اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ مقالات

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer marketing) یک روش بازاریابی است که از افراد شناخته شده در حوزه‌های کاری مختلف برای رساندن پیغام برند به بازار استفاده می‌شود. درواقع شما در این روش به افراد تأثیرگذار یا اینفلوئنسرها (influencers) مبلغی را پرداخت می‌کنید که محصول یا خدمات شما را به شکل غیرمستقیم برای مشتری‌ها تبلیغ کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ معمولا با اشکال دیگری از بازاریابی یعنی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا همراه است. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی از این جهت اهمیت دارد که بتواند پیغام اینفلوئنسرها را به سراسر جهان برساند.

اهمیت بازاریابی محتوا نیز بالا است و این محتوا یا توسط خود اینفلوئنسرها نوشته می‌شود یا برند، متن مورد نظر خود را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که اگرچه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا بخشی از اینفلوئنسر مارکتینگ هستند، اما با یکدیگر مترادف نیستند.

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

 

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

 

اینفلوئنسر مارکتینگ همانگونه که از نام آن برمی‌آید، بازاریابی تأثیرگذار به مجموعه فعالیت‌هایی اشاره دارد که هدف آن‌ها تبلیغ محصول توسط اشخاص تأثیرگذار است (شخص تأثیرگذار معادل واژهٔ انگلیسی Influencer است و در فارسی از واژهٔ اینفلوئنسر هم برای اشاره به آن استفاده شده است).

اشخاص تأثیرگذار معمولا نظرات و پیشنهادهای خود را دربارهٔ استفاده از محصولی بخصوص با دنبال‌کنندگان‌شان در شبکه‌های اجتماعی در میان می‌گذارند و به این شکل برای برندها تبلیغ می‌کنند.

زمانی که صحبت از اشخاص تأثیرگذار می‌شود، پیش از هر چیز فعالیت آن‌ها در اینستاگرام توجه ما را به خود جلب می‌کند؛ شبکهٔ اجتماعی‌ای که نسل جوان فعالیت زیادی در آن دارند و امکان تبلیغ بسیاری از محصولات در آن وجود دارد.

با وجود اینکه اینستاگرام شبکهٔ اجتماعی نسبتاً محبوب‌تری به شمار می‌رود، هستند اشخاص تأثیرگذاری هم که در دیگر شبکه‌های اجتماعی مهم از جمله توییتر، فیسبوک، یوتیوب، لینکدین، آپارات، تلگرام و… فعالیت می‌کنند.

به‌علاوه فعالیت‌های این افراد محدود به شبکه‌های اجتماعی نمی‌شود و وبلاگ‌نویس‌هایی هم هستند که فعالیت‌های‌شان و مطالبی که منتشر می‌کنند، به مراتب تأثیرگذارتر از سایر وبلاگ‌نویس‌ها است و انتخاب بسیار خوبی برای پیشبرد فعالیت‌های مرتبط با تبلیغات به شمار می‌روند.

نکته‌ای که دربارهٔ این شیوهٔ بازاریابی وجود دارد این است که می‌توان به هنگام خواندن اطلاعات محصولی بخصوص، شاهد استفادهٔ فردی مشهور از آن باشیم. به عنوان مثال تبلیغ پلتفرم درخواست خودرو دینگ را می‌بینید که به عنوان مثال علی دایی در حال استفاده از آن است.

اینفلوئنسر مارکتینگ

 

 

انواع اینفلوئنسر

 

اینفلوئنسر مارکتینگ به‌طور کلی اشخاص تأثیرگذار به سه دسته تقسیم‌بندی شده‌اند. انتخاب شما از میان آن‌ها به عواملی چون بودجه ، برند و محصول‌تان بستگی دارد. برای نمونه اگر حوزهٔ کاری شما تولید و فروش وسایل باغبانی باشد، شخصی مثل کیم کارداشیان برای‌تان انتخاب مناسبی نخواهد بود.

1- اشخاص تأثیرگذار مشهور (سلبریتی‌ها)

تأیید محصولات به وسیلهٔ افراد مشهور و پیشنهاد آن به دیگران قدیمی‌ترین نوع بازاریابی تأثیرگذار است. این فعالیت از زمانی آغاز شد که افراد مشهوری چون جان وین، بازیگر و فیلم‌ساز آمریکایی و پل نیومن، بازیگر و کارگردان آمریکایی شروع به تبلیغ برای محصولات مختلف کردند (جان وین برای سیگار و پل نیومن برای کوکاکولا). اینفلوئنسر مارکتینگ خارجی

مشخصا همکاری با افراد، این امکان را به شما می‌دهد که به عدهٔ کثیری از افراد دسترسی پیدا کنید و محصول خود را به آن‌ها معرفی کنید، اما موانعی هم بر سر راه این فعالیت وجود دارد که بهتر است مد نظر قرار دهید:

این فعالیت هزینهٔ زیادی به همراه خواهد داشت؛ در خارج از ایران برای هر پست تبلیغاتی افراد مشهور تقریبا صد هزار دلار پرداخت می‌شود؛

مصرف‌کنندگان دیگر چندان به این‌گونه تبلیغات اعتماد نمی‌کنند (جلب اعتمادشان نسبت به گذشته کمی دشوار شده است)؛

اگر فرد مشهوری که انتخاب می‌کنید، با بازار هدف شما وجه مشترکی نداشته باشد، احتمالا افزایش فروشی که مد نظر دارید، حاصل نخواهد شد.

البته «تأیید تصادفی (یا اتفاقی) محصول توسط افراد مشهور» هنوز برای کسب‌وکارها نتایجی به همراه دارد؛ به این معنا که فرد مشهوری، به هنگام استفاده از محصولی بخصوص، اتفاقی در معرض دید دیگران قرار بگیرد (مثلا تصویر یا ویدئویی در این حین از او منتشر شود).

2- کلان‌ اینفلوئنسرها (Macro Influencers)

اینفلوئنسر مارکتینگ این اشخاص تعداد زیادی دنبال‌کننده دارند (شاید میلیون‌ها دنبال‌کننده). تفاوت‌شان با افراد مشهور در این است که در حوزه کاری‌شان متخصص و صاحب‌نظر به شمار می‌روند. احتمالا اگر در خیابان نام چنین فردی را با دیگران در میان بگذارید، او را نخواهند شناخت، اما در حوزه کاری‌شان شهرت دارند.

همکاری با این افراد نیازمند هزینه‌ای قابل‌توجه است. به‌علاوه آن‌ها با هر کسی دست دوستی و مشارکت نمی‌دهند، چراکه هر فعالیتی از سوی آن‌ها می‌تواند شهرت و اعتبارشان را تحت‌الشعاع قرار دهد.

3- خرد‌ اینفلوئنسرها (Micro Influencers)

اینفلوئنسر مارکتینگ بخش اعظم اشخاص تأثیرگذار در این دسته قرار می‌گیرند. همانند دستهٔ قبل، آن‌ها هم در میان عامهٔ مردم از شهرت برخوردار نیستند، اما در حوزهٔ کاری خودشان حساب ویژه‌ای روی‌شان باز می‌شود.

این اشخاص در مقایسه با من و شما، تعداد دنبال‌کننده‌های بیشتری دارند (۵۰۰-۱۰۰۰۰ دنبال‌کننده)، اما این تعداد در نهایت به اندازه‌ای نمی‌شود که از شما درخواست دستمزدهای نجومی کنند. البته این تعداد کمتر دنبال‌کننده‌ها چیزی از ارزش‌های آن‌ها کم نمی‌کند، چراکه در حوزه کاری خود به عنوان کارپردازانی لایق شناخته می‌شوند و توانایی بالا بردن میزان مشغولیت مخاطبان، برای شما را دارند.

زمانی که نوبت به انتخاب از میان اشخاص تأثیرگذار می‌رسد، سعی کنید تا جای امکان به دنبال کسانی باشید که از مخاطبانی وفادار و با قدرت نفوذ بالا برخوردار باشند. به‌علاوه طرفداران و دنبال‌کننده‌های آن‌ها باید شبیه به مخاطبان برند شما باشند.

 

مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ

 

اینفلوئنسر مارکتینگ همانطور که در این مقاله بحث کردیم اینفلوئنسر مارکتینگ با هدف از بین بردن حس منفی و یا سِر شدگی نسبت به تبلیغات ایجاد شده است. با اینفلوئنسر مارکتینگ می‌توان مخاطبان و مشتریان بلقوه را بصورت غیر مستقیم ترغیب به خرید محصول کرد. شرکت های زیادی از اینفلوئنسر مارکتینگ در کنار شیوه های دیگر تبلیغاتی بصورت همزمان استفاده کرده تا بتوانند بیشترین تاثیر را بر روی مخاطب خود بگذارند.

اینفلوئنسر مارکتینگ مزایای زیادی برای کسب‌وکارها به همراه دارد. این روش استراتژی بازاریابی مؤثری برای شما می‌سازد و کمک می‌کند به اهداف تجاری خود دست‌یابید. همچنین می‌توانید هزینه‌های تبلیغات خود را تا حدودی کاهش دهید. در این قسمت نگاهی عمیق‌تری به مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ داریم:

 • افزایش آگاهی از برند

40 درصد بازاریاب‌ها از اینفلوئنسر مارکتینگ برای گسترش برند خود استفاده می‌کنند و معمولاً نتیجه خیلی خوبی هم می‌گیرند. اینفلوئنسرها می‌توانند داستان برند شما را برای فالوئرهایشان تعریف کنند، مزیت‌ها و ارزش‌های پیشنهادی برای مشتری را بازگو کنند و باعث شناخته‌تر شدن آن شوند.

اساساً صحبت کردن راجع به برند شما در صفحات پرطرفدار شبکه‌های اجتماعی باعث گسترش برند شما می‌شود، ضمن اینکه تمایل فالوئرها را برای خرید از آن بیشتر می‌کند.

 • بهبود استراتژی محتوایی

اینفلوئنسرمارکتینگ یک فرصت طلایی برای زنده کردن پست‌های شما در شبکه‌های اجتماعی است. شما می‌توانید پست‌های اینفلوئنسرها را بازنشر کنید یا از فالوئرهای آن‌ها بخواهید درمورد پست‌ها و محصولات شما نظر بدهند.

 • بدست‌آوردن سرنخ‌های باکیفیت

برندهای زیادی از اینفلوئنسر مارکتینگ برای ایجاد سرنخ جهت جذب مشتری استفاده می‌کنند. 72 درصد این برندها معتقدند اینفلوئنسر مارکتینگ سرنخ‌های باکیفیت‌تری نسبت به کانال‌های بازاریابی دیگر برای آن‌ها ساخته است.

 کاربران معمولاً نسبت به محصولاتی که بلاگر موردعلاقه آن‌ها معرفی می‌کند، حس بهتری دارند. درنتیجه تمایل بیشتری برای خرید آن‌ها دارند. علاوه بر این، برخی از انواع محتوا مثل نقد و بررسی می‌تواند برای مشتریانی که در مراحل میانی قیف فروش قرار دارند، بیشتر اثرگذار باشد.

 • مقرون‌به‌صرفه بودن

اینفلوئنسر مارکتینگ نسبت به بسیاری از کانال‌های تبلیغاتی دیگر به‌شدت مقرون‌به‌صرفه است. روش‌های دیگر به‌صورت مرتب نیاز به تزریق بودجه دارند. برای مثال، در تبلیغات گوگل ادز شما باید به ازای هر کلیک هزینه آن را پرداخت کنید؛ درصورتی‌که حساب شما شارژ نشود، بلافاصله تبلیغات شما ناپدید می‌شوند.

اما در روش اینفلوئنسر مارکتینگ شما یک‌بار هزینه می‌کنید و درصورتی‌که از یک استراتژی درست برای آن استفاده کرده باشید، می‌توانید تا مدت‌ها از نتایج آن بهره‌مند شوید؛ ضمن اینکه با انتخاب درست اینفلوئنسر موردنظر می‌توانید هزینه کمتری هم انجام دهید.

 علاوه بر این نرخ بازگشت سرمایه در اینفلوئنسر مارکتینگ نسبت به دیگر روش‌ها بالاتر است. بررسی‌ها نشان می‌دهد برندها به ازای هر یک دلار سرمایه‌گذاری در این روش، بیش از پنج دلار درآمد کسب می‌کنند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping