تبادل بک لینک چیست؟

تبادل بک لینک
برنامه نویسی وب مقالات

تبادل بک لینک چیست؟

تبادل بک لینک افزایش ترافیک وب‌سایت یکی از اهداف هر کسب‌و‌کاری در بستر دیجیتال است. یکی از شیوه‌های افزایش بازدید و افزایش رتبه در موتورهای جستجوگر برای وب‌سایت‌ها و وبلاگ ها استفاده از تبادل لینک با سایر سایت‌ها و وبلاگ‌ها می باشد.

تبادل لینک به خصوص در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت و یکی از ساده‌ترین و آسان‌ترین تاکتیک‌های بهبود رتبه‌ سئوی وبسایت بود. شاید شما هم پیش از این درباره روش مبادله لینک برای افزایش رتبه‌ سئو چیزهایی شنیده باشید. این روش در سراسر اینترنت در حال تبلیغ است اما از سوی دیگر حرف و حدیث‌هایی درباره آن وجود دارد که در این مطلب درباره آن خواهید خواند.

آشنایی با هر کدام از مفاهیم و ابزارهای سئو یکی از گام‌های کارآمد برای بازاریابی دیجیتال است. در این مقاله از تدریس24 می‌خواهیم ببینیم که مبادله لینک چیست، چه مزایا و معایبی دارد و به چه نکاتی در ارتباط با آن باید توجه کرد.

تبادل لینک چیست؟

تبادل بک لینک منظور از تبادل لینک یا پیوند موافقت دو یا چند سایت اینترنتی برای لینک دادن به یکدیگر است و گاهی به آن لینک متقابل هم می‌گویند. از طریق تبادل لینک می‌توانید به سرعت تعداد زیادی بک‌لینک برای یک سایت معین ایجاد کنید. با ثبت‌ نام در پلتفرم‌های تبادل لینک مانند Statlink و LinkTak یک کد تبادل HTML در اختیار شما قرار می‌گیرد که بنرهای تبلیغاتی دیگر وبسایت‌های عضو در شبکه تبادل لینک را نمایش می‌دهد.

مبادله لینک در گذشته یک فرآیند بسیار ساده بود. در این روش شما وبسایت‌های شریک خود را پیدا می‌کردید و هر کدام برای دیگری تبلیغ می‌کردید. این روش بسیار موثر و بسیار ارزان بود و مورد توجه بسیاری از مشاغل آنلاین قرار گرفت.

صفحاتی که برای مبادله لینک استفاده می‌شوند، معمولا صفحاتی هستند که به طور خاص برای بازاریابی وبسایت‌های شریک شما طراحی شده‌اند. صفحاتی با عنوان‌هایی مانند: «شرکای ما»، «بهترین انتخاب‌های ما»، «ما توصیه می‌کنیم».

امروزه مبادله لینک دیگر به اندازه گذشته آسان و سودآور نیست. چرا که در دنیای بازاریابی دیجیتال همه چیز به سرعت در حال تغییر است و شما باید خود را با تغییرات هماهنگ کنید. اما آيا مبادله لینک هنوز هم کارایی دارد؟ آیا هنوز هم می‌توانید بر روی آن برای بهبود سئوی وبسایت حساب باز کنید؟

انواع تبادل لینک‌

تبادل بک لینک دیگر مانند گذشته استفاده از پیوند سایر سایت‌ها، به یک روش ساده ختم نمی‌شود و امروزه انواع مختلفی از این کار انجام می‌گیرد. اما دو نوع از مهم‌ترین روش‌های تبادل، روش‌ دو‌طرفه و سه‌طرفه است که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

تبادل لینک دو‌ طرفه

در این روش، شما به سایتی لینک می‌دهید که به شما لینک داده است و یک چرخه متقابل بینتان شکل می‌گیرد. در این صورت شخصی که وارد صفحات سایت شما شده به سایت شریکتان متصل می‌شود و می‌تواند مجدداً از طریق وی، به یکی از صفحات سایتتان برسد.

تبادل لینک سه طرفه

با پیشرفت ربات‌ گوگل، این موتور جستجو به راحتی متوجه پیوندهای دو‌طرفه می‌شد و از تأثیر این تبادل کاسته می‌شد. به همین دلیل، متخصصان زمینه سئو به فکر راهکاری برای حل این مشکل افتادند. فرض کنید نام سایتتان «الف» است و مخاطب از طریق شما به سایت «ب» می‌رسد.

 در آن صفحه پیوندی به سایت «الف» وجود دارد و مجدداً مخاطب می‌تواند به شما برسد. همان‌طور که متوجه شدید چرخه‌ای سه‌گانه بین سایت‌ها وجود دارد که کم‌تر احتمال مشخص شدن ارتباط مستقیم آن‌ها وجود دارد و به این روش، بک لینک سه طرفه می‌گویند.

مزایای تبادل لینک

تبادل بک لینک یکی از مؤلفه‌های اساسی برای داشتن سایتی موفق، جذب لینک به سمت سایتتان است. تولید محتوای عالی بدون لینک‌هایی که پشتیبان این محتوا باشند، به سرانجام نمی‌رسد. در نتیجه طراحی تبادل پیوند به صورت اصولی، مزایایی دارد که در ادامه به سه مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ایجاد روابط حرفه‌ای: ارتباط گرفتن با همکارانی که از نظر حرفه‌ای نیز به شما شباهت دارند علاوه بر افزایش روابط کاری، باعث می‌شود که بفهمید دیگران نیز چه محتوایی تولید می‌کنند یا در ادامه چه برنامه‌ای خواهند داشت. این امر به شما در طراحی تقویم محتوایی نیز کمک خواهد کرد.

افزایش بازدید وبسایت: بسیاری از خوانندگان ممکن است از طریق پیوندها وارد وبلاگ یا سایت شما شوند. وجود نام شما در سایر سایت‌ها، احتمال دیده‌ شدنتان را افزایش می‌دهد و حتی به برندینگ مجموعه کمک می‌کند.

تبادل بک لینک افزایش اعتبار دامنه و رتبه صفحه: امروزه بیشتر کارشناسان روی این مزیت تبادل دست می‌گذارند و آن را تبلیغ می‌کنند. وجود سایتی با دامنه معتبر باعث عمل‌کرد بهتر سایت در موتورهای جستجو و همچنین افزایش رتبه آن می‌شود.

معایب تبادل پیوند

استفاده از لینک متقابل مانند شمشیر دو لبه است؛ همان‌طور که استفاده مطابق چارچوب از آن باعث بهبود سایت شما می‌شود، اگر بدون در نظر گرفتن این چارچوب‌ها اقدام به تبادل کنید، در آینده ممکن است آسیب ببینید که برخی از آن‌ها در ادامه آورده شده است.

پنالتی شدن توسط گوگل: اگر دستورالعمل‌های گوگل را رعایت نکنید و از لینک‌های پشتیبان نامناسب استفاده کنید، خطر پنالتی شدن وجود دارد.

کاهش رتبه سایت: اگر به سایت‌هایی که مرتبط با محتوای شما نیستند لینک دهید، ممکن است با کاهش رتبه سایت روبه‌رو شوید.

تقویت سئو رقبا: اگر به سایت‌هایی با کلمات کلیدی مشابه‌تان، که رقیب شما محسوب می‌شوند، لینک دهید تنها باعث افزایش رتبه آن‌ها خواهید شد.

تبادل بک لینک کاهش اعتماد موتورهای جستجو: اگر سایت شما پر از پیوندهای یک-به-یک غیر اصولی است و متن لینک‌ها هم به محتوای آن مربوط نیست، در این صورت باعث کاهش اعتماد گوگل به خودتان خواهید شد.

برخی از فواید استفاده از تبادل لینک  :

1- تاثیر لینک دو طرفه  در موتور جستجو  با وجود اینکه بسیار کاهش پیدا کرده است، اما هنوز بر روی رتبه بندی های موتور جستجو تاثیر گذار است.

برای استفاده از آن  باید سایت های بسیاری را پیدا کرده که هنوز تبادل لینک انجام نداده اند.

مستقیما با وب مستر ارتباط برقرار کرده و درخواست تبادل لینک کنید.

حتما از وب سایت های معتبر و با کیفیت استفاده کنید،  لینک شما نباید در صفحه ای قرار بگیرد که هزاران لینک دیگر وجود دارد.

2- تبادل لینک معمولا رایگان است. برای انجام این کار پول ندهید، مگر اینکه ارزش زیادی داشته باشد. اما اگر خواستید این کار بکنید حداقل از سایت های سرویس تبلیغاتی لینک متنی خریداری کنید.

3 -Anchor text  یا Link Text را انتخاب کنید که به بهینه سازی سایت تان کمک کند.

4 -تبادل بک لینک سعی کنید همیشه لینک های تبادلی خود را در مهمترین صفحات قرار دهید. از صفحه خانگی خود دوری کنید، بهتر است یک صفحه لینک درست شود.

با این کار می توانید اختیار و قدرت سایت خود را بدست بگیرید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping