تبلیغات نمایشی (CPM) چیست؟

CPM
بازاریابی مقالات

تبلیغات نمایشی (CPM) چیست؟

CPM بیایید ماجرای CPM که مخفف Cost Per Mile (و یا Cost Per Thousand) است را با معنای این کلمه لاتین Mile به معنی هزار، شروع کنیم. CPM یعنی در‌واقع هزینه به ازای هر هزار بار نمایش تبلیغ شما. مثلا اگر هزینه تبلیغ نمایشی شما صد تومان باشد، یعنی تبلیغ‌تان برای هر هزار بار نمایش داده شدن به کاربران، صد تومان هزینه برای شما در پی خواهد داشت.

پس اگر 1 میلیون بار نمایش بگیرید، هزینه کلی‌تان ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود.همانطور که در دنیای دیجیتال مارکتینگ ابزارهای رایگان خوبی برای بازاریابی، تبلیغات، جذب مخاطب و مشتری وجود دارد، برخی ابزارهای پولی نیز هستند که در ازای پرداخت هزینه، فرایندهای تبلیغاتی شما را تسریع کرده و شما را به اهداف تجاری‌تان نزدیک‌تر می‌کنند.

گاهی هزینه‌ی این ابزارها، در صورتی که صحیح به کار گرفته شوند، با توجه به میزان بازگشت سرمایه‌ای که برای شما در پی دارند، به صرفه بوده و می‌توانید خروجی بسیار خوبی از آن‌ها بگیرید.

تبلیغات CPM نوعی از تبلیغات آنلاین است که هزینه‌ی آن بر اساس میزان نمایش، محاسبه می‌شود و به همین دلیل در ایران، به عنوان تبلیغات نمایشی نیز شناخته می‌شود. در این مقاله از تدریس24 می‌خواهیم بیشتر در مورد آن صحبت کنیم و ببینیم با روش‌های دیگر تبلیغات آنلاین مانند PPC یا Pay Per Click چه تفاوت‌هایی دارد.

تبلیغات نمایشی (CPM) چیست؟

CPMتبلیغات Cost Per Thousand نوعی از تبلیغات دیجیتال است که شما براساس هزینه‌ای که می‌پردازید می‌توانید نمایش مورد نظر خود را دریافت کنید. در این روش از تبلیغات آنلاین به ازای هر ۱۰۰۰ بار نمایش تبلیغتان، باید هزینه مشخصی را بپردازید. در تبلیغات کلیکی به محض کلیک روی لینک مورد نظر هزینه‌ی آن کلیک از شارژ شما کم می‌شود، اما در تبلیغات CPM هزینه زمانی کسر می‌شود که تبلیغ به کاربر نمایش داده شود.

به طور کلی، این مدل از تبلیغات یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها برای قیمت‌گذاری تبلیغات آنلاین در دنیاست. تبلیغ دهندگان معمولا موفقیت کمپین‌ها را براساس CTR یا نرخ کلیک اندازه‌گیری می‌کند. این نرخ کلیک در واقع درصد افرادی است که از نسبت تعداد کلیک‌ها به تعداد نمایش بنرها مشخص می‌شود. اگرچه لزوما این روش، روش دقیقی برای میزان اثربخشی این تبلیغات نیست، با این حال می‌توان از آن به عنوان شاخصی برای سنجش میزان موفقیت کمپین استفاده کرد.

مشهورترین پلتفرم‌های تبلیغات بر اساس CPM در دنیا:

 • YouTube
 • گوگل ادز
 • فیسبوک
 • شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام

در حقیقت بر خلاف تصوری که اغلب میان بخشی از جامعه‌ی مارکتینگ کشور وجود دارد، تبلیغات نمایشی به نمایش بنرهای تبلیغاتی در وبسایت‌ها محدود نمی‌شود. بسیاری از پلتفرم‌های بزرگ و مشهور در دنیا نظیر یوتیوب، فیسبوک و اینستاگرام، در حال حاضر از مدل تبلیغات بر اساس نمایش استفاده کرده و حتی در بسیاری مواقع، این روش به سایر روش‌های تبلیغات آنلاین ترجیح داده می‌شود.

 (که ما در ایران، به علت تحریم‌ها، امکان استفاده از برخی از روش‌های این تبلیغات را نداریم). البته این ترجیح مربوط به ناشران تبلیغات است. در حقیقت پلتفرم‌های مورد نظر یا حتی وب‌سایت‌های منتشرکننده‌ی تبلیغات، می‌توانند درآمد بهتر و قابل توجه‌تری را از چنین روشی که نیاز به کلیک کاربر ندارد، کسب کنند.

البته این موضوع به این معنی نیست که چنین تبلیغی برای کسب‌وکارها مفید نیست. نکته‌ی مهم در به کارگیری صحیح این روش آن است که هدف و استراتژی استفاده از این تبلیغات به خوبی تعیین شود و این روش به صحیح‌ترین شکل ممکن به کار گرفته شود. برای مثال، بدانیم که این روش بیشتر برای بحث‌های افزایش آگاهی از برند کاربرد دارد و نه مثلا افزایش فروش.

CPM
انواع تبلیغات نمایشی

CPMشما می‌توانید از انواع تبلیغات نمایشی برای دستیابی به هدفتان استفاده کنید. در این بخش قرار است که با یکدیگر نگاهی به مهم‌ترین آن‌ها بیندازیم.

۱. تبلیغات بنری

بنر از قدیمی‌ترین سلاح‌های تبلیغ‌کنندگان است که به‌نوعی ستون فقرات تبلیغات نمایشی به حساب می‌آید. بعید است که تا امروز با بنرها در اندازه و شکلی خاص در مکان‌های مختلف برخورد نکرده باشید. از مهم‌ترین کانال‌های اجرای تبلیغات بنری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شبکه نمایش گوگل (GDN)
 • شبکه مخاطبان مایکروسافت (MSAN)
 • شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک
 • پلتفرم‌های تبلیغ‌دهندگان
 • یوتیوب

شما می‌توانید از بنرهای ثابت، متحرک یا پاپ‌آپ برای نمایش تبلیغ خود استفاده کنید. گوگل ادز همچنین به شما اجازه می‌دهد تا بنر خود را در ۲۰ اندازهٔ مختلف نمایش دهید. با این حال، ۹۵ درصد از بنرهای شبکه نمایش گوگل در پنج اندازه ۲۵۰ * ۳۰۰، ۹۰ * ۷۲۸، ۶۰۰ * ۱۶۰، ۵۰ * ۳۲۰ و ۶۰۰ * ۳۰۰ به نمایش گذاشته می‌شوند.

۲. تبلیغات واکنش‌گرا

CPM آیا نمایش‌دادن بنری بزرگ در گوشی‌های موبایل می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک کند؟ بی‌شک، خیر!‌ شما باید بتوانید تبلیغ را به شکلی ارائه کنید که مخاطب از آن استقبال کند و مزاحمتی برای فعالیت او ایجاد نشود. 

تبلیغات نمایشی واکنش‌‌گرا راهی عالی برای ارائه تبلیغ بر اساس ویژگی‌های مخاطب است. شما ابتدا عنوان‌ها، تصاویر و لوگوها را در اختیار گوگل می‌گذارید. سپس پلتفرم تبلیغاتی مانند گوگل ادز تصمیم می‌گیرد که چه ترکیبی از آن‌ها را چه زمانی به مخاطب نمایش دهد. با این حال، دست شما در این نوع تبلیغات بسته است و نمی‌توانید از تصاویر متحرک یا HTML5 استفاده کنید.

۳. تبلیغات همسان

CPM تبلیغات همسان به آن دسته از تبلیغ‌هایی اشاره می‌کند که ظاهر و محتوای آن‌ها هیچ تفاوتی با محتوای سایت میزبان ندارد. آن‌ها به شما در ایجاد آگاهی از برند و تعامل بیشتر کمک می‌کنند.

اغلب افراد امروزه زیر بمباران تبلیغاتی له شده‌اند. این امر باعث شده است که دیگر نتوان به‌راحتی توجه آن‌ها را جلب کرد. به همین دلیل، شما با ارائه تبلیغ در قالب محتوایی مشابه با وب‌سایت میزبان شانس بیشتری برای دیده شدن خواهید داشت.

۴. تبلیغات ویدیویی

ویدیو یکی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین قالب‌ها برای تبلیغ‌دهندگان به حساب می‌آید. افزایش سرعت اینترنت به تبلیغ‌دهندگان اجازه داده است که با تبلیغ ویدیویی مشتریان بیشتری را به خرید ترغیب کنند. ویدیوها به شما کمک می‌کنند تا رابطه‌ٔ نزدیک‌تری با مخاطب هدفتان نه در تلویزیون بلکه در وب‌سایت‌هایی مانند یوتیوب و آپارات برقرار کنید.

CPM شما می‌توانید به مخاطب اجازه دهید که دربارهٔ دیدن یا ندیدن تبلیغ تصمیم بگیرد. ۵ تا ۱۵ ثانیه از تبلیغ شما در این حالت به کاربر نمایش داده می‌شود و او پس از آن می‌تواند که نمایش آن را متوقف کند. 

CPM البته ممکن است شما بخواهید که کاربر تا انتهای تبلیغ منتظر بماند. به خاطر داشته باشید که چنین تصمیمی ممکن است به افزایش نارضایتی مخاطب هدف و پناه بردن به اردوگاه رقیب منجر شود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping