بازاریابی مکالمه‌ ای یا (Conversational Marketing) چیست؟

conversational-marketing-mahdiaraqi
بازاریابی مقالات

بازاریابی مکالمه‌ ای یا (Conversational Marketing) چیست؟

بازاریابی مکالمه‌ ای آیا می‌دانید بازاریابی مکالمه‌ ای چیست؟ یا تابه‌حال از آن استفاده کرده‌اید؟ به‌صورت کلی این نوع بازاریابی بر اساس فعل‌وانفعالاتی است که در کانال‌های مختلف روی می‌دهد. به کمک این روش شما می‌توانید با مشتریانتان ارتباطات بسیار بهتری بسازید تا از این طریق، رضایت مشتریان را افزایش داده و درنهایت شانس فروشتان را بالا ببرید.

یکی از بهترین مثال‌ها برای بازاریابی مکالمه‌ای، چت آنلاین با مشتری، ربات‌های چت خودکار و پیام‌هایی است که از طریق نرم‌افزارها ارسال می‌شود و هدف، ایجاد پیام‌هایی شخصی شده برای هر فرد است.در این مقاله از سایت تدریس24 قصد داریم بگوییم بازاریابی مکالمه‌ای چیست و در ادامه نحوه انجام آن را برایتان شرح دهیم.

بازاریابی مکالمه‌ای چیست؟

بازاریابی مکالمه‌ ای طبیعتاً از گذشته تا به کنون اصلی‌ترین هدف هر کسب‌وکاری، به دست آوردن مشتریان جدید و تکرار خرید از جانب آنان بوده است؛ اما برای رسیدن به این هدف روش‌های بسیار وجود دارد که اکثر آنان در عصر امروزی، به دلیل تغییر شیوه‌های خرید مردم عملاً هیچ کاربردی ندارند!

هر خریدی از جانب خریداران، شامل یکسری مراحل است که به آن اصطلاحاً قیف فروش میگوییم؛ قیف فروش اصطلاحی است که برای تعیین میزان جذب مشتری و درنهایت تعدادی است که یک خرید واقعی را انجام می‌دهند.

بازاریابی مکالمه‌ ای همان‌طور که مشخص است، آن قیف، یک قیف است یعنی تعداد افراد در هر مرحله از آن کمتر و کمتر می‌شود تا درنهایت درصدی از آنان به مشتری تبدیل می‌شوند.

حالا وظیفه یک کسب‌وکار این است که با استفاده از تکنیک‌هایی تا حد ممکن افرادی که در مرحله جذب به دست آورده به مشتری تبدیل کند و سود خودش را افزایش دهد؛ یکی از این تکنیک‌ها، بازاریابی مکالمه‌ای است.

بازاریابی مکالمه‌ ای همان‌طور که می‌دانید، مکالمه‌ها تأثیرات فروانی روی انسان‌ها دارند و درصورتی‌که از این قدرت به‌خوبی استفاده کنید، میزان فروشتان بسیار افزایش خواهد یافت؛ به‌قول‌معروف «زبان خوش، مار را از لانه بیرون می‌آورد»

تابه‌حال چند بار برایتان پیش‌آمده که با قصد خرید وارد یک وب‌سایت شده باشید اما به دلیل نداشتن هیچ فردی برای پاسخگویی به سؤالاتتان، از این کار پشیمان شده باشید؟

بازاریابی مکالمه‌ ای اگر نگاهی به خریدهای قبلی خودتان انداخته باشید، متوجه می‌شوید که مکالمات نقش به سزایی در آنان داشته‌اند؛ احتمالاً چت بات هایی که در وب‌سایت‌های مختلف وجود دارند را دیده‌اید. در این قسمت افرادی هستند که به‌صورت لحظه‌ای به سؤالات شما پاسخ می‌دهند و همین باعث می‌شود مخاطب با کسب‌وکار شما درگیر شده و درنهایت فروش به‌سادگی هرچه‌تمام‌تر اتفاق بی افتد.

مثلاً هنگامی‌که وارد یک سایت هاستینگ خوب بشوید، بلافاصله یک چت باکس برایتان باز می‌شود که امکان چت با کارشناسان مربوطه را فراهم می‌کند و شما می‌توانید به‌سادگی و سرعت هرچه‌تمام‌تر، پاسخ سؤالاتتان را بگیرید؛ درصورتی‌که در بازاریابی سنتی برای پرسیدن سؤالات از جانب مشتری، یا اصلاً راهی وجود نداشت یا اگر هم بود، شما باید هفته‌ها منتظر می‌ماندید تا جوابتان را بگیرید.

بنابراین بازاریابی مکالمه‌ ای نقش بسیار زیادی درفروش کسب‌وکارها دارد و در صورت استفاده صحیح، نتایج شگفت‌انگیزی کسب می‌کنید.

اگر بخواهیم به‌صورت کلی مفهوم این روش را برایتان توضیح دهیم، میگوییم: «سریع‌ترین راهی است که به کمک آن می‌توانید مشتریان را در قیف بازاریابی حرکت دهید و به کمک قدرت کلام، آنان را به مشتری تبدیل کنید»

یکی از مهم‌ترین فواید بازاریابی مکالمه‌ای این است که شما می‌توانید روابط بسیار خوبی با مشتریان بسازید که این روابط در آینده فواید بسیاری برایتان دارد؛ مثلاً هنگامی‌که برای آنان مشکلی در این زمینه پیش بیاید دوباره به سراغ کسب‌وکار شما خواهند آمد و خریدهایشان را انجام خواهند داد.

برای درک بهتر بازاریابی مکالمه‌ ای و فایده آن، مثالی برایتان می‌زنیم؛ فرض کنید شما برای برقراری ارتباط با تیم پشتیبانی یک شرکت، باید فرم‌های خسته‌کننده را پرکنید و در بهترین حالت برای دریافت پاسخ چند روز منتظر بمانید؛ در چنین شرایطی چه احساسی خواهید داشت؟ به‌احتمال‌زیاد یا از خریدتان پشیمانی می‌شوید، یا به سراغ فروشنده‌های دیگری خواهید رفت.

بازاریابی مکالمه‌ ای در سناریو مشابه، فرض کنید شما می‌توانید به‌صورت لحظه‌ای با کارشناسان مربوطه ارتباط برقرار کنید و درنهایت جواب تمامی سؤالات ذهنی‌تان را بگیرید؛ در چنین شرایطی چه اتفاقی خواهد افتاد؟ به‌احتمال‌زیاد شما از قیف فروش عبور می‌کنید و خریدتان نهایی خواهد شد.

درواقع در بازاریابی مکالمه‌ ای به‌جای اینکه مشتری را مجبور کنیم از راه‌های خسته‌کننده با ما ارتباط داشته باشد، روشی آسان مانند چت بات ها برایش فراهم می‌کنیم تا از این طریق احتمال خریدش را افزایش دهیم.داشتن تعاملی خوب با مشتریان سبب می‌شود تا هم آنان از شما راضی باشند و هم شما سود خوبی کسب کنید و درنهایت هرروز تعداد مشتریانتان را افزایش دهید.

امروزه به دلیل رشد تکنولوژی، ربات‌های چت آنلاین پیشرفته دائماً در حال افزایش هستند و همین باعث افزایش دسترسی به بازاریابی مکالمه‌ ای می‌شود؛ تا جایی که امروزه بسیاری از افراد این ربات‌ها را همان بازاریابی مکالمه‌ای می‌دانند درصورتی‌که آنان تنها بخشی از این فرآیند هستند.

دقیقاً مانند این است که شما بگویید که در یک تیم فوتبال فقط یک دروازه بان وجود دارد؛ بااینکه این افراد از اهمیت بالایی در تیم برخوردارند، اما کل آن نیستند و یک تیم برای موفقیت به اجزای زیادی نیاز دارد.

بازاریابی مکالمه‌ ای هرکدام از عناصر ارتباطی که کاربران استفاده می‌کنند می‌تواند به‌عنوان جزوی از بازاریابی مکالمه‌ ای شناخته شود؛ به‌عنوان‌مثال تلفن همراه، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی همچون واتساپ و…، همگی از موارد مهمی هستند که می‌توانند در استراتژی‌های شما به کار گرفته شوند.

بازاریابی مکالمه‌ ای
ربات‌های گفتگو در بازاریابی مکالمه‌ ای

بازاریابی مکالمه‌ ای همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، هنگامی‌که به بازاریابی مکالمه‌ ای اشاره می‌شود، مردم به‌صورت خودکار به چت بات ها فکر می‌کنند که با توجه به اهمیت این ابزار در استراتژی‌ها، کاملاً طبیعی است.

امروزه این ابزارها نقش بسیار زیادی در بازاریابی مکالمه‌ ای دارند و به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین اجزای آن به شمار می‌روند؛ دسترسی سریع و آسان، هزینه کم و امکانات زیاد، تنها بخشی از دلایل محبوبیت این ابزار است.

بازاریابی مکالمه‌ ای یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود تمامی کسب‌وکارها به‌سوی استفاده از این چت بات ها جذب شوند، تأثیراتی است که در شبیه‌سازی مکالمه چهره به چهره دارند؛ مثلاً شما پیامی ارسال می‌کنید و در کمتر از چند ثانیه جوابتان را می‌گیرید درصورتی‌که در بازاریابی سنتی یا حتی با ابزارهایی مانند ایمیل، تیکت و … چنین امکانی وجود نداشت.

امروزه ربات‌ها در انواع بی‌شماری وجود دارند؛ برخی از آنان دارای امکانات بسیار زیادی هستند و درواقع کاملاً مانند یک انسان برخورد می‌کنند و برخی دیگر نیز دکمه محور هستند و کارهای ساده‌ای که انسان‌ها باید انجام دهند را، انجام می‌دهند.

بازاریابی مکالمه‌ ای امروزه به دلیل اینکه اکثر وب‌سایت‌ها از این قابلیت بهره می‌برند، مشتریان انتظار دارند که هر وب‌سایتی به‌خوبی از آن پشتیبانی کند و در کمترین زمان ممکن پاسخشان را بدهد.بنابراین شما به‌عنوان مدیر یک وب‌سایت باید اطمینان پیدا کنید که از ربات‌های مناسبی استفاده می‌کنید و از این طریق بیشترین عملکرد ممکن را می‌گیرید.

چگونه از بازاریابی مکالمه‌ ای استفاده کنیم؟

حالا که متوجه شدید که بازاریابی مکالمه‌ ای چیست و چه نتایج فوق‌العاده‌ای به همراه دارد، نوبت آن است که بگوییم چگونه می‌توانید آن را انجام دهید؛ البته پیش‌تر به‌صورت کامل‌تر نحوه انجام این کار را گفتیم اما در اینجا نیز به‌صورت خلاصه به موارد مهم اشاره خواهیم کرد:

بازاریابی مکالمه‌ ای در مرحله اول، تصمیم بگیرید که گفتگوهای شما در چه کانالی باید اتفاق بی افتد؛ درواقع بازاریابی مکالمه‌ای شما با انتخاب کانال موردنظرتان برای تعامل شروع می‌شود. اینکه در چه صفحاتی ربات چت آنلاین حضورداشته باشد و مکالمه را چگونه شروع کند، شرکت موردنظر شما برای استفاده از ربات آن کدان باشد و … همگی در این بخش قرار می‌گیرند.

بازاریابی مکالمه‌ ای برای گرفتن بیشترین نتیجه ممکن، ربات را در صفحه‌هایی قرار دهید که بیشترین بازدید ممکن رادارند و از طرفی دیگر افرادی که وارد آن می‌شوند قصد زیادی برای خرید دارند.

بازاریابی مکالمه‌ ای در مرحله بعد، برای مکالمات خودتان برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید؛ در این مرحله شما باید بر اساس اهدافی که از قبل تعیین کرده‌اید، استراتژی‌های موردنظر خودتان را طراحی کنید. اینکه در هر مرحله از سفر مشتری چه اطلاعاتی باید از مشتری خواسته شود و تعداد سؤالات ضروری کدام اند در این قسمت باید تعیین شوند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping