بازاریابی داده‌محور چیست؟

بازاریابی داده‌محور
بازاریابی مقالات

بازاریابی داده‌محور چیست؟

بازاریابی داده‌محور در دنیای امروزی دیتا یا همان داده ها اگر یکی از مهمترین نباشند، یکی از اصلی ترین ارکان زندگی کل دنیا را تشکیل می دهند. همه ی چیزهایی که می بینیم، می خوانیم و می نویسیم در نوع خود داده محسوب می شوند و در دنیایی که در آن اینترنت وجود دارد داده ها مانند اتم های نگه دارنده کل این دنیا محسوب می شوند. بیل گیتس یکی از ثروتمندترین انسان های دنیا و موسس کمپانی مایکروسافت در این مورد اذعان داشت که داده ها از پول نیز مهم تر و قدرتمندتر هستند.

بازاریابی داده محور یکی از متدهای بازاریابی است که در گذشته به عنوان یک راهبرد خلاقانه شناخته می شد اما امروزه با گسترش فضای دیجیتال و اهمیت روزافزون دیجیتال مارکتینگ و افزایش تعداد رقبا در بازار دیجیتال، بازاریابی داده محور از یک راهبرد پیشنهادی به یکی از شیوه های اصلی پیاده سازی استراتژی تبلیغات و بیزینس تبدیل شده است.

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

 

بازاریابی داده محور چیست؟

 

بازاریابی داده محور را می توان به شیوه های متفاوتی تعریف کرد، اما ساده ترین آن عبارتست از: بازاریابی داده محور به استراتژی هایی تلقی می شوند که از آنالیز داده های بزرگ، که از طریق مطالعه برروی رفتارهای مشتریان و تعامل آنها به دست می آید، برای این که رفتارهای آینده آنها را بتوان پیش بینی کرد.

این پروسه نیازمند درک کامل داده هایی است که در حال حاضر در اختیار دارید، داده هایی که می توانید بدست بیاورید، و این که چگونه بتوانید این داده ها را سازماندهی، آنالیز و اجرا کنید تا بتوانید فعالیت های بازاریابی اثربخش تری داشته باشید. دلایل زیادی برای استفاده از بازاریابی داده محور وجود دارد، اما دلیلی که بیشتر از همه کمپانی ها را برای استفاده از این مدل بازاریابی متقاعد می کند توان بازاریابی داده محور برای بهبود و شخصی سازی تجربه مشتریان است.

بازاریابی داده‌محور
مزیت های بازاریابی داده محور

بازاریابی داده‌محور استفاده از بازاریابی داده محور می تواند برای هر دو طرف بیزینس و مصرف کننده مفید باشد.

هنگامی که بتوانید استراتژی های درستی را برای انجام این کار پیاده سازی کنید مزیت هایی مانند:

بازاریابی شخصی سازی شده –کمپانی ها باید بتوانند پیغام درست را به مخاطبان هدف درست در زمان درست بفرستند. بازاریابی داده محور به کمپانی ها این اجازه را می دهد که بتوانند کمپین های بازاریابی خودساخته ای را بوجود بیاورند که با استفاده از درک و فهم بیشتر از علایق و سلایق و رفتارهای مشتریان نرخ تبدیل بالاتری را تحویل آنها می دهد.

شناخت واضح – هنگامی که بازاریابان با دنیایی از اطلاعات در مورد بازار خود روبرو باشند، می توانند با استفاده از این اطلاعات دقیق ترین و بهترین اطلاعات را در مورد مشتریان و مشتریان احتمالی خود بدست آورند. با راهبرد بازاریابی داده محور کار شما برای گروه بندی و جدا کردن مخاطبان هدف برای افزایش میزان دسترسی به آنها بسیار آسان تر است.

بازاریابی داده‌محورتجربه استفاده از چند کانال – بازاریابان می توانند با هماهنگ سازی داده ها با کانال های مختلف میزان دسترسی خود به مخاطبان هدف را به حداکثر برسانند و ارتباطات خود را نسبت به ارتباط با ایمیل خیلی گسترده تر سازند. پخش کردن تبلیغات داده محور در کانال های مختلف و استفاده از کمپین های بازاریابی خودکار به شما اطمینان می دهد که پیام شما با قدرت و نظم در زمان مناسب و در مکان مناسب به مخاطب هدف می رسد.

تجربه بهبودیافته مشتریان – بسیاری از برندهای محبوب دنیا از بازاریابی داده محور برای بهینه سازی تجربه مشتریان خود استفاده می کنند. آنها به طور معمول بخش هایی که مشتریان از آنها رضایت دارند را پیدا می کنند، و شروع به بهبود بخشی دیگر بخش ها می کنند.

تولید محصولات بهتر –استفاده از بازاریابی داده محور به کاهش نرخ شکست محصولات کمک بسیار زیادی می کند. کمپانی ها می توانند با شناخت بهتر مخاطبان هدف خود، محصولات بهتری را نسبت به نیازهای دقیق آنها تولید و به بازار ارائه کنند.

تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی داده محور

بازاریابی داده‌محور بازاریابی همیشه روی دو هدف تمرکز دارد. یکی شناسایی نیازها و خواسته‌های مشتریان و دیگری استفاده از دانش به‌دست‌آمده برای ارائه آنچه مشتری می‌خواهد. یعنی:

 • ابتدا باید درک عمیقی از مخاطبان هدف به دست آورید.
 • نیازهای مشتری را بشناسید و پیش‌بینی کنید.
 • استراتژی‌هایی را برای تحویل کالاهای متناسب با نیازهای مشتری اتخاذ کنید.

بازاریابی داده‌محور در بازاریابی سنتی از مطالعات بازار موجود در آن زمان و فرضیات بازاریاب برای رسیدن به اهداف بازاریابی استفاده می‌شود. متأسفانه، این رویکرد اغلب به معنای آزمون‌وخطا بود. شرکت‌ها مجبورند تا برای رسیدن به اهدافشان، استراتژی‌های زیادی را امتحان کنند.

اما بازاریابی مبتنی بر داده سبب می‌شود تا مناسب‌ترین پیشنهاد را در مناسب‌ترین زمان به مشتری ارائه دهید و ارتباط مؤثری با آن‌ها برقرار کنند.

مزایای بازاریابی داده محور

بازاریابی داده‌محور مزایای استفاده از داده‌ها به بهبود ارتباطات محدود نمی‌شود. بازاریابی مدرن از بینش حاصل از داده‌های مشتری در موارد زیر استفاده می‌کنند:

 • ایجاد تجربه مشتری شخصی‌سازی‌شده
 • هدف‌گذاری یک بخش معین از بازار
 • جذب مشتری جدید
 • بازاریابی داده‌محور با استفاده از داده‌ها، برندها می‌توانند استراتژی‌های خود را در زمان واقعی اندازه بگیرند و بهبود بخشند.
چرا بازاریابی داده‌محور؟

هدف اصلی بازاریابی در اولین مرحله جذب مشتریان و در مرحله بعد، حفظ آن‌ها است. برای جلب توجه مشتری و تبدیل آن‌ به مشتری دائم باید بدانیم او چه فکری می‌کند، چه می‌خواهد و در نهایت تغییر رفتار او تحت تاثیر چه فاکتورهایی ممکن است. شرکتی که بتواند به این سوال‌ها پاسخ دهد و استراتژی‌های خود را بر این اساس تدوین کند، شانس بیشتری برای موفقیت دارد.

در بازاریابی داده‌محور، محتواها، تبلیغات و استراتژی باید بر اساس آنالیز رفتار، نیاز و ترجیحات مخاطبین بهینه‌سازی شوند. انتخاب بهترین محتوا و کانال تبلیغاتی، مهم‌ترین اصل در روند بهینه سازی مبتنی بر داده است. چرا که ارائه محتوا و تبلیغات شخصی‌سازی شده برای مخاطبین هدف، مسیر رسیدن به نتایج مطلوب را هموارتر می‌کند.

بازاریابی داده‌محوراز توضیحات بالا می‌شود فهمید که پیش‌برد بازاریابی داده‌محور، هم به سود شرکت ارائه دهنده کالا یا خدمت و هم به سود مشتریان است. چرا که هر دو طرف به هدف و خواسته‌های خود می‌رسند و تجربه خوبی از این تعامل کسب خواهند کرد. به همین دلایل هم بازاریابی و تبلیغات داده‌محور را به عنوان یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین تحولات دنیای بازاریابی دیجیتال می‌شناسیم.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping