برنامه نویسی اسکرچ چیست؟

برنامه نویسی اسکرچ چیست
مقالات

برنامه نویسی اسکرچ چیست؟

در این مقاله میخواهیم جواب این سوال که برنامه نویسی اسکرچ چیست را بدهیم. اگر بخواهبم به زبان ساده بگوییم برنامه نویسی اسکرچ چیست؟ میگوییم برنامه نویسی اسکرچ کدنویسی آسان برای کودکان 8 تا 11 ساله است و الان برای توضیح مفصل در پاسخ سوال برنامه نویسی اسکرچ چیست به گفته های زیر میپردازیم: برنامه نویسی اسکرچ معمولاً برای کودکان بالای 8 سال توصیه می شود.

برای کودکان 5 تا 7 ساله، ScratchJr یک گزینه جایگزین با پلتفرم ساده تر و شهودی تر از برنامه نویسی اسکرچ معمولی است.در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید تا شما را بیشتر در این زمینه راهنمایی کنیم.

اسکرچ چیست؟

برنامه نویسی اسکرچ یک معرفی بصری، کشیدن و رها کردن برنامه نویسی برای کودکان است. کدنویسی مهارت های حل مسئله را بهبود می بخشد، تفکر تحلیلی را ترویج می کند و خلاقیت را تقویت می کند.

برنامه نویسی اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بصری مبتنی بر بلوک سطح بالا و وب سایت است که عمدتاً برای کودکان 8 تا 16 ساله به عنوان یک ابزار آموزشی برای برنامه نویسی هدف قرار گرفته است. کاربران در سایت برنامه نویسی اسکرچ، که  Scratchers(اسکرچر) نامیده می شود، می توانند با استفاده از یک رابط بلوک مانند پروژه هایی را در وب سایت ایجاد کنند.

پروژه ها را می توان با استفاده از ابزارهای خارجی به HTML5، برنامه های اندروید و فایل های EXE صادر کرد. برنامه نویسی اسکرچ توسط آزمایشگاه رسانه MIT توسعه یافته است، به بیش از 70 زبان ترجمه شده است و در اکثر نقاط جهان استفاده می شود.

برنامه نویسی اسکرچ در مراکز بعد از مدرسه، مدارس و دانشگاه ها و همچنین سایر موسسات دانش عمومی آموزش داده می شود و استفاده می شود. از سال 2021، آمار جامعه در وب سایت رسمی این زبان بیش از 82 میلیون پروژه به اشتراک گذاشته شده توسط بیش از 74 میلیون کاربر، و بیش از 73 میلیون بازدید ماهانه از وب سایت برنامه نویسی اسکرچ را نشان می دهد.

برنامه نویسی اسکرچ نام خود را از تکنیکی به نام “خراش دادن” توسط سوارکاران دیسک گرفته شده است، که در آن صفحات وینیل به هم متصل می شوند و روی یک صفحه گردان برای تولید جلوه های صوتی و موسیقی مختلف دستکاری می شوند.

 مانند Scratching، وب‌سایت برنامه نویسی اسکرچ به کاربران اجازه می‌دهد رسانه‌های مختلف (از جمله گرافیک، صدا، و سایر برنامه‌ها) را به روش‌های خلاقانه با ایجاد و «ریمیکس» پروژه‌ها، مانند بازی‌های ویدیویی، انیمیشن‌ها و شبیه‌سازی‌ها با هم ترکیب کنند.

 

برنامه نویسی اسکرچ چیست
فلسفه زبان اسکرچ

فلسفه اسکرچ در شعار اصلی آن خلاصه شده است:

“Imagine, Program, Share”

Imagine : بچه‌ها را دعوت به تخیل کردن می‌کند. تخیل یکی از ارکان اصلی آموزش است که معمولا در مدارس به پرورش آن نمی‌پردازند. اسکرچ علاوه بر اینکه اجازه می‌دهد که بچه‌ها در آن نقاشی کنند، ده‌ها تصویر مانند جادوگر، اژدها، دایناسور و … دارد و آماده است که بچه‌ها در آن تخلیشان را پیاده کنند.

Program : بچه‌ها برای پیاده کردن تخلیشان که احتمالا یک داستان و یا یک بازی است باید به کامپیوتر دستوراتی را بدهند و در اسکرچ اینکار قابل انجام است.

Share : یکی از ارکان اصلی اسکرچ “به اشتراک گذاشتن” است. اسکرچ بچه‌ها را تشویق می‌کند که کارهایشان را (پروژه‌هایشان) بر روی وب سایت اسکرچ یا همان جامعه آنلاین با دیگران به اشتراک بگذارند.

اهداف به اشتراک گذاشتن از قرار زیر است:

1) بچه‌ها بتوانند با همدیگر ارتباط برقرار کنند، همدیگر بازخورد بدهند و از هم کمک بگیرند و نظر بدهند.

2) هر کسی می‌تواند کدها/دستورات/تصاویر/موسیقی‌هایی را که در یک پروژه استفاده شده است را مشاهده کند. در سایت اسکرچ بیش از 43 میلیون پروژه برای دیدن وجود دارد و این یعنی یک مخزن عظیم از ایده‌ ! . هر کسی می‌تواند یک پروژه تغییر دهد که به این کار اصطلاحا remix کردن (بازترکیب) گفته می‌شود و بچه‌ها از طریق remix قادر خواهند بود که از هم بیاموزند.

 

نکات

 

اسکرچ در media lab دانشگاه MIT با مدیریت و رهبری میچ رسنیک ساخته شده، توسعه و پیشتیبانی می‌شود. ایشان در سخنرانی TEDx در مورد اسکرچ نکات بسیار مهم و ظریفی را مطرح می‌کند که من برخی از آنها را برای شما می‌نویسم:

* بچه‌ها با اسکرچ برنامه‌نویسی را یاد می‌گیرند، اما مهمتر از آن، کد می‌نویسند تا یاد بگیرند و قادر به یادگیری چیزهای دیگری هم خواهند شد.

* استفاده از تکنولوژی را مانند خواندن می‌داند و می‌گوید که یادگرفتن نوشتن هم فرصت‌های زیادی را برای یادگیری مسائل باز می‌کند.

* بچه‌ها با کد نویسی مراحل طراحی چیزها را یاد می‌گیرند که چطور یک ایده خانم و نصفه کاره را به یک پروژه کاربردی و کامل تبدیل کنند.

* چطور یا ایده‌هایش شروع به آزمایش کند. چطور ایده‌های بزرگ و پیچیده را به تکه‌های کوچک (قابل فهم) تبدیل کنند.

* چطور در مقالات اشکال‌ها و قسمت‌هایی که خوب کار نمی‌کنند، شکیبا باشد و تا حل مسئله پایداری نمایند.

* ایشان برنامه نویسی را به خواندن و نوشتن تشبیه می‌کند که فراگیری آنها باعث رشد/توسعه «استدلال روشمند» و «تفکر خلاقانه» و «همکاری با سایرین» که از مهارت‌های مهم زندگی روزمره است، خواهد شد.

* کدنویسی این اجازه را می‌دهد که افراد احساسات و ایده‌های خود را در زندگی شخصی بیان کنند و راه‌های جدیدی برای بیان آنها بیابند. (مانند ساختن یک کارت تبریک برای روز مادر)

برنامه نویسی اسکرچ چیست
ویژگی

هم اکنون میخواهیم با چند ویژگی خوب برنامه نویسی اسکرچ  شما را آشنا کنیم: بزرگترین جذابیت برنامه نویسی اسکرچ سهولت استفاده از آن است. دانش‌آموزان می‌توانند نسبتاً به راحتی به یک نتیجه سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز دست یابند، که تشویق به استفاده در آینده و کاوش عمیق‌تر کدنویسی می‌شود.

انجمن آنلاین یکی دیگر از ویژگی های قدرتمند است. از آنجایی که برنامه نویسی اسکرچ بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، فرصت های تعاملی زیادی وجود دارد. اعضای سایت می توانند نظر بدهند، تگ کنند، پروژه های دیگران را مورد علاقه خود قرار دهند و به اشتراک بگذارند. اغلب چالش‌های استودیو طراحی برنامه نویسی اسکرچ وجود دارد که دانش‌آموزان را به رقابت تشویق می‌کند.

اول، Scratch برای توسعه تفکر محاسباتی استفاده می شود. دانش‌آموزانی که امروزه «بومی دیجیتال» هستند بیشتر از معلمان با فناوری‌های جدید آشنا می‌شوند.

یادگیری برنامه نویسی: در دنیایی که فناوری به طور فزاینده ای اساس همه چیز است، همچنین فعال بودن سازندگان برنامه ها یا وب سایت ها به دانش آموز اجازه می دهد تا وارد منطق مشارکتی سیستم شود.

حل مسئله: از طریق توسعه مهارت هایی که امکان حل مسئله را فراهم می کند، برنامه نویسی اسکرچ چیست می توان یک مکانیسم کلیدی برای توسعه دانش، “یادگیری برای یادگیری” ایجاد کرد که به کودکان اجازه می دهد تا در چشم انداز یادگیری مادام العمر و نه فقط وارد شوند. محدود به بافت مدرسه

افزایش مهارت‌های عرضی: در میان دانش عرضی، هوش هیجانی، هوش پایه را می‌یابیم که برای فعالیت‌های متعدد، مانند کار گروهی استفاده می‌شود. طراحی یک فعالیت آموزشی مشارکتی با Scratch باعث تقویت یادگیری گروهی و مشارکتی می شود.

ارزش گذاری برای اشتباهات خود: اشتباه کردن، اشتباه کردن، بسیار مورد ترس دانش آموزان است، اما این تنها راه برای یادگیری واقعی است. اگر دیگر از اشتباه کردن خجالت نمی‌کشید، خطا به عنوان محرکی برای بهبود و یادگیری مفاهیم جدید ارزش مثبتی پیدا می‌کند. برنامه نویسی اسکرچ چیست مطمئناً استفاده از Scratch می تواند به همه اینها کمک کند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه