بازاریابی جامع یا (Holistic Marketing) چیست؟

بازاریابی جامع
بازاریابی مقالات

بازاریابی جامع یا (Holistic Marketing) چیست؟

 

بازاریابی جامع چیست؟ آیا تابه‌حال راجع به آن فکر کرده‌اید؟ در دنیای بازاریابی هر کسب‌وکاری برای رسیدن به نتیجه و موفقیت، نیاز به اجرای استراتژی‌هایی دارد که او را در مسیر موفقیت قرار می‌دهد و نتایج خوبی برایش رقم میزند؛

 

اما امروزه مدیران کسب‌وکارها دید بسیار وسیع‌تری نسبت به این رویه دارند و تنها از یک‌رویه خاص استفاده نمی‌کنند و تمامی عناصر دخیل در این زمینه را بررسی می‌کنند. این افراد می‌دانند که بازاریابی یک فرآیند وسیع اقتصادی است که عملاً بدون آن هیچ فرد یا سازمانی نمی‌تواند به فروش زیادی دست یابد؛ ازاین‌رو سعی می‌کنند برنامه‌های خود را به‌صورت کلی گسترش بدهند و فقط روی یک بخش از اون تمرکز نداشته باشند.

در این مقاله از سایت تدریس24 قصد داریم بگوییم بازاریابی جامع چیست و در ادامه اجزای آن را برایتان شرح می‌دهیم.

 

بازاریابی جامع چیست؟

 

طبیعتاً هر فردی که راجع به دنیای اقتصاد اطلاعاتی داشته باشد می‌داند که فرآیند آن بسیار دشوار و پیچیده است و برای به دست آمدن هرگونه نتیجه‌ای، افراد باید به‌صورت گروهی باهم کار کنند.

در دنیای بازاریابی نیز مفهومی به نام بازاریابی جامع وجود دارد که قصد دارد به همین رویه اشاره کند؛ مدیران سازمان‌های مختلف امروزه می‌دانند که در صورت فعالیت به‌عنوان یک‌نهاد تنها، شانس موفقیتی نخواهند داشت و هرگز نمی‌توانند به پتانسیلی که در سر دارند برسند.

به‌عنوان‌مثال، اگر شما مدیر یک شرکت باشید، می‌توانید رویکردهای متفاوتی درزمینهٔ بازاریابی پیاده‌سازی کنید؛ یکی اینکه فقط روی بخش‌های واحد تمرکز کنید و آن‌ها را گسترش بدهید (فقط نرخ فروش) یا روی تمامی بخش‌های سازمان که در آینده نتایج بزرگی دارند سرمایه‌گذاری کنید (مثلاً ایجاد روابط مؤثر با دیگر شرکت‌ها و نوشتن قراردادهای اقتصادی)

هدف اصلی بازاریابی جامع این است که شما فقط روی یک بخش خاص از فرآیند بازاریابی خود تمرکز نکنید؛ زیرا برای موفقیت، رشد در تمامی جنبه‌ها ضروری است و شما درصورتی‌که تک‌بعدی فکر کنید، از رقیبان عقب خواهید ماند.

در این روش، ما برای اینکه استراتژی‌های خود را گسترش دهیم، تمامی سیستم کسب‌وکار در نظر می‌گیریم و تمرکزمان فقط روی یکی از بخش‌های آن نیست؛ بنابراین با در پیش گرفتن این رویه می‌توانید با ایجاد یکسری همکاری‌ها با دیگر سازمان‌ها و ساخت ارزش‌های خوب، به تعداد مشتریان خود بی افزایید و رضایت آنان را بالا ببرید.

بازاریابی جامع
چهار بعد بازاریابی جامع

بازاریابی جامع در تعقیب دستیابی به اهداف خود یعنی یکپارچه سازی شرکت به عنوان یک کل و ارائه بهترین تجربه ممکن به مشتری، بازاریابی جامع بر چهار بعد استوار است:

 • بازاریابی داخلی

به نظر کاتلر، ما باید مطمئن شویم که همه اعضای سازمان از الگوی کل نگر استفاده می کنند، به ویژه مدیریت ارشد شرکت ها.به این ترتیب می‌توانیم نیازهای کارگران شرکت را برآورده کنیم که به آنها امکان می‌دهد با فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند و هماهنگ با فلسفه شرکت به‌عنوان یک کل، از سازمان احساس رضایت کنند.

بازاریابی داخلی بر عموم داخلی شرکت، یعنی کارگران آن متمرکز است. کارگر پایه هر شرکتی است زیرا بدون آنها رسیدن به هیچ هدفی ممکن نیست.بنابراین، باید مدیریت کرد که از کار خود احساس قدردانی و رضایت کنند، زیرا یک کارمند شاد بسیار بازده و خلاق تر است. در دراز مدت مشتری نیز راضی خواهد بود.

 • بازاریابی یکپارچه

بازاریابی جامع در مورد بازاریابی یکپارچه، کاتلر تاکید می کند که ما باید اطمینان حاصل کنیم که به بهترین شکل ممکن، همه ابزارهایی را که در دست داریم برای ایجاد، ارتباط و ارائه ارزش ترکیب می کنیم.

برای امکان پذیر ساختن این امر، شرکت ها تلاش می کنند تا مناسب ترین تصمیمات بازاریابی را با هدف ایجاد ارزش برای ذینفعان اتخاذ کنند و بهترین و بهترین تلاش را برای شفاف و مختصر کردن پیام انجام دهند.تمام فرآیندهای بازاریابی یکپارچه به منظور اطمینان از اینکه مشتریان و شرکای تجاری تجربه و درک یکسانی از شرکت دارند، هماهنگ هستند.

برای اینکه بازاریابی یکپارچه کار کند، باید کاملاً روشن باشیم که کدام بخش از مردم را هدف قرار می دهیم. از این فرض، می‌توانیم استراتژی‌های 4-P آمیخته بازاریابی، یعنی محصول، قیمت، نقطه فروش و تبلیغات را برنامه‌ریزی کنیم.

با شناخت مخاطبان هدف خود، تعیین اینکه چه محصولی را می خواهیم عرضه کنیم، با چه قیمتی، کجا آن را بازاریابی کنیم و چگونه آن را تبلیغ کنیم، بسیار آسان تر خواهد بود.هنگامی که این استراتژی تعریف شد، آخرین چیز این است که بدانیم چگونه آن را با کانال های مختلف توزیع و بازاریابی تطبیق دهیم.

 • بازاریابی رابطه

کل جهان اجزایی که سازمان، مشتریان، کارکنان، بانک ها، تامین کنندگان، شرکای تجاری و حتی شرکت های رقیب را احاطه کرده اند، در موفقیت یا شکست شرکت تاثیر دارند.پیوندها و روابط متقابل بین این مؤلفه ها باید محکم، بادوام، پایدار در طول زمان و با احتمال قطعی ادامه رشد و تقویت در آینده باشد.

 • بازاریابی اجتماعی

ما باید سعی کنیم از نظر بازاریابی بر اساس رویه های تجاری مبتنی بر اخلاق و استحکام تصمیم گیری کنیم.در این تصمیمات، یکی از مهمترین آنها اخلاق اجتماعی و محیطی و تعامل با جامعه ای است که در آن فعالیت می کنیم.

بازاریابی جامع این فعالیت ها با ایجاد روابط قوی و نزدیک با سهامداران و سهامداران، محیط مثبتی را ایجاد می کنند که بر ذی نفعان سازمان تأثیر می گذارد.در بازاریابی اجتماعی، مشتریان دارایی اساسی کسب و کار هستند. به همین دلیل است که باید با آنها بسیار خوب رفتار کنید و رضایت آنها را به دست آورید تا همیشه به محصولات و برند وفادار باشند.

شیوه های اصلی بازاریابی جامع چیست؟

بازاریابی جامع همانطور که قبلاً تأسیس کردیم، شرکت ها از بخش های مختلفی تشکیل می شوند که آنها را تشکیل می دهند. برخی از این بخش ها به طور هماهنگ در فعالیت های بازاریابی محصولات یا خدمات کار می کنند.نمونه ای از این رابطه مستقیمی است که باید بین بخش های فروش و بازاریابی شرکت وجود داشته باشد که لزوما باید با هماهنگی کار کنند.

زمانی که سازمان فلسفه بازاریابی جامع، کلیه بخش های سازمان به صورت سازمان یافته شروع به انجام فعالیت های خود می کنند.این دیگر محدود به اتحاد طبیعی فروش و بازاریابی نیست، بلکه منابع انسانی، مدیریت و حسابداری نیز باید به کار هماهنگ بپیوندند.

به این ترتیب هر بخش باید با توجه به بخش و قابلیت های خود کمک های استراتژیک انجام دهد تا به اهدافی که شرکت برای خود تعیین کرده دست یابد.برای تبدیل محیط شرکت به دنبال کنندگان متعهد به برتری محصولات و خدمات ارائه شده توسط شرکت، فعالیت های مختلفی می توان انجام داد:

تبلیغات و تخفیف برای پاداش وفاداری مصرف کننده.

توجه شخصی به مشتریان و تامین کنندگان.

نظرسنجی های دوره ای برای ارزیابی میزان رضایت مشتری.

پیشنهادات و تبلیغات در تاریخ های خاص مانند کریسمس.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping