هر آنچه که باید درباره بازاریابی و استراتژی محتوا بدانید

بازاریابی و استراتژی محتوا
دیجیتال مارکتینگ مقالات

هر آنچه که باید درباره بازاریابی و استراتژی محتوا بدانید

بازاریابی و استراتژی محتوا امروزه استراتژی کسب‌وکارها برای دست‌یابی به هدفی که دنبال می‌کنند، با چند دهه قبل کاملاً متفاوت است. بازاریابی محتوا و در پی آن، تولید محتوا، به دلیل همه‌ی مزایا و ویژگی‌هایی که در دل خود جای داده است، به یکی از موثرترین تکنیک‌های تبلیغات، فروش و بازاریابی در عصر دیجیتال بدل شده است.

بازاریابی محتوا نه‌تنها بهترین شیوه برای جلب علاقه‌مندان به سمت پیشنهادهای برند شماست، بلکه به‌عنوان بهترین راه برای انتقال هویت و ارزش‌های کسب‌وکار شما نیز نقش دارد. در عین حال به شما فرصتی می‌دهد تا با استفاده از رسانه‌های متنوع توزیع محتوا مثل شبکه‌های اجتماعی، پادکست، وبلاگ‌ و … به جایگاه ممتازی در زندگی روزمره‌ی مخاطبین خود نفوذ کنید و در این زمینه اثرگذار باشید.

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

آیا کسب‌وکار شما به بازاریابی محتوا نیازمند است؟

بازاریابی و استراتژی محتوا با این تفاسیر آیا کسب‌وکار شما به بازاریابی محتوایی نیاز دارد؟ اصلاً برای بهره‌مندی از این شیوه‌ی بازاریابی باید از کجا شروع کرد؟

بازاریابی محتوا، در واقع یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده‌ی بازاریابی دیجیتال است که در آن به بُعد محتوایی فعالیت‌های دیجیتال تمرکز می‌شود. به‌طور معمول، هدف از تولید محتوا و بازاریابی محتوایی توانایی بهره‌گیری از ظرفیت‌های آن و تامین اهداف سازمان خود در حوزه‌ی بازاریابی است. به‌عنوان مثال بازدیدکننده‌ی بیشتری برای سایت خود بسازیم،بازاریابی و استراتژی محتوا لیدهای بیشتری ایجاد کنیم و در نهایت موجب توسعه‌ی فروش شویم.

با این توصیف، کسب‌وکاری را در فضای دیجیتال نمی‌توان یافت که بدون استفاده از محتوا بتواند به کار خود ادامه دهد. وب‌سایت شما زمانی ارزش‌آفرین است که مخاطبینی آن‌ را بررسی کرده و در پی آن با وب‌سایت ارتباط برقرار کنند. این تعامل بوجود نمی‌آید مگر اینکه محتوایی درست و اصولی در دسترس کاربر قرار گیرد.

بدون شک، تا همین الان هم گام‌هایی در مسیر بازاریابی محتوایی خود برداشته و برای کسب‌وکار خود محتوا تولید کرده‌اید. پس اهمیت و الزام استفاده از محتوا در کسب‌وکار نیاز به توضیح و تفصیل بیشتر ندارد.

نکته‌ی مهم آن است که بتوانید به سوالات زیر پاسخ داده و مسیر را بهتر از قبل ادامه دهید:

آیا تعریف من از بازاریابی محتوایی درست و منطبق با واقعیت است؟

آیا بهترین شیوه‌ی استفاده از محتوا را پیش گرفته‌ام؟

برای بهبود مسیر و بهره‌مندی از نفع حداکثری چه کارهایی باید انجام دهم؟

بازاریابی و استراتژی محتوا در این مقاله سعی می‌کنیم که به تمامی این سوالات پاسخ دهیم و همچنین، مسیر بازاریابی محتوایی را بیش از پیش برای‌ شما شفاف کنیم.

بازاریابی و استراتژی محتوا در ابتدا لازم است که تعریفی درست و اصولی از بازاریابی محتوایی در دست داشته باشیم.

بازاریابی و استراتژی محتوا
بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی و استراتژی محتوا برای تعریف بازاریابی محتوایی، بیایید با هم ماجرایی را که به پیدایش این مفهوم ختم شده با هم مرور کنیم: بیشتر افرادی که از محصولات و خدمات شرکت‌ها و برندهای امروزی استفاده می‌کنند، در وهله اول جذب تبلیغات و شیوه ارائه‌ی‌ آ‌ن‌ها می‌شوند. اما از طرفی دیگر، کاربران از تبلیغاتی که فقط برای عالی نشان دادن محصولات ساخته می‌شود، خسته شده‌اند.

در واقع در عصر مدرن نباید به دنبال فریب دادن مشتری باشیم و باید همه‌ی سعی خود را به خدمت بگیریم که ارتباطی سالم و صادقانه را با کاربران خود ایجاد کنیم. تعریف بازاریابی محتوایی، درست از نقطه‌ای آغاز می‌شود که «محتوا» نقش مولف خود در توصیف صحیح از واقعیت‌های کسب‌وکارها را به عهده گرفت.

مصرف‌کنندگان برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره محصولات و خدمات مورد نیازشان به کجا مراجعه می‌کنند و از چه کسانی کمک می‌گیرند؟ فضای آنلاین (وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها) به انتخاب مهمی در مسیر جمع‌آوری اطلاعات برای کاربران بدل شده است.

 آن‌ها با خواندن مقاله‌های مرتبط، تماشای ویدیوها در سایت‌هایی مثل YouTube و آپارات و گوش دادن به پادکست‌های ساخته شده توسط مصرف‌کنندگان دیگر، فهم خود از محصولات، خدمات و برندها را کامل می‌کنند. به عبارت دیگر، خریدارانِ امروز هوشیارتر از هر زمان دیگری با استفاده از رسانه‌ها و محتواهای مختلف،بازاریابی و استراتژی محتوا تلاش می‌کنند که در خرید خود کمترین ریسک را متقبل شوند و «آگاهانه» دست به انتخاب بزنند.

بازاریابی و استراتژی محتوا بد نیست بدانید شمایی که به‌عنوان یک بازاریاب، فروشنده یا صاحب کسب‌وکار مشغول خواندن این مقاله هستید مصرف‌کننده به حساب می‌آیید. پس شاید با این مثال بهتر بشود تاثیر محتوا را در بازاریابی درک کرد.

اما تعریف واضح بازاریابی محتوایی چیست؟ بازاریابی محتوا یک رویکرد استراتژیک در بازاریابی است که با هدف ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و مداوم با محصول یا خدمات صورت می‌گیرد. این کار برای جذب و حفظ مخاطب و در نهایت حرکت به سوی سودآوری از مشتری انجام می‌شود.

بازاریابی و استراتژی محتوا مانند بسیاری از انواع شیوه‌های فروش نوین، بازاریابی محتوا هم یک استراتژی دیجیتالی است که حول ایجاد و عملکرد محتوا می‌چرخد. «محتوا» را می‌توان در شکل‌های مختلفی ارائه کرد که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به محتوای متنی، محتوای گرافیکی، فیلم و هر نوع قالب قابل‌خواندنی اشاره کرد.

اهداف بازاریابی محتوایی در واقع هدایت بازدید (ترافیک) به وب‌سایت کسب‌وکار شماست. سپس در مرحله بعدی به ایجاد اعتماد، تبدیل مخاطبان به دنبال‌کننده‌ و کسب مشتری جدید می‌پردازد. این استراتژی در آخر منجر به خرید و استفاده مخاطبان از خدمات شما می‌شود.

پیشینه بازاریابی محتوایی

بازاریابی و استراتژی محتوا از نظر تاریخی برخی از پژوهشگران ادعا می‌کنند که بازاریابی محتوایی از هزاران سال پیش با نقاشی‌های درون غار آغاز شد. اما بازاریابی محتوا به شکلی که در حال حاضر می‌بینیم از بدو تولد اینترنت سرچشمه گرفته است. به‌طور کلی چندین دهه است که از محتوا در مشاغل مختلف استفاده می‌کنند.بازاریابی و استراتژی محتوا مجله‌ها و کتاب‌های راهنمای محصول همیشه برای مشتریان جذاب بوده و به‌خصوص برای اهداف فروش بسیار مفید هستند.

همان‌طور که گفتیم رویکردهای متفاوتی برای بازاریابی محتوا و همچنین انواع مختلفی از محتوا وجود دارد؛بنابراین یک نوع خاص استراتژی محتوا برای هر کاری نتیجه نمی‌دهد. با این وجود، همیشه حداقل یک شکل از بازاریابی محتوا می‌تواند برای شما سودآور باشد. فقط باید با آگاهی کامل از اهداف بازاریابی محتوا و کسب‌وکار خودتان بهترین استراتژی را کشف کنید.

بازاریابی محتوا بر اساس این ایده ساخته شده است که بهترین راه برای ایجاد اعتماد به مشتریان بالقوه کسب‌وکار ما، دادن چیزی است که آن‌ها می‌خواهند. این حرف در دنیای آنلاین اغلب به شکل مطالب مفیدی ترجمه می‌شود که کاری را که بازدید کننده انجام می‌دهد قطع نمی‌کند بلکه آن‌ها را به یادگیری، لذت بردن و ارتباط بیش‌تر با ارائه‌دهنده خدمات دعوت می‌کند. در بازاریابی با محتوای خوب به‌جای اینکه لازم باشد شما به دنبال مشتری‌ بگردید، خودش آن‌ها را به سمت شما می‌آورد. این باعث ایجاد اعتماد و وفاداری مشتریان به برندی که از آن خرید می‌کنند نیز خواهد شد.

بازاریابی و استراتژی محتوا به عبارتی دیگر بازاریابی محتوا فرایند ایجاد محتوای ارزشمند و مرتبط است برای جذب مشتری و دست‌یابی مخاطب به شما. خریداران و مشتریان امروزی بیش از هر زمان دیگری از پیام‌های بازرگانی و تبلیغاتی مستقیم خسته شده‌اند.بازاریابی و استراتژی محتوا بد نیست بدانید که بیش از سه هزار دلار در روز خرج این روش قدیمی می‌شود؛

بازاریابی و استراتژی محتوا بنابراین با رفتن به سمت بازاریابی محتوایی می‌توانید بخش زیادی از هزینه‌ها را کاهش دهید. یک استراتژی بازاریابی مناسب و خلاق، تجارت شما را در موقعیت یک دوست و راهنما برای مخاطب قرار می‌دهد و این‌گونه راحت‌تر می‌شود به هر برندی اعتماد کرد. تهیه مطالب مفید و سرگرم‌کننده می‌تواند پیوند محکمی بین برند شما و مشتریان ایجاد کند که با گذشت زمان منجر به رشد و سودآوری خواهد شد.

در رویکرد سنتی بازاریابان مجبور می‌شدند از طریق تبلیغات در وب‌سایت‌ها، گرفتن غرفه‌ در نمایشگاه‌های تجاری یا ایمیل‌هایی که در لیست‌های طولانی ارسال می‌شدند توجه مخاطب را به خود «جلب» کنند.

به‌طور مثال وقتی یک برند برای تبلیغ در مسابقات Super Bowl میلیون‌ها دلار پول پرداخت می‌کند، دارد فقط یک‌سری توجه و چشم را به دیدن خودش مجبور می‌کند. یعنی هیچ تضمینی برای بازگشت هزینه و آمدن مشتری به آن کسب‌و‌کار وجود ندارد.

از طرف دیگر بازاریابی محتوا به بازاریاب این امکان را می‌دهد که فقط برای ایجاد مخاطبان خاص خود و جلب توجه افرادی که برای آن تجارت مفید هستند هزینه کند. بازاریاب با ایجاد و توزیع محتوایی که خریدار آن‌ را سودمند می‌داند، در واقع دارد با برقراری اعتماد بین مشتری و برند به سودآوری می‌رسد.

علاوه بر این، بازاریابی محتوا نسبت به برخی دیگر از استراتژی‌ها بسیار کم‌هزینه‌تر محسوب می‌شود. شاید در ابتدا به نظر برسد که روند رشد سرعت زیادی ندارد اما با کمی تلاش می‌توانید به بالاترین درآمد برسید.

بازاریابی و استراتژی محتوا امروزه ۴۱درصد از بازاریاب‌های مدل تجارت به تجارت (B2B) بر محتویات مرتبط مسیری که مشتری برای خرید طی می‌کند تمرکز دارند. اما باز هم همه‌ی مشاغل نمی‌توانند به این محتوای شخصی‌سازی شده دسترسی داشته باشند.

البته به‌عنوان یک تجارت، هدف نهایی از بازاریابی محتوا رسیدن به فروش است. اما با این‌کار به‌جای اینکه فقط محصولات و خدمات خود را بفروشید، با ایجاد اعتماد مشتری‌های بیش‌تری را جذب می‌کنید.

چرا بازاریابی محتوایی مهم است؟

بازاریابی و استراتژی محتوا بازاریابی محتوا مهم است نه فقط به این دلیل که برای ایجاد اعتماد، رهبری و رشد اعتماد در مشتری به کار می‌رود. بلکه به این دلیل است که از طرف مصرف‌کننده می‌تواند به یک عادت روزمره در زندگی تبدیل شود. این موضوع تاثیر زیادی در رشد سرمایه و پیشرفت آن برند یا کسب‌وکار دارد.

بنابراین فرقی ندارد که کار شما در زمینه گردشگری باشد یا غذا و پوشاک. امروزه دیگر هیچ تجارتی بدون فعالیت‌های محتوایی در دنیای اینترنت نمی‌تواند به پیشرفت چندانی برسد. در واقع مزایای بازاریابی محتوایی در این صورت به بیشترین میزان خود می‌رسند.

بیشتر استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغات قدیمی مبتنی بر سودهای کوتاه‌مدت است. به‌عنوان مثال ممکن است ارسال ایمیل‌های گروهی بتواند چند نفری را جذب کند اما توجه داشته باشید که چه تعداد از آن‌ها ممکن است ناخوانده حذف شوند یا اینکه ممکن است یک بیلبورد تبلیغاتی برای چند ماه نتیجه خوبی داشته باشد اما در نهایت، شکل آن خسته‌کننده می‌شود و باید به فکر بیلبورد دیگری باشید با هزینه‌های تازه‌تر.

بازاریابی و استراتژی محتوا این به این معنا نیست که روش‌های قدیمی ذاتاً دچار مشکل هستند. هیچ اشتباهی با این رویکرد وجود ندارد. اما برای داشتن موفقیت‌‌هایی که عمرشان طولانی باشد به استراتژی قوی‌تری نیاز دارید. استراتژی‌های بازاریابی دیگری مانند سئو یا فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند سودمند باشند ولی سرعت زیادی ندارند. اما در نهایت هیچ شیوه‌ای به اندازه بازاریابی محتوایی نمی‌توانند در سریع‌ترین زمان برای شما درآمد بیش‌تری تولید کند.

برندهایی که امروزه از اهمیت بازاریابی محتوا غافل شده‌اند باید فردا بازی کنند. در تجارت قرن بیست و یکم جایی برای کندی و سرعت پایین نیست. از طرف دیگر، افرادی که استراتژی بازاریابی محتوا را در دست دارند یک پله جلوتر از بقیه‌اند.

بازاریابی و استراتژی محتوا محتوا توانایی آن را دارد که هر استراتژی آنلاین دیگری را تحت تأثیر قرار بدهد. البته مهم است درک کنیم که محتوا می‌تواند به‌عنوان یک استراتژی مکمل تقریباً برای هر استراتژی بازاریابی آنلاین دیگری عمل کند.

بازاریابی و استراتژی محتوا دلیل دیگری که بازاریابی محتوا از اهمیت بالایی برخوردار شده در درک مشتریان نهفته است. مصرف‌کننده‌ی امروزی با توجه به استفاده‌ای که از دنیای مجازی دارد می‌تواند از خدمات شما استفاده کند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping