بوم کسب و کار (BMC) چیست؟

Channels
مقالات

بوم کسب و کار (BMC) چیست؟

بوم کسب و کارآیا تا الان کسی از شما خواسته تا کلیات کسب و کارتان را در زمانی حدود 10 دقیقه، توضیح دهید؟ بهترین شیوه‌‎ای که برای ارائه این توضیح کوتاه اما کامل، می‎‌توان معرفی کرد استفاده از BMC می‌‎باشد. احتمالا چندان با این مفهوم و اینکه بوم مدل کسب و کار چیست، آشنا نباشید.

اولین بار شخصی به نام الکساندر استروالدر در کتاب خلق مدل کسب و کار، این مفهوم را مطرح کرد. او در کتابش عنوان کرد که استفاده از بوم مدل کسب و کار باعث می‎شود صاحبان کسب و کارها، مسیر روشن و دقیقی برای موفقیت خود ترسیم کرده و با وضوح و البته سرعتی بیشتر، به اهداف مختلف خود دست یابند.

ما در این مقاله از تدریس24، قصد داریم شما را با اصطلاح پرکاربرد بوم مدل کسب و کار و اجزاء 9 گانه آن آشنا کنیم. تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

بوم مدل کسب و کار  چیست؟

بوم کسب و کار چیست؟ باید گفت که Business Model Canvas  که به اختصار به آن BMC گفته می‌شود؛ طرحی جامع است که کلیات یک کسب و کار یا استارتاپ را بیان می‎کند. به عبارت دیگر، این مفهوم نشان می‌‎دهد که یک کسب و کار قرار است چگونه محصولات، ایده یا خدماتش را تولید کرده، از چه طریقی به مشتریان رسانده و در نهایت چگونه به درآمد مورد نظر خود دست یابد؟

اگر بخواهیم به صورت خیلی ساده به این مفهوم را بررسی کنیم، باید بگوییم که BMC، نقشه یک کسب و کار به حساب می آید. همانگونه که می‎دانید نقشه‌‎ها، مسیرهای ناشناخته را برایمان واضح نموده و چه بسیا رسیدن به اهداف، بدون داشتن نقشه، کاری دشوار و حتی ناممکن خواهد بود.

این طرح تمام فعالیت‌‎های یک شرکت را در 9 بخش توصیف می‎کند. در واقع هر یک از این بخش‌‎ها با یکدیگر در ارتباط هستند و به خوبی در BMC شرح داده شده‌‎اند.در ادامه نام هر یک از این اجزاء را در کنار سؤالی که برای ترسیم همان بخش ضروری است، آورده‌‎ایم.

بخش مشتریان: مشتریان کسب و کار من چه کسانی هستند؟

ارتباط با مشتریان: چگونه مشتریان خود را جذب و سپس حفظ کنم؟

کانال‌های ارتباطی: محصول یا خدمات خود را چگونه و از چه راه‌‏هایی به بازار عرضه کنم؟

جریان درآمدی: کسب و کارم چطور قرار است درآمدزایی داشته باشد؟

فعالیت‌‏های کلیدی: فعالیت‌‏های استراتژیک شرکت من چیست؟

منابع کلیدی: برای کسب موفقیت به چه منابعی نیاز دارم؟ انسانی، فیزیکی و…

شرکای کلیدی: چه کسانی و یا چه شرکت‌‏‎هایی می‎توانند به من در تأمین هزینه‌های کسب و کارم کمک کنند؟

ساختار هزینه‌ها: در اجرای بوم، چه هزینه‌‏هایی باید صورت بگیرد؟

ارزش‌‎های پیشنهادی: مزیت یا مزایای رقابتی محصول من در مقابل محصولات سایر رقبا چیست؟

Channels
مزایا

بوم کسب و کارکانواس مدل کسب و کار یا « Business Model Canvas » فقط مخصوص کسب و کارهای جدید و نوپا نیست؛ بلکه کسب و کارهای قدیمی هم می‌توانند آن را برای خود ترسیم کنند و تکلیف کسب و کار خود را بیش از پیش روشن کنند.

این بوم مزایای گوناگونی دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره شده است:

 1. 1. ما را با موارد ضروری و اساسی روبرو می‌کند

بوم کسب و کاروقتی بوم یا کانواس مدل کسب و کار خود را ترسیم می‌کنید و تمام ابعاد کسب و کار، ایده یا محصول خود را روشن می‌کنیم و روی یک کاغذ می‌آوریم و جلوی خودمان می‌گذاریم، می‌توانیم یک نمای کلی از واقعیت مدل کسب و کار خودمان داشته باشیم. همچنین می‌توانیم خیلی راحت و با یک تجزیه و تحلیل ساده بفهمیم که کدام ابزارها و فعالیت‌ها برای کسب و کار ما ضروری و کدام فعالیت‌ها غیرضروری هستند. یکی از مهم‎ترین مزایای این بوم همین مطلب است که ضروریات را در نظر ما برجسته می‌کند.

 1. 2. پایه و اساس طوفان فکری است

بوم کسب و کار می‌توانید یک جلسه با تیم کاری خود برگزار کنید و از آن‌ها بخواهید که کلیه نظرات خود را در مورد بخش‌های بوم کسب و کار ارائه دهند و یک نفر هم مسئول نوشتن نظرات روی تخته باشد. اجازه دهید که تمامی نظرات بیان شود و سپس بهترین نظرات را در کنار هم قرار دهید و در محل مشخص یادداشت کنید. با این کار تمام اعضای تیم کاری در شکل گرفتن این کانواس شرکت می‌کنند.

 1. 3. بوم مدل کسب و کار یک ارائه ساختارمند و منظم است

بوم کسب و کار همان‌طور که در ابتدای مقاله بیان کردیم ممکن است یک سازمان یا شخص سرمایه‌گذار یا یک نهاد دولتی که مسئولیت ثبت رسمی کسب و کارها را بر عهده دارد، از ما بخواهد که کسب و کار خود را به صورت کلی به او توضیح دهیم. در این مرحله سراغ کانواس مدل کسب و کار خود می‌رویم و بوم را به آن سازمان یا فرد نشان می‌دهیم و بخش‌های مختلف آن را برای افراد توضیح می‌دهیم تا بتوانند یک آشنایی کلی با کسب و کار ما پیدا کنند. در واقع بوم کسب و کار به ما کمک می‌کند که بتوانیم کسب و کار خود را به صورت منظم و ساختارمند به طرف مقابل ارائه دهیم.

 1. 4. بوم کسب و کار اساس و مبنای طرح کسب و کار است

بوم کسب و کار بیزنس پلن یا طرح کسب و کار به ما کمک می‌کند که تمامی بخش‌ها و اجزای کسب و کار خود را به صورت مفصل و کامل توضیح دهیم تا مخاطب بتواند از همه جزئیات کسب و کار ما به صورت کامل آگاه شود. این در حالی است که بوم کسب و کار به ما کمک می‌کند که کسب و کار خود را از نظر ارتباط با مشتریان، فعالیت‌های اصلی و ارزش‌های اساسی برای مشتریان توضیح دهیم و ابعاد مختلف آن را تشریح کنیم. کانواس مدل کسب و کار در واقع می‌تواند یک اساس و مبنا برای نوشتن بیزنس پلن یا طرح کسب و کار باشد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه