بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی
بازاریابی مقالات

بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی ویروس‌ها زندگی جالبی دارند، پس بهتر است، بعد از شنیدن کلمه بازاریابی ویروسی نگران نشوید! می‌دانیم که ویروس‌ها به میزابن خود می‌چسبند و قرار است از منابع آن تغذیه کنند. اصول بازاریابی ویروسی نیز بر همین هدف استوار است.

بازاریابی ویروسی قرار است تکثیر صورت بگیرد تا تعداد مورد نظر انتخاب شود. بازاریابی ویروسی نیاز به محیط مناسب دارد، به این ترتیب سرعت رشد آن زیاد می‌شود و در نهایت تکثیر مقدار قابل توجهی خواهد داشت.

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

معرفی بازاریابی ویروسی در یک نگاه

 

شاید بگویید ویروس چه ربطی به بازاریابی دارد؟ بازاریابی ویروسی یک راهکار است که قرار است با نشر و تکثیر به رشد برسد. در این روش از بازاریابی تک تک افراد اقدام به انتقال پیام تبلیغاتی شرکت به دیگران خواهند کرد. در این روش قرار است که آگاهی از برند بیشتر شود و به طبع تاثیرگذاری بیشتر تبلیغات صورت بگیرد. این روش مانند ویروس از شیوه تکثیر سریع استفاده می‌کند به طوری که پیام مورد نظر به هزاران نفر برسد.

خارج از فضای مجازی و محیط اینترنت، بازاریابی ویروسی بسیار مشابه با بازاریابی دهان به دهان است اما باز هم تفاوت‌هایی وجود دارد که این روش را قابل قبول کرده است.

اگر بخواهیم در مورد یکی از نمونه‌های قدیمی و موفق بازاریابی ویروسی صحبت کنیم، سرویس هات میل (Hotmail) است. سرویس ایمیل هات میل یکی از اولین ارائه دهندگان خدمات ایمیل محسوب می‌شود و به طور کلی بر پایه شیوه معرفی شبکه‌ای است.

در این روش آدرس ایمیل ارائه می‌شد و خدمات پیام رسانی رایگان بود، یک پیام ساده به انتهای پیام‌ها متصل می‌شد، ارسال ایمیل توسط کاربران به جمع دوستان و اعضای خانواده صورت می‌گرفت و این افراد با سرویس ثبت نام در هات میل آشنا می‌شدند. این سرویس بر اساس افزایش دامنه‌های فردی، ایمیل مورد نظر را دریافت می‌کردند.

بازاریابی ویروسی
عناصر مهم بازاریابی ویروسی

ارائه محصولات و خدمات ارزشمند: کلمه “رایگان” کلمه‌ای ارزشمند و قدرتمند است. این کلمه در دامنه لغات بازاریابان یک عبارت شگفت انگیز محسوب می‌شود. بیشتر برنامه‌هایی که برای بازاریابی ویروسی در نظر گرفته می‌شود می‌بایست برای جلب توجه مخاطبان صورت بگیرد و یک سری خدمات ارزشمند به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار بگیرد. مثلاً ارائه نرم افزارهای رایگان، سرویس ایمیل رایگان و همینطور اطلاعات مفید رایگانی که از نظر مشتری بسیار ارزشمند باشد.

مشتریان علاقه زیادی به محصولات و خدمات ارزان قیمت دارند و تلاش زیادی برای به دست آوردن آن می‌کنند. در بازاریابی ویروسی مزد تلاش‌های شما با تاخیر دریافت می‌شود اما نتیجه کار در نهایت باب میل خودتان است. نتیجه تبلیغاتی که برای بازاریابی ویروسی دیده می‌شود بسیار مهم است. محصول و خدمات رایگانی که کیفیت مطلوب را در بر بگیرد اولین و مهمترین گام بازاریابی ویروسی محسوب می‌شود.

انتقال راحت پیام و تکثیر تبلیغات: ویروس‌ها زمانی راحت تکثیر می‌شوند که امکان انتقال آن به سادگی فراهم شود. به هر صورت راه ارتباطی و رسانه‌ای برای انتقال پیام تبلیغاتی نیز به همین شکل است. می‌بایست راه انتقال باز باشد و مسیر نیز هموارسازی شده باشد. امکان تکثیر و انتقال به درستی فراهم شود. در این روش مثلاً استفاده از نسخه رایگان از نرم افزار یا وب سایت‌ها موارد مهمی محسوب می‌شوند.

ایجاد شرایط برای رشد : در بازاریابی ویروسی می‌بایست شرایط برای گسترش فراهم باشد. شیوه‌های انتقال ویروس می‌بایست با سرعت مقیاس پذیری صورت بگیرد و شرایط قابل اندازه گیری فراهم شود. قبل از شروع بازاریابی ویروسی نیاز است که جزئیات به طور دقیق بررسی شود و همینطور آمادگی لازم برای تطابق سریع سیستم با درخواست‌ها وجود داشته باشد.

استفاده از شبکه‌های ارتباطی موجود: اغلب افراد موقعیت اجتماعی خوبی دارند. اینطور که روانشناسان صحبت می‌کنند، هر شخص در اطراف خود شبکه‌ای متشکل از ۸ الی ۱۲ نفر دارد. در بازاریابی ویروسی که می‌توان به آن شبکه‌ای نیز گفت از قدرت شبکه ارتباطی انسانی استفاده می‌شود به طوری که گروه‌های قوی و به هم پیوسته با گروه‌های ضعیف‌تر وارد ارتباط شوند.

عناصر مهم بازاریابی ویروسی کدامند؟

اگر بازاریابی ویروسی شیوه‌ای است که شما برای جذب مشتریان بیشتر انتخاب کرده‌اید، برای آن که در این مسیر موفق شوید و به اهدافتان برسید، لازم است عناصر مهم آن را بشناسید و تلاش کنید این عناصر را در مراحل کاریتان اجرا کنید. در ادامه این عناصر را به شما معرفی خواهیم کرد.

 • ارائه محصولات و خدمات ارزشمند

به طور کلی در بازاریابی، استفاده از کلمه (رایگان) بسیار ارزشمند و قدرتمند می‌باشد. درواقع استفاده از این کلمه در دامنه لغات بازاریابان، عبارتی شگفت‌انگیز است. بیشتر برنامه‌هایی که برای این شیوه بازاریابی در نظر گرفته می‌شود،

می‌بایست به منظور جلب توجه مخاطبین صورت گیرد و خدمات ارزشمندی را به صورت رایگان به آن‌ها ارائه دهد. به عنوان مثال، ارائه نرم‌افزارهای رایگان، سرویس ایمیل رایگان و یا اطلاعات مفید رایگان دیگری که از نظر مشتریان باارزش است، شما را در این مسیر یاری می‌دهد.

اکثر مشتریان به محصولات و خدمات ارزان قیمت علاقمند هستند و برای به دست آوردن آن‌ها بسیار تلاش می‌کنند. در بازاریابی ویروسی معمولا مزد تلاش‌های صاحب کسب و کار دیرتر حاصل می‌شود، اما نتیجه کار در نهایت باب میل او خواهد بود. محصول و خدمات رایگان یا ارزان قیمتی که کیفیت مطلوب دارند، اولین و مهم‌ترین مرحله موثر در بازاریابی ویروسی است.

 • انتقال راحت پیام و تکثیر تبلیغات

در علم زیست‌شناسی ویروس‌ها زمانی سریع‌تر تکثیر می‌شوند که امکان انتقال راحت‌تری داشته باشند. راه ارتباطی و رسانه‌ای برای انتقال پیام‌های تبلیغاتی نیز به همین شکل ایجاد می‌شود. برای آن که افراد بیشتری با کسب و کار شما آشنا شوند، نیاز است راه انتقال باز باشد و مسیر نیز هموار شده باشد. به عنوان مثال، استفاده از نسخه رایگان نرم‌افزار یا وبسایت می‌تواند تا حدودی مسیر انتقال پیام را آماده کند.

 • ایجاد شرایط برای رشد

در بازاریابی ویروسی لازم است که شرایط برای گسترش آماده باشد. روش‌های انتقال ویروس می‌بایست با سرعت مقیاس‌پذیری صورت گیرد و شرایط نیز قابل اندازه‌گیری باشند. پیش از آن که بازاریابی ویروسی را آغاز کنید، نیاز است که جزئیات به طور دقیق بررسی شوند و آمادگی لازم برای تطابق سریع با درخواست‌ها موجود باشد.

 • استفاده از شبکه‌های ارتباطی قابل دسترسی

به گفته روانشناسان، هر فرد در اطراف خود شبکه‌ای تشکیل شده از ۸ تا ۱۲ نفر دارد. در بازاریابی ویروسی که به آن شبکه‌ای نیز گفته می‌شود، از قدرت شبکه ارتباطی انسان‌ها استفاده می‌شود. به صورتی که گروه‌های قدرتمند و به هم پیوسته با گروه‌های ضعیف‌تر وارد ارتباط می‌شوند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping