بنچ‌مارک (Benchmark) چیست؟

بنچ‌مارک
مقالات نرم افزار

بنچ‌مارک (Benchmark) چیست؟

بنچ‌مارک چند سالی است که شرکت‌های مختلف سعی به الگوبرداری از شرکت‌های بزرگ و چند ملیتی یا شرکت‌های رقیب موفق‌تر کرده‌اند؛ درست مثل زمانی که ما خودمان را با افراد موفق‌تر از خود مقایسه می‌کنیم تا نقاط ضعف را پیدا کنیم. در واقع با این روش داریم خودمان (کسب و کارمان) را با یک چیز ارزشمند اما مشابه مقایسه می‌کنیم. این دقیقا تعریفی است که دیکشنری‌ها برای مفهوم بنچ‌مارک (Benchmark) ثبت کرده‌اند.

مساله‌ای که در این خصوص جلب توجه می‌کند، موفقیت‌هایی است که با تصمیم‌گیری حاصل از مقایسات بنچ‌مارک، نصیبمان می‌شود. گزارشاتی که تا کنون از کمپانی‌های مختلف به ثبت رسیده است، شرکت‌هایی که در تصمیم‌گیری‌های خود پروسه ۵ مرحله‌ای بنچ‌مارکینگ را در نظر گرفته‌اند، به مراتب تصمیمات معقول‌تری در سطوح مختلف گرفته‌اند.

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

 

بنچ مارکینگ (benchmark) چیست؟

 

وقتی می‌خواهید یک سی پی یو برای کامپیوتر، کارت گرافیک یا موبایل بخرید، تمام مشخصات این سخت‌افزار و گجت‌ها روی کاغذ قابل مقایسه هستند.یعنی مدل‌ها و عدد‌های بزرگتر بهتر بودن را نشان می‌دهد. اما جالب است بدانید همیشه جدید یا گران بودن به معنی بهتر بودن در عملکرد نیست!

پس یا باید خودتان یا فرد دیگری که قابل اعتماد است تجربه کار با آن را داشته باشد و شما هم براساس این تجربه تصمیم به خرید بگیرید. ویدیو‌ها و راهنمای نقد و بررسی هم معمولاً به دلیل داشتن پشتیبان مالی و ماهیت تبلیغاتی نمی‌توانند کمک زیادی به شما کنند.

پس چطور بفهمیم که کدام محصول نه صرفا از نظر طراحی ظاهری و جذابیت خرید، بلکه از نظر عملکرد فنی بهترین انتخاب خواهد بود؟دقیقاً اینجا بررسی بنچمارک معنی پیدا می‌کند.بنچمارک در معنای لغوی به معنی «قضاوت درباره‌ی کیفیت یک محصول بر اساس مقایسه‌ی آن با محصولات مشابه» است.

عملیات بنچ مارکینگ فقط محدود به کالاهای دیجیتال نیست و در صنایع دیگری مثل ساختمان سازی، علوم داده، اقتصاد و بورس و تقریبا در هر شاخه‌ای که امکان سنجش چند محصول با پارامترهای مختلف باشد قابل اجراست.

چیزی که در این مقاله بررسی می‌شود چند نرم افزار یا سایت بنچمارک است که مجموع یا یک عملکرد دستگاه را می‌سنجند و امکان مقایسه حداکثر عملکرد محصول را با دیگر محصولات به کاربر ارائه می‌دهد.

به زبان ساده، سایت‌های بنچمارک عملکرد هر گجت یا سخت‌فزار را بررسی می‌کنند و شما می‌توانید براساس عملکردشان تصمیم بگیرید. این سایت‌ها یک رتبه‌بندی دارند که کمک می‌کند راحت‌تر تصمیم بگیرید.

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و کاهش زمان تولید محصول و ارائه به بازار، تقریبا شناخت دقیق همه محصولات و کیفیت سنجی آن­­ها برای کاربران غیر ممکن شده است. این مسئله در شرایطی که قصد مقایسه چند محصول را با یکدیگر داشته باشیم دشوارتر می‌شود.

برای این که نتیجه بگیریم کدام یک کارایی بیشتری برای ما بعنوان مصرف کننده دارد، می‌توانیم از سایت­های بنچمارک یا اپلیکیشن های Benchmarking برای تست کارآیی محصول مورد نظرمان در شرایط مختلف و از جنبه‌های متفاوت استفاده کنیم.

البته تست بنچمارک برای توسعه‌دهندگان هم اهمیت خاصی دارد، چون به آن‌ها اجازه می‌دهد که عملکرد برنامه‌های خود را بسنجند و برای رسیدن به بهترین عملکرد تلاش کنند.

 

مثلا برای خرید یک گوشی، تنها اکتفا به نام پردازنده و تعداد هسته و قدرت پردازشی که سازنده مدعی آن است، کافی نیست و مجموع عوامل دیگری هم باید هنگام خرید در تصمیم‌گیری شما نقش داشته باشند.

پس تا اینجا فهمیدیم که رنکینگ یا رتبه بندی سایت های بنچمارک به ما می‌گوید که کدام مدل یا نسخه از هر وسیله‌ای عملکرد بهتری از بقیه دارند.

بنچ‌مارک

 

بنچ مارک مصنوعی (Synthetic benchmark) چیست؟

 

در بنچ مارک‌های مصنوعی عملکرد و کارکرد بخشی از سیستم موردنظر بدون در نظر گرفتن تاثیر سایر عوامل بررسی می‌شود.

مثلا پردازنده، دوربین یا صفحه نمایش موبایل به تنهایی و بدون در نظر گرفتن قطعات دیگر در مدل‌های مختلف مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

نقطه ضعف این نوع از تست بنچمارک تخصصی بودن آن است، درواقع برای اینکه بتوانیم نتیجه درستی بگیریم باید بررسی کنیم که چه عواملی در نظر گرفته می‌شود و چه عواملی از قلم می‌افتد.

 

بنچ مارک کاربری واقعی (Real world benchmark) چیست؟

 

بنچمارک­های کاربرد واقعی معمولا نتیجه ملموس تری به کاربر می‌دهند، این روش توسط کارشناسان و متخصصان حوزه نرم افزار و سخت افزار با توجه به کاربردهای واقعی طراحی شده و نتیجه تست به تجربه­ی واقعی کاربران بعد از خرید محصول نزدیک تر است.

مثلا برای گرفتن تست بنچمارک و مقایسه بنچمارک گوشی‌ها با یکدیگر، یک نوع عملیات یکسان مثل رندر گرفتن یا انجام یک بازی گرافیکی سنگین را روی دستگاه‌های مختلف اجرا می‌کنند و بعد بر اساس امتیاز به دست آمده با هم مقایسه می‌کنند.

نقطه قوت این مدل این است که افراد با توجه به نیازی که دارند با تحلیل این تست‌های کاربردی مشخص می­توانند تصمیم گیری بهتری داشته باشند، اگر مثلا می­خواهید یک لپ تاپ سریع برای کار‌های روزمره، وب گردی و تایپ مقاله داشته باشید با در نظر گرفتن بنچمارک کاربرد واقعی به نتیجه بهتری خواهید رسید.

 

بنچمارک هیبریدی (Hybrid benchmark) چیست؟

 

آخرین نوع بنچمارک ترکیبی نام دارد که در اکثر سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که کمی جلوتر معرفی خواهند شد استفاده می‌شود. در نرم افزارهایی مثل 3DMark و یا بنچمارک انتوتو چندین مرحله پردازش متفاوت برای ارزیابی محصول صورت می‌گیرد.

این مراحل علاوه بر این که یک امتیاز کلی به سیستم خواهد داد، برای قسمت‌های جزئی تر هم یک امتیاز جداگانه در نظر می‌گیرد.

نکته‌ی بسیار مهم در استفاده از بنچمارک‌ها این است که مقیاس مشخص و ثابتی برای امتیاز‌دهی وجود ندارد و هر‌کدام از وبسایت‌ها یا اپلیکیشن‌های بنچمارک که برای مقایسه گوشی و یا سیستم خانگی به کار می‌روند، مقیاس به خصوص خودشان رو برای اندازه گیری و امتیازدهی دارند، در واقع امکان مقایسه چند دستگاه در چند برنامه‌ی مجزا وجود ندارد و حتما باید دستگاه‌ها برای قیاس و امتیازدهی از یک برنامه استفاده کرده باشند.

 

برای اجرای بنچ‌مارک چه روندی را پیش بگیریم؟

 

روند بنچ‌‌مارکینگ، ۵ مرحله دارد که عبارتند از:

۱. تهیه لیست اقدامات

در مرحله اول، شرکت A لیستی از تصمیماتی که می‌خواهد به روش بنچ‌مارک به نتیجه برساند را تهیه می‌کند. این لیست باید شامل مواردی باشد که اهمیت بالایی برای شرکت داشته و معمولا بر اساس میزان تاثیرگذاری آن در کل بیزینس، هزینه‌های ایجاد شده و سود بالقوه (سودی که انتظار می‌رود یک رویداد برای کسب و کار ایجاد کند) اندازه‌گیری می‌شود.

۲. تحقیقات میدانی

مرحله دوم، مرحله تحقیقات است. در این مرحله کمپانی A به دنبال راه‌حل رقبای خود برای انجام آن تصمیمات می‌گردد. اینجاست که رقبای خوش‌فکر کسب و کار مشخص می‌شوند و می‌توان الگوی مناسب برای بهبود را پیدا کرد.

۳. شناسایی برتری‌های رقیب

یادتان باشد که صرفا یک راه‌حل برای یک تصمیم، دلیل‌ قانع‌کننده‌ای برای الگوبرداری نیست. برای همین مرحله سوم وارد می‌شود تا شما بتوانید زمانی را به بررسی سایر مزایا و تفاوت‌های شرکت‌های لیست رقیب بپردازید. شناخت این مزایا کمک می‌کند نگاهی واقع‌بینانه‌تر نسبت به موفقیت رقیب داشته باشید.

۴. تطبیق با سیاست‌های شرکت

حالا نوبت آن رسیده الگوهای بدست آمده، مزایا و هر تفاوت دیگری که با شرکت رقیب برای یک اقدام مشترک پیدا کردید را با توجه به سیاست‌ها، اهداف بلند مدت و کوتاه مدت، ارزش‌ها، شعارها و به طور کلی هر چهارچوب دیگری که برای کسب و کار دارید را با این تفاوت‌ها ادغام کنید. در بیشتر مواقع، سیاست‌های شرکت تغییر پیدا می‌کند، اما در برخی موارد، امکان همسان‌سازی تفاوت‌ها با سیاست‌های بدون تغییرات عمیق، امکان‌پذیر است.

۵. دنبال کردن تغییرات

در این مرحله شما باید تغییراتی که اضافه کردن تصمیمات مرحله قبل به کسب و کارتان ایجاد کرده است را پیگیری و دنبال کنید. اینجاست که مشخص می‌شود آیا مسیر درستی را رفته‌اید یا خیر؟ اگر نه، بهتر است قبل از اینکه دیر شود، دنده عقب بگیرید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping