دادن اطلاعات در صفحه اکسل بود که سپس به نمودارهای میله‌ای و دیگر جداول تبدیل می‌شد. این روش هم‌چنان موثر و پرکاربرد است، اما این فرایند در طی سالیان اخیر پیشرفت‌های بسیاری کرده است. وقتی تصمیم به انتخاب نوع تجسم داده می‌گیرید، نباید صرف دنبال انتخابی تصادفی باشید.

در ابتدا شما باید مطمئن شوید که منابع اطلاعاتی کاملی در دسترس شما قرار دارد. اگر خلاهایی در داده‌ها وجود داشته باشد، در روند کار تاثیرگذار است.سپس باید نوع خاصی از اطلاعات در دسترس خودتان را انتخاب کنید که روی آن کار می‌کنید. هم‌چنین باید بدانید مخاطب شما کیست و شما قصد ارائه چه چیزی را در نهایت دارید.

ممکن است در بسیاری از حالت‌ها، ارائه نموداری ساده، موثرترین و بهترین راه باشد. شاید هم گاهی اوقات نیاز باشد اشکال و نمودارهای بسیار پیچیده‌تر را ارائه دهید.شما قصد ندارید نمودار نهایی هیچ یک از داده‌ها و اطلاعات را از بین ببرد یا توجهی را جلب خود نکند. داده‌ها و نمودارها به کمک هم می‌توانند بر ذهن مخاطب تاثیرگذار باشند و نتیجه‌بخش ظاهر شوند.

در ادامه به معرفی چند نوع از تجسم داده پرداخته شده است.

 • نمودارهای میله‌ای

یکی از رایج‌ترین انواع تجسم داده (Data Visualization) نمودارهای میله‌ای است که در بسیاری از موارد گزینه اول شناخته می‌شود.

این نمودار اطلاعات را در دو محور بررسی و آنالیز می‌کند. می‌توانید از نوع عمودی و افقی آن استفاده کنید. در نوع عمودی، مقدار عددی در قسمت عمودی و در افقی، مقادیر عددی در قیمت افقی قرار دارند.

هم‌چنین برای برگزیدن نوع آن باید اطلاعات خود را هم در نظر بگیرید. اگر اطلاعاتی با نام‌های طولانی دارید، بهترین گزینه، نوع افقی است.

برای اینکه نمودار شما خلاقانه به نظر برسد، می‌توانید از نمودارهای سه بعدی یا عکس‌های پس‌زمینه هم استفاده کنید.

 • نمودارهای دایره‌ای

دیگر نوع رایج تجسم داده، نمودارهای دایره‌ای هستند. اطلاعات در این نمودار، به‌عنوان بخشی از دایره نمایش داده می‌شوند.

معمولاً این نمودار ۵ یا ۶ قسمت دارد و هرچه به مرکز دایره نزدیک می‌شویم، لایه‌ها نازک‌تر خواهند شد و بنابراین تشخیص لایه‌ها در تعداد بالا کار دشواری خواهد بود. می‌توان برای درک بهتر و نمایی بهتر از رنگ‌های متضاد استفاده کرد.

 • فلوچارت

استفاده از فلوچارت‌ها نیز بسیار مرسوم است. معمولاً از این نوع نمودار جهت به تصویر کشیدن سلسله مراتبی خاص استفاده می‌شود.

یکی از مزیت‌های اصلی این نمودار این است که می‌توان آن را برای هر نوع شغل و حرفه‌ای به‌صورت سفارشی و دل‌خواه درآورد.

اگز از نظر دیداری بخواهیم به ویژگی‌های این نمودار اشاره کنیم، فلوچارت‌ها با شکلی در سرصفحه خود شروع می‌شوند که خود به چندین شکل و خط متصل است.

 • نمودارها و نوارهای درصدی

نوار پیشرفت یا درصد نوعی تجسم داده است که برای نمایش درصدها از آن استفاده می‌شود. این مورد برای بیان پیشرفت و گزارش‌های مربوطه بسیار مؤثر و پرکاربرد است. به‌دلیل اینکه این نوارها معمولی کوچک هستند و اشکال بزرگی ندارند، می‌توان به‌صورت گروهی از آن‌ها استفاده کرد. برای ظاهری بهتر از رنگ‌های هم‌خوان و هماهنگ استفاده کنید.

 • نقشه ذهنی

نقشه ذهنی نوع دیگری از تجسم اطلاعات است که به درک و سازماندهی اطلاعات کمک زیادی می‌کند. از نظر ظاهری و دیداری، نقشه ذهنی تشکیل شده از اشکالی است که بر اساس مفهومی خاص سازماندهی شده و به ترتیب سلسله مراتب مشخصی به هم وصل هستند.

نقشه ذهنی هم می‌تواند کوچک با چند شکل متصل به هم باشد و هم بسیار بزرگ با بسیاری از اشکال که از یک یا دو ایده اصلی منشعب شده‌اند.

برای ساخت این نوع نقشه باید با شکلی مرکزی شروع کنید و در جهت‌های انشعابات را گسترش دهید. سازنده این نوع نقشه چندین شاخه را منشعب می‌کند که خوب می‌تواند به شاخه‌های دیگر وصل شود. هم‌چنین امکان جابجایی شاخه‌ها و اشکال نیز در این نوع نقشه‌ها وجود دارد.

این نقشه‌ها دقیقاً مانند پنجره‌ای از افکارهای شما هستند که براحتی می‌توانیدآن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping