بازاریابی بشارتی یا (Evangelism Marketing) چیست؟

بازاریابی بشارتی
بازاریابی مقالات

بازاریابی بشارتی یا (Evangelism Marketing) چیست؟

بازاریابی بشارتی این روزها در بازاری که محصولات بسیاری از شرکت‌ها شبیه به هم به نظر می‌رسد، پیدا کردن کسب‌وکاری که خدمات و محصولات مثال زدنی و متفاوتی را ارائه می‌کند احساس لذت بخشی را در انسان به وجود می‌آورد که مقاومت در برابر تمایل به در میان گذاشتن آن با خانواده و اطرافیان بسیار دشوار است. در واقع، شرکت‌هایی که چنین حسی را در مشتریانشان به وجود می‌آورند.

 پاداش خود را با تبلیغات رایگان، اما بسیار مؤثری دریافت می‌کنند که از طریق به اشتراک گذاشتن این احساس مثبت با اطرافیان امکانپذیر می‌شود. بازاریابی بشارتی (Evangelism Marketing) که در این مطلب به شرح آن خواهیم پرداخت، تلاشی در جهت تقویت هرچه بیشتر این فرآیند و تبدیل مشتریان به مُبَشّران یا بشارت دهندگان (Evangelist) برند است.

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

فهرست مطالب:

 • بازاریابی بشارتی چیست؟
 • تاریخچه بازاریابی بشارتی
 • مزایای بازاریابی بشارتی
 • بازاریابی بشارتی چگونه عمل می‌کند

 

بازاریابی بشارتی چیست؟

 

بازاریابی بشارتی یک نوع پیشرفته‌تر از بازاریابی دهان به دهان (Word of Mouth) به شمار می‌رود. این گونه از بازاریابی عمدتاً رایگان تمام می‌شود؛ چرا که این مشتریان شما هستند که در راستای متقاعد کردن اعضای خانواده و دوستان خود برای امتحان کردن محصولات شما تلاش می‌کنند.

 در واقع، بشارتی که به عنوان معنای واژه Evangelism در نظر می‌گیریم، با آوردن خبرهای خوب در ارتباط است و ریشه مذهبی دارد؛ اما این بشارت چه ارتباطی با بازاریابی پیدا می‌کند؟

در بازاریابی بشارتی، مشتری به خاطر «اعتقادی» که به یک محصول یا سرویس دارد انگیزه لازم برای «موعظه» دیگران به منظور ترغیب آنها به خرید را پیدا می‌کند و خود نیز به «بشارت دهنده» یا «مُبشر» برند تبدیل می‌شود.

بازاریابی بشارتی یکی از مؤثرترین روش‌ها برای افزایش فروش به شمار می‌رود؛ زیرا مردم به پیشنهاد افرادی که می‌شناسند بیشتر اعتماد دارند. به علاوه، نقد و بررسی‌های صادقانه از محصولات مختلف نیز به نوعی بازاریابی بشارتی محسوب می‌شوند که به خاطر عدم وابستگی مالی به تولیدکننده و انگیزه‌های غیرتبلیغاتیشان، مخاطبان خود را به خرید محصول متقاعد می‌کنند.

بازاریابی بشارتی در مقایسه با سایر انواع بازاریابی به بودجه بسیار کمی نیاز دارد. در واقع، تنها چیزی که کسب‌وکار باید بر روی آن تمرکز داشته باشد، بهبود کیفیت محصولات و خدماتی است که عرضه می‌کند تا اشتیاق مردم بیشتر شود و به ارجاع دیگران رغبت پیدا کنند.

 در صورتی که شرکت به عرضه محصولات و خدمات باکیفیت پایبند نباشد، هیچ بعید نیست که تحت تأثیر بازاریابی بشارتی منفی قرار بگیرد؛ به این معنی که مردم تجربه‌های ناخوشایندشان را با اطرافیان خود در میان خواهند گذاشت و میل به خرید در آنها را از بین می‌برند. این به نوبه خود می‌تواند به سقوط کسب‌وکار منتهی شود؛ مخصوصاً هنگامی که یک مشکل یا اعتراض در شبکه‌های اجتماعی «ویروسی» می‌شود.

گاهی بازاریابی بشارتی با بازاریابی مشارکتی اشتباه گرفته می‌شود. با وجود اینکه در هر دوی این انواع بازاریابی به دنبال ترغیب مخاطب به جلب نظر دیگران هستیم، اما در بازاریابی بشارتی انگیزه لازم برای توصیه به دیگران بر مبنای اعتقاد و باور شخص توصیه کننده پدید می‌آید و نه به خاطر دریافت پول یا پاداش. در واقع، هدف توصیه کننده یا بشارت دهنده، صرفاً سود رساندن به دیگران است.

بازاریابی بشارتی

 

 

 

 

تاریخچه بازاریابی بشارتی

 

اصلا نیازی نیست به دوران قرون جنگ های صلیبی سفر کنید. خوشبختانه شما در زمانی زندگی می‌کنید که بازاریابی بشارتی متولد شده است. اگر بدانید که بازاریابی بشارتی را کدام برند بوجود آورده است ایستاده به افتخار آن دست خواهید زد. برندی که تنها شنیدن نام آن تحسین همه‌گان را برخواهد انگیخت.

بازاریابی بشارتی توسط یکی از مدیران اسبق شرکت اپل به نام گای کاوازاکی به دنیا معرفی شده است. بله شرکت مطرح اپل. برای همین است که هرجا در مورد خرید گوشی تلفن همراه صحبت می‌شود، همه بر روی کیفیت بالای گوشی‌های اپل هم عقیده هستند.

گای کاوازاکی در کتاب خود به نام هنر آغاز کردن و چگونگی به جنون کشاندن رقبا، عامل تبدیل شدن مشتریان به مبشران برند را انگیزه‌ی آن‌ها برای تبدیل  دنیا و زندگی افراد به دنیا و زندگی بهترعنوان کرده است.

به همین علت است که اگر یک محصول یا برند از کیفیت بالایی برخوردار باشد و به زبان ساده‌تر برای بهتر ساختن زندگی افراد تهیه شده باشد، از استقبال مردمی بیشتری برخوردار است. البته نه استقبال از روی ناچاری، بلکه استقبال قلبی و واقعی برای مصرف محصولات آن برند.

 

مزایای بازاریابی بشارتی

 

استفاده از بازاریابی بشارتی مزایای عمده‌ای را برای کسب‌وکار در بردارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازاریابی بشارتی باعث افزایش جذب مشتریان و کاهش هزینه جذب مشتری می‌شود

معمولاً بشارت دهنده‌های محصولات و برند شما بهترین بازاریاب‌های شما نیز محسوب می‌شوند؛ چرا که از آنجایی که درآمدی از شرکت شما کسب نمی‌کنند و در عین حال، شور و اشتیاق بالایی دارند، شک و گمان کمتری نسبت به گفته‌هایشان به وجود می‌آید. این یعنی که مبشران واقعی، شانس منحصر به فردی برای تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل و حتی مبشران جدید دارند. به علاوه، با وجود افزایش کیفیت مشتریان جذب شده، هزینه جذب آنها کاهش می‌یابد.

 • مبشران به مشاوران رایگانی برای برند شما تبدیل می‌شوند

مبشران برند هر جا که لازم باشد نقش مشاور به خود می‌گیرند و از ارائه توصیه‌ها و ایده‌های سازنده خود دریغ نمی‌کنند. از این طریق، علاوه بر اینکه باری از دوش شرکت و تیم پشتیبانی شما برداشته می‌شود، یک شبکه مفید و مشتاق از علاقمندان دوآتشه برای برندتان شکل می‌گیرد که می‌توانید به آن تکیه کنید.

 • بازاریابی بشارتی یک جامعه فعال از مشتریان علاقمند و مشتاق به وجود می‌آورد

مشتریان راضی و مبشر با ارائه توصیه‌های خود به دیگران و جذب آنها به عنوان مشتری یا یک مبشر دیگر، یک جامعه فعال از مشتاقان برند شما به وجود می‌آورند که با استفاده از سیاست‌های بازاریابی و برگزاری رویدادهای مختلف می‌توانید به این جوامع شکل بدهید و بیشتر از آنها بهره برداری کنید.

بازاریابی بشارتی یک منبع ارزشمند از مطالعات موردی و شواهد و نظرات مثبت برای شرکت شما ایجاد می‌کند

نظرات و شواهد مثبت استفاده از محصولات و خدمات از جمله منابع ارزشمند هر کسب‌وکار محسوب می‌شوند که با اتکا به آنها می‌توان تردید مشتریان بالقوه نسبت به تعامل یا خرید را برطرف کرد. بهترین تولیدکنندگان این منابع افرادی هستند که نسبت به برند و محصولات شما اشتیاق بیشتری دارند (مبشران).

اگر مجموعه‌ای از این منابع در دسترس مخاطب هدف شما باشد، به راحتی می‌تواند تحقیقات خود را انجام بدهد و حتی خودش با مبشران ارتباط برقرار کرده و بدون نیاز به تماس با شما پاسخ تمام پرسش‌های خود را به صادقانه‌ترین شکل ممکن دریافت کند.

 

بازاریابی بشارتی چگونه عمل می‌کند

 

تا اینجای کار متوجه شدید که چه اتفاق جالبی در امر معرفی محصولات، خدمات و برند شما افتاده است. اما نکته جالب روش بازاریابی بشارتی به نحوه‌ی انجام فرآیند است. بسیار واضح است که اگر شما در یک دوراهی قرار بگیرید، مشورت کردن و شنیدن پیشنهاد از دوستان و آشنایان را ملاک انتخاب خود قرار می‌دهید.

 حال فرض کنید در یک دوراهی خرید یک محصول قرار گرفته‌اید که برندهای مختلف اقدام به ارائه نمونه‌هایی از آن کرده‌اند. در این میان شنیدن پیشنهاد و مزایای برندها از طریق بازاریاب‌های خود شرکت‌های فروشنده شما را بیشتر ترغیب به خرید می‌کند یا شنیدن راهنمایی از دوستان و آشنایان نزدیک و دلسوز شما؟

در حالت دوم به دلیل آنکه صداقت در حرف اطرافیانتان را به خوبی درک و باور می‌کنید و از آنجایی که مشورت و پیشنهاد آن‌ها تنها برای صلاح شماست و هیچ‌گونه نفع مالی از طریق شرکت‌ها و برندها نصیب آن‌ها نمی‌شود، بیشتر مورد قبول شما واقع خواهد شد. بله درست متوجه شدید، در بازاریابی بشارتی هیچ‌گونه هزینه‌ای برای تبلیغات نخواهید پرداخت و از نظر بودجه نیز از تمام مدل های بازاریابی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

 در بازاریابی بشارتی، مشتریان خشنود شما که تبدیل به مبشران شما شده‌اند، اقدام به تبلیغ رایگان و تمجید و تعریف از برند، محصولات و خدمات شما می‌کنند. اما هرگز فراموش نکنید برای دریافت موج مثبت از بازاریابی بشارتی باید همواره و مدام در حال ارائه نوآوری‌های مورد نیاز مشتریان و بهبود کیفیت خدمات، محصولات و سرویس‌های خود به مشتریان باشید تا علاقه و اشتیاق مخاطبان و مشتریان شما برای خرید و همچنین انجام بازاریابی بشارتی شما بیشتر و بیشتر شود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping