انکرتکست anchor text چیست؟

انکرتکست
مقالات نرم افزار های تحت وب

انکرتکست anchor text چیست؟

انکرتکست Anchor Textاگر تا به حال برای سئو و بهینه‌سازی سایت خود تحقیق کرده باشید، مطمئناً عبارات و اصطلاحات بسیاری به گوشتان خورده است. یکی از اصطلاحات سئویی که کمتر وب‌سایتی به آن پرداخته است، اصطلاح انکرتکست (به انگلیسی Anchor Text) است.

بیشتر سایت‌های فارسی زبان در مطالب آموزش سئوی خود از انکرتکست به عنوان فاکتوری مهم در رتبه‌بندی یاد کرده‌اند و به کاربران تذکر داده‌اند که حتماً باید به آن توجه کنند، اما تنها تعداد کمی از این سایت‌ها، مقاله‌ای به نسبت کامل درباره انکرتکست و بهینه‌سازی آن منتشر کرده‌اند.

انکرتکست به همین دلیل تصمیم گرفتم با انتشار این مقاله از تدریس24، برای همیشه از شرِ سوالات انکرتکست چیست و چه اهمیتی در سئو دارد، خلاصتان کنم. خب، دیگر بیایید با هم ببینیم که انکرتکست چیست…

انکرتکست Anchor Textچیست؟

کلمات و کاراکترهای موجود در یک متن که به سایت یا متنی دیگر لینک می‌شوند را انکر‌تکست می‌گویند. انکرتکست در واقع همان قسمتی از یک لینک است که کاربر آن را مشاهده می‌کند و قادر است بر روی آن کلیک کند.

اگر مقدمۀ همین مقاله را بار دیگر مشاهده کنید، کلمه سئو با رنگ آبی مشخص شده است. در اینجا کلمه سئو، انکرتکست یا متن لینکِ ما محسوب می‌شود. در بیشتر سایت‌ها نیز لینک‌ها و متن‌شان با رنگ آبی مشخص می‌شوند.

برای مثال جمله زیر را مشاهده کنید:

انکرتکستAnchor Text تبلیغات در گوگل، راهکار مناسبی برای افزایش نرخ تبدیل است، اما من به شخصه سئو و بهینه سازی سایت را ترجیح می‌دهم.

در جملۀ بالا، دو انکرتکست مختلف برای دو URL مختلف وجود دارد. عبارت تبلیغات گوگل به آدرس اینترنتی متصل شده و عبارت سئو و بهینه‌سازی سایت به آدرس لینک شده است.

برخی افراد Anchor Text را با نام های متنِ لینک یا عنوانِ لینک نیز می‌شناسند. کلمات موجود در متن یک لینک به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا موضوع فعالیت یک سایت را بهتر بشناسد.

از طریق همین متنِ لینک هاست که موتورهای جستجویِ گوگل، یاهو و بینگ تصمیم می‌گیرند که یک سایت را در نتایج جستجو نشان دهند.

در مثال بالا، لینک‌های موجود در متن به موتورهای جستجو می‌گویند زمانی که کاربران عبارت تبلیغات در گوگل را جستجو می‌کنند؛ وب‌سایت نوین، آدرسِ http://www.novin.com/adwords را بهترین صفحه برای جستجوی آن عبارت می‌داند. این اتفاق دقیقاً برای Anchor Text سئو و بهینه‌سازی سایت نیز تکرار می‌شود.

انکرتکستAnchor Text اما نکتۀ جالب اینجاست: اگر وب‌سایت‌های بسیاری با انکرتکستی واحد (یا مشابه) به یک صفحه از سایتی دیگر لینک دهند، آن صفحه به مرور به عنوان معتبرترین سایت برای آن کلمه کلیدی شناخته می‌شود. حتی اگر آن کلمه در محتوای آن صفحه وجود نداشته باشد!

Anchor Text
انواع انکرتکست Anchor Textرا بشناسید

خب، اینجا همان نقطه‌ای است که شما با مفهوم سئو سر و کار دارید. انکرتکست‌های مختلف، ارزش یکسان ندارند. در گذشته که بهینه‌سازی سایت به پیچیدگی امروز نبود، متخصصان سئو، آدرس سایت مورد نظر را با کلمه کلیدی هدفشان لینک می‌کردند و حتی برای آن کلمه کلیدی رتبه می‌گرفتند!

اما امروزه با پیچیده شدن قوانین سئو، استفاده بیش از حد از یک متن در لینک‌های مختلف می‌تواند باعث جریمه شدن وب‌سایت شما شود.

بنابراین شما باید از متن لینک‌های مختلف برای صفحات سایت خود استفاده کنید. برای آنکه بتوانید لینک‌های خود را به بهترین شکل بهینه‌سازی کنید، در ابتدا باید با انواع انکرتکست‌های موجود آشنا باشید.

استفاده از Anchor Text متنوع به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا موضوع سایت‌تان را بهتر درک کنند. در نتیجه، سایت شما در نتایج جستجو رتبه بهتری دریافت می‌کند. در ادامه با انواع انکرتکست آشنا خواهید شد:

 • انکرتکست عمومی یا Generic Anchors

آیا با لینک‌هایی با عنوان “اینجا را کلیک کنید” یا ” اینجا بروید” آشنا هستید؟ این قبیل متن لینک‌ها با عنوان انکرتکست عمومی شناخته می‌شوند. در گذشته استفاده از این انکرتکست رایج بود، اما طی چند سال اخیر با تغییر قوانین الگوریتم گوگل، استفاده از این لینک‌ها می‌تواند به سئوی سایت شما آسیب بزند.

برخی انکرتکست‌های عمومی عبارتند از:

اینجا را کلیک کنید

اطلاعات بیشتر

ادامه مطلب

بیشتر بخوانید

اینجا

این وب سایت

این لینکو چک کن

درباره نویسنده

و …

پیشنهاد من به شما این است که تا حد امکان از این عناوین در لینک‌های خود استفاده نکنید.

 • انکرتکست نام تجاری یا Branded Anchors

هر لینکی که از نام تجاری در متنِ خود استفاده کند، انکرتکست نام تجاری یا برند نامیده می‌شود. استفاده از این نوع انکرتکست خطری برای سئو ندارد، مگر اینکه نام تجاری‌تان با کلمه کلیدی هدفتان یکسان باشد.

سایت‌های Best Buy و Moz در حال حاضر بیشترین استفاده از این لینک‌ها را دارند. تصاویر زیر نشان دهنده آمار مرتبط با این نوع Anchor Text برای دو سایت ذکر شده است:

استفاده از نام تجاری در انکر تکستAnchor Text لینک

همانطور که مشاهده می‌کنید سایت MOZ از نام تجاری خود در انکرتکست لینک‌ها استفاده می‌کند.

استفاده از نام برند در انکر تکست Anchor Textلینک

سایت Best Buy نیز از نام برند خود در متن لینک‌ها استفاده می‌کند.

 • انکرتکست عریان یا Naked Link Anchors

این نوع انکرتکست که با عنوان URL Anchor Text نیز شناخته می‌شود، کلمه کلیدی خاصی در متنش ندارد و تنها از URL سایت به عنوان متن لینک استفاده می‌کند. برای مثال، در لینک http://www.novin.com/content-strategy از این نوع انکرتکست استفاده شده است.

 • انکرتکست کلمه کلیدی

استفاده از کلمه کلیدی و نام تجاری در متن لینک یکی دیگر از روش‌های خوب و کم‌خطر برای ساخت لینک‌های خوب است. این نوع انکر تکست معمولاً شامل نام برند شما به همراه کلمه کلیدی هدف‌تان است.

برای مثال عبارت تبلیغات اینترنتی نوین، انکر‌تکست بسیار خوبی است که شامل نام برند نوین و کلمه کلیدی مرتبط با سایت است.

 • انکرتکست تصویر یا Image Anchors

برای آنکه روند لینک بیلدینگ شما از نظر گوگل طبیعی باشد، بهتر است هر از گاهی در تصاویر سایت‌تان، لینک قرار دهید. در چنین شرایطی، Alt Tag تصویر به عنوان انکر تکست شناسایی می‌شود.

 • انکرتکست هم معنی یا LSI Anchors

LSI مخفف عبارت Latent Semantic Indexing است. به صورت تحت لفظی این عبارت فهرست‌سازی معنایی نهفته معنی می‌شود.

در این نوع انکر تکست Anchor Textبه جای استفاده از کلمه کلیدی هدف‌تان، از عبارات هم معنی یا مشتقات آن استفاده می‌کنید. برای مثال اگر کلمه کلیدی “گل فروشی” را هدف قرار داده‌اید، متن لینک LSI آن می‌تواند عباراتی مانند “گل فروشی آنلاین”، “فروش اینترنتی گل و گیاه” یا “گل تزئیتی آنلاین” باشد.

مزیت لینک LSI این است که به کوئری جستجوی کاربران بسیار شبیه است. اگر عبارت گل فروشی را در گوگل جستجو کنید، جستجوهای مرتبط با آن را در انتهای صفحه مشاهده خواهید کرد:

 • انکرتکست Partial Match

حضور نسبی (یا جزئی) کلمه کلیدی در انکرتکست با عنوان Partial Match شناخته می‌شود. برای مثال عبارت راهنمای لینک بیلدینگ پیشرفته، یک انکرتکست Partial Match است.

 • انکرتکست طولانی یا Long Tail Anchors

تنها تفاوت انکرتکست طولانی (یا دم دراز) با Partial Match، طولانی بودن آن است. برای مثال لینک‌های گوگل 200 فاکتور را برای رتبه‌بندی سایت لحاظ می‌کند و گوگل ادوردز سرویس تبلیغاتی گوگل است، انکرتکست طولانی دارند.

 • انکرتکست Exact Match

شاید بتوان گفت Exact Match مهم‌ترین انکرتکست موجود است. در Exact Match، شما فقط از کلمه کلیدی هدف‌تان را در متن لینک استفاده می‌کنید. درست است که متن لینک Exact Match تاثیر زیادی بر ارتقا رتبه سایت شما دارد، اما استفاده بیش از حد از این نوع لینک می‌تواند باعث جریمه شدن سایت‌تان شود.

برای مثال اگر کلمه کلیدی یکی از صفحاتِ سایت‌تان لینک بیلدینگ است، متن لینک‌هایی که برای آن صفحه می‌سازید، همان کلمه کلیدی لینک بیلدینگ خواهد بود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping