بازاریابی 360 درجه یا (°Marketing 360) چیست؟

بازاریابی ۳۶۰ درجه
بازاریابی مقالات

بازاریابی 360 درجه یا (°Marketing 360) چیست؟

بازاریابی ۳۶۰ درجه در این نوشتار ضمن تعریف بازاریابی 360، نکات مهم مربوط به پیاده‌سازی کمپین 360 درجه را در بازاریابی بیان می‌کنیم و دو کمپین ایرانی و خارجی را معرفی می‌کنیم. احتمالاً برای شما هم پیش آمده که تبلیغ یک نوشیدنی یا هر محصول دیگر را در تلویزیون می‌بینید. چند ساعت بعد با تبلیغات بنری همان برند با همان پیام تبلیغاتی در برنامه‌های تلفن همراه خود و یا در صفحات اینترنت مواجه می‌شوید.

 تبلیغ مشابه با همان پیام را در تایم‌لاین شبکه‌های اجتماعی می‌بینید و یا حتی با خروج از منزل با بنر‌های فیزیکی در فروشگاه‌ها یا تبلیغات بر روی اتوبوس با همان پیام تبلیغ روبرو می‌شوید. هر جا می‌روید آن برند را می‌بینید. بازاریابی 360 به این معناست که مهم نیست مخاطب کجا باشد. ما او را پیدا می‌کنیم و پیام تبلیغاتمان را به او می‌رسانیم.

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

 

کمپین بازاریابی 360 درجه چیست؟

 

بازاریابی ۳۶۰ درجه ، یک کمپین تبلیغاتی کامل و خلاقانه است. به بیان ساده کمپین 360 درجه یک کمپین بازاریابی یکپارچه است که تمام ابزارهای تبلیغاتی را با یک هدف و یک پیام تبلیغ به کار می‌گیرد تا پیام را به بهترین صورت به مخاطب منتقل کند. مهم‌ترین هدف در کمپین 360 درجه برقراری ارتباط با مشتری است.

تجربه کمپین 360 درجه برای مخاطب، باعث ایجاد هم‌افزایی در انتقال پیام می‌شود. مهم نیست مشتری شما کجاست، در فروشگاه، در فضای شبکه‌های اجتماعی، در حال جست‌وجو در اینترنت و یا در خیابان. مشتری ارتباط با برند را تجربه می‌کند. بنابراین باید تمرکز و توجه بیشتری به پیام‌هایتان در تبلیغات داشته باشید و مخاطب را به‌درستی در سفر مشتری راهنمایی کنید.

این کمپین زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که محصولی جدید به بازار عرضه می‌شود و یا ورژن جدید و بهتری از محصولی قدیمی به بازار عرضه می‌شود. متناسب با بازار هدفی که برای این محصول جدید در استراتژی بازاریابی در نظر گرفته‌شده است، کمپین 360 درجه با پیام خاص آن محصول و جامعه مخاطبین طراحی و اجرا می‌شود.

تبلیغات 360 درجه باید از لحاظ بصری و گرافیکی با طراحی بسته‌بندی محصول، هماهنگ باشد. همه تبلیغات باید دارای ترکیب رنگ مشخص و پیامی یکسان و یا مرتبط باشند.

محصولاتی که با کمپین 360 درجه معرفی می‌شوند، الزاماً نباید قیمت‌های یکسان داشته باشند. ممکن است سه محصول با ویژگی‌هایی متفاوت برای افراد متفاوتی ارائه‌شده باشد و برای هرکدام می‌توان قیمت‌گذاری منحصربه‌فردی انجام داد.

بازاریابی ۳۶۰ درجه
اهمیت بازاریابی ۳۶۰ درجه

 

مهم‌ترین جنبه این نوع بازاریابی آن است که کمپین های اجرایی آن در هر دو بستر آنلاین و آفلاین صورت می پذیرد.کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه تمامی بسترهای اطلاع رسانی ممکن را پوشش می دهد. همچنین عامل دیگر یکپارچگی و دسترسی بیشتر به مخاطبان است.

در طراحی کمپین های بازاریابی ۳۶۰ درجه، پیام رسانی در تمام رسانه ها و به موازات هم صورت می پذیرد در نتیجه دسترسی به مخاطبان در سطح قابل قبولی خواهد بود و از آن جایی که کمپین به صورت کلی طراحی می شود، سازگاری و یکپارچگی طرح اجرایی نیز افزایش می یابد.

 

اهداف کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه

 

 • تنظیم یا تغییر جایگاه برند(positioning)

جایگاه‌یابی، درواقع یافتن فضایی در ذهن مخاطب است که یک برند با تمام ویژگی‌هایش در ذهن مشتری به خود اختصاص می‌دهد. این جایگاه به‌تدریج و بر اساس ارتباطات و تعامل با مشتریان شکل می‌گیرد. برای مشخص کردن این جایگاه و یا تغییر آن، استفاده از یک ابزار بازاریابی مثلاً تبلیغات تلویزیون و یا بنرهای فیزیکی در بزرگراه‌ها کافی نخواهد بود. نمونه این کمپین بازاریابی با این هدف، کمپین Old Spice است.

این برند در ذهن مردم طوری جاافتاده بود که محصولاتش را برای افراد میان‌سال و با سن و سال بالا مناسب می‌دانستند و افراد جوان‌تر کمتر از محصولاتش استفاده می‌کردند. Old Spice با اجرای آن، دید تازه‌ای درباره محصولاتش در جامعه ایجاد کرد و جایگاه برند خود را تغییر داد.

 • استراتژی برند سازی مجدد

کسب و کاری را تصور کنید که تصمیم به برندسازی مجدد گرفته است. این تصمیم می تواند ناشی از عدم کارایی مناسب برند پیشین، ورود به بازار یک منطقه جغرافیایی دیگر یا تغییر کاربری کسب و کار و… باشد. در هر صورت در چنین شرایطی تنها متد ۳۶۰ درجه راه گشا خواهد بود، زیرا باید از تمام ظرفیت های موجود برای ارائه هرچه بهتر برند جدید و جلب دوباره اعتماد مشتریان استفاده شود.

 • مقابله با چالش های احتمالی

هر مدیری در روند اداره کسب و کار خود با فراز و فرودهای بسیاری رو به رو می شود. اما چه عاملی می تواند با بالاترین ضریب اطمینان ممکن از وقوع اتفاقات ناخوشایند جلوگیری کند؟ هیچ متد بازاریابی دیگری به اندازه بازاریابی ۳۶۰ درجه در این خصوص موفق نخواهد بود.

 در واقع زمانی که از این روش استفاده می کنید، دائما در حال بررسی زوایای مختلف مجموعه خود هستید. بدین ترتیب از دست دادن تعادل تقریبا محال ممکن است و تعادل نیز معنایی جز پیشگیری از چالش های احتمالی به دنبال ندارد.

 • حیاتی دوباره به یک محصول ضعیف

برندهایی که محصولاتی با عملکرد ضعیف داشته‌اند گاهی بعد از اصلاح محصول از بازاریابی ۳۶۰ درجه برای معرفی ورژن جدید محصول استفاده می‌کنند. این دسته از محصولات به هیچ عنوان دور از انتظار نیستند، حتی از کمپانی های موفق دنیا. علت اصلی آن نیز عدم تمرکز بر بازاریابی بهینه محصولات در دراز مدت و تلاش کافی برای رفع مشکلات جزئی است.

 • نمونه های موفق بازاریابی ۳۶۰ درجه

نمونه خارجی کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه: برند آدیداس

از جمله برندهایی که بازاریابی ۳۶۰ درجه طراحی و اجرا کرده است برند آدیداس است که ویدئوی مربوط به این کمپین را می توانید از طریق این لینک مشاهده کنید.

 • نمونه ایرانی کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه: اسنپ فود

از جمله بازاریابی ۳۶۰ درجه که اخیرا اجرا شد، کمپین “دیگه زنگ نزن” اسنپ فود است. احتمالا شما هم با حداقل یک مورد از المان‌های این کمپین مواجه شده‌اید. شروع این کمپین با تیزینگ همراه بود و بعد از آن بنرهای محیطی و بنرهایی در تبلیغات دیجیتال با همین شعار و توضیح واضح تر اجرا شد. همچنین تبلیغاتی بر روی وسایل نقلیه در راستای این کمپین در سطح شهر قابل مشاهده بود.

همچنین بروشورهایی برای این کمپین تهیه شده و پخش شد. هرچند در ادامه کپی‌هایی توسط کسب‌وکارهای دیگر از ایده پیام این تبلیغ اتفاق افتاد، ولی در نوع خود کمپینی خلاقانه بود که همه جنبه‌های تبلیغات را متناسب با بودجه و استراتژی خود پیاده‌سازی کرده بود.

 در فضای شبکه‌های اجتماعی ویدئویی هم برای این کمپین وایرال شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت. در تهیه این ویدئو از اینفلوئنسرها استفاده شده است که استفاده از اینفلوئنسر انتخاب خوبی برای تبلیغات ویدئویی است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping