الگوریتم hilltop چیست؟

الگوریتم hilltop
مقالات نرم افزار های تحت وب

الگوریتم hilltop چیست؟

الگوریتم hilltop الگوریتم هیلتاپ یکی از الگوریتم های گوگل است که امروزه بر سئو مدرن سایت ها تأثیرگذار است و با نام الگوریتم تپه گوگل هم شناخته می شود. این الگوریتم توسط گوگل در سال 2003 مورد استفاده قرار گرفت و از سال 2004 بر نحوه انجام فرآیندهای سئو تأثیرگذار است و تأثیر آن همچنان ادامه دارد.

 به عنوان کارشناس سئو، در جهت تقویت اطلاعات خود در این زمینه، باید بدانید این الگوریتم چگونه کار می کند و چه تأثیری بر سئو دارد.در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

الگوریتم هیلتاپ یا همان الگوریتم تپه گوگل چیست؟

 

هدف ساخت الگوریتم hilltop این بود که در کنار الگوریتم page rank صفحات معتبر موجود در وب را شناسایی و رتبه بندی کند، در ابتدا نحوه کار آن تمرکز بر صفحات تخصصی بود که به سایت های دیگر (منابع محتوا) لینک داده بودند. منظور از صفحات تخصصی صفحاتی است که مختص یک موضوع هستند و آن موضوع، به موضوع محتوای بسیاری از سایت های دیگر مربوط می شود و مشابه است.

هدف ابتدایی شناسایی صفحات تخصصی بود، گوگل از طریق آن می توانست سایت های باکیفیت بالا را برای رتبه بندی شناسایی کند.

الگوریتم hilltop
توصیف گوگل از این الگوریتم به شرح زیر بود:

الگوریتم hilltop رویکرد ما مبتنی بر فرضیات مشابه الگوریتم اتصال دیگر است، یعنی اینکه تعداد و کیفیت منابع اشاره شده به یک صفحه، معیار خوبی برای درک کیفیت صفحه (منبع) است. تفاوت کلیدی این است که ما تنها منابع ” تخصصی ” را در نظر می‌گیریم، صفحاتی که باهدف هدایت مردم به سمت منابع (دیگر) ایجادشده‌اند. “

اشاره به “الگوریتم اتصال” به این معنی است که الگوریتم مبتنی بر لینک ها وجود دارد، مانند PageRank. اما PageRank بر رتبه بندی در کل وب و صفحات اثرگذار است. در حالی که روش الگوریتم هیلتاپ اینگونه است که صفحات تخصصی مرجع را شناسایی می کند تا صفحات معتبرتری برای رتبه بندی پیدا کند.

بنابراین الگوریتم hilltop گوگل به جای این که تمامی صفحات موجود در وب را بررسی کند، به مجموعه سایت های تخصصی سازمان دهی شده که از صفحات باکیفیت در موضوع تخصصی خود و در تعداد بالا لینک گرفته توجه می کند. همچنین این الگوریتم موارد دیگری را هم بررسی می کند، مانند شناسایی سایت هایی که به یکدیگر وابسته هستند و عدم در نظر گرفتن رنک لینک های بین آن ها در رتبه بندی ها.

 • الگوریتم hilltop در گذشته

 گوگل تأثیر عمیقی بر سئو داشت و بررسی می کرد که لینک ها از کجا ‌به کدام منابع می روند و این لینک ها به افزایش رتبه سایت های منبع و مرجع کمک می کرد، بخصوص اگر از سایت های ارزشمندی داده می شدند.

به طور مثال، به دست آوردن لینک از سایت About.com در همان روزهای اولیه می توانست به طور چشمگیری به افزایش رتبه سایت کمک کند. همچنین سایتی مانند DMOZ که لینک های باکیفیت زیادی از صفحات تخصصی سایت های دیگر گرفته و به عنوان مرجعی برای یافتن سایت های باکیفیت برای لینک دادن استفاده می شود، بدست آوردن لینک از آن که به خودی خود یک لینک باکیفیت تلقی می شد، می توانست رتبه شما را تقویت کند.

الگوریتم hilltop گوگل ممکن است ایده پنهان کردن روابط بین وب سایت ها را مطرح کرده باشد. بنابراین مدیریان وبسایت ها از آدرس های IP مختلف و غیر مرتبط استفاده می کنند، تا مالکیت دامنه را پنهان می کنند و مراقب نحوه ارتباط سایت ها با یکدیگر هستند، در غیر این صورت شبکه سایت هایی که همه متعلق به یک سازمان هستند که گاهی اوقات از صدها سایت تشکیل شده اند، اگر به یکدیگر لینک بدهند رتبه خود را از دست دادند.

 • الگوریتم hilltop در حال حاضر

قبل از هیلتاپ الگوریتم های دیگری وجود داشتند که بر سایت های مرجع تمرکز می کردند و امروزه الگوریتم hilltop گوگل به منظور تقویت درک مفهوم و موضوع سایت های معتبر بکار می رود.

آگاهی از الگوریتم های قبلی به شما این قدرت را می دهد که الگوریتم های امروز را به عنوان موارد تکامل یافته و پیشرفته تر، بهتر درک کنید.

تأثیر الگوریتم hilltop بر سئو

االگوریتم hilltop گوگل یعنی هیلتاپ، تأثیری بنیادین بر سئو گذاشت. از این الگوریتم این طور برداشت می شد که لینک هایی که از سمت سایت هایی با دامنه .edu کسب شده باشد، لینک هایی که از دایرکتوری های اصلی و مهم (yahoo, zeal, dmoz, botw) گرفته شده باشد و لینک های به دست آمده از سایت های مرتبط با رتبه بالا همگی باعث پیشرفت در رتبه سایت می شوند.

سال ها پیش و در زمان معرفی الگوریتم هیلتاپ، تنها با کسب یک لینک از یک سایت مرتبط با رتبه بالا می توانستید شاهد پیشرفت چشمگیر رتبه خود باشید. همچنین ثبت سایت در دایرکتوری ها و گرفتن لینک از آن ها باعث بهبود رتبه و جایگاه وبسایت می شد. علت آن هم این بود که از دایرکتوری ها به عنوان یک منبع معتبر برای شناخت سایت های با کیفیت استفاده می شد.

الگوریتم هیلتاپ موجب شد تا سئو کارها به فکر ایجاد دایرکتوری های شخصی و البته مخفی کردن ارتباط مالکیت سایت ها بیافتند. بنابراین با استفاده از IP های اختصاصی برای هر سایت و پنهان کردن اطلاعات مالک دامنه تلاش می کردند تا یکسان بودن مالکیت سایت های خود را پنهان کنند.

نتیجه، شبکه ای از سایت هایی با مالکیت یک شرکت بود که بعضا تعداد آن ها به صد ها سایت نیز می رسید. این روش امروزه با عنوان PBN یا همان شبکه خصوصی لینک شناخته میشود که در صورت شناسایی توسط گوگل موجب جریمه های سنگین و حذف سایت از نتایج گوگل خواهد شد.

الگوریتم hilltop تصویر زیر نمونه ساده ای از ایجاد یک PBN از طریق شبکه های اجتماعی و سایت های واسط است.

امروزه چگونه از الگوریتم Hilltop استفاده کنیم؟

الگوریتم hilltop این روزها مانند سابق کارایی ندارد و داشتن لینک در دایرکتوری‌های اصلی رتبه سایت شما را بهتر نمی‌کند اما باعث به وجود آمدن مفهومی به نام Page Authority یا اعتبار صفحه شد. این روزها به جای داشتن لینک در دایرکتوری‌ها باید به دنبال ایجاد لینک در صفحاتی با اعتبار بالا و مرتبط با موضوع سایت خود باشید.

این روزها صفحات و مقالات زیادی در فضای وب وجود دارد که به بررسی موضوع خاص پرداخته و لینک سایت‌های مرتبط با آن را نیز در آن قرار دارد. به طور مثال مقاله ای با عنوان “معرفی بهترین وبسایت‌ها در زمینه سئو” نقش همان سایت‌های دایرکتوری را بازی می‌کنند.

توصیه می‌شود پس از انتشار مجموعه ای از مقالات در مورد یک موضوع خاص، مقاله ای نسبتا طولانی در مورد کل موضوعات مطرح شده بنویسید و در آن به هر یک از مقالات قدیمی خود لینک دهید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping