الگوریتم گوگل برت چیست؟

الگوریتم گوگل برت
مقالات نرم افزار های تحت وب

الگوریتم گوگل برت چیست؟

الگوریتم گوگل برت درست زمانی که فکر میکردید جستجوی اینترنتی به کمال رسیده و دیگر بهتر از این نمیشود، گوگل دست به طراحی و انتشار بزرگ ترین و باهوش ترین الگوریتم خود در 5 سال گذشته زده است. این الگوریتم که با نام BERT شناخته میشود، یک الگوریتم بر پایه هوش مصنوعی است که به ربات های گوگل کمک میکند تا ساختار معنایی کلمات موجود در یک عبارت جستجو شده (کوئری) را به شکل دقیق تری درک کند.

کلمه BERT مخفف عبارت Bidirectional Encoder Representations from Transformers است! لطفاً یک نفس عمیق بکشید و اصلاً نگران نام ترسناک و بیش از حد فنی این الگوریتم نباشید. در این مقاله از تدریس24 میخواهیم به جای تمرکز بر روی اخبار و حواشی این به‌روزرسانی که اخیراً در شبکه های اجتماعی زیاد دیده میشود، بر روی نکاتی دقیق شویم که در آینده ای نه چندان دور، میتواند سرنوشت سئو سایت شما را رقم بزند.

BERT چه زمانی منتشر شد؟

 

در نوامبر 2018، گوگل الگوریتم BERT را به صورت متن باز در پلتفرم GitHub راه اندازی کرد. از آن زمان به بعد، هر کسی می تواند از کدها و الگوهای از پیش آموزش دیده BERT برای ایجاد سریع سیستم خود استفاده کند. گوگل خود از BERT در سیستم جستجویش استفاده می کند.

الگوریتم گوگل برت

 

NLP چیست؟

 

الگوریتم گوگل برت برای توضیح اینکه “الگوریتم برت چیست”، اشاره کردیم که این الگوریتم مدلی از پردازش زبان طبیعی (NLP) است.

NLP یک حوزه هوش مصنوعی است که هنگام مطالعه تعاملات انسانی و زبان های محاسباتی با زبان شناسی همگرا می شود. هدف این است که شکاف های بین یک زبان و زبان دیگر را پر کنیم و آنها بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. این حوزه هوش مصنوعی، از یک سری تکنیک‌ ها مانند انتزاع مطالب نامربوط در متن، تصحیح غلط‌ های املایی، و کاهش کلمات به شکل ریشه ‌ای یا مصدر استفاده می کند. از آنجا می ‌توان محتوا را ساختار، بخش‌ بندی و دسته‌ بندی کرد تا بفهمیم که چگونه هر قسمت معنایی پیدا می ‌کنند.

این نوع سیستم به شما اجازه می ‌دهد، برای مثال، بگویید «گوگل دستور پخت کیک شکلاتی را به من بگو» و دستیار مجازی مواد لازم و روش تهیه را توضیح دهد.این راه حل امروزه در منابع متعددی مانند تعامل با چت بات ها، ترجمه خودکار متون، تجزیه و تحلیل احساسات در نظارت بر رسانه های اجتماعی و البته سیستم جستجوی گوگل استفاده می شود.

 

آیا BERT جایگزین RankBrain شده است؟

 

الگوریتم گوگل برت گوگل هرروزه در حال مطالعه استراتژی هایی برای بهبود تجربه کاربر و درنتیجه ارائه نتایج برتر می باشد که در سال 2015، RankBrain را معرفی کرد. درواقع این اولین باری بود که این سیستم موتور جستجو الگوریتم هوش مصنوعی را جهت درک جستجو و محتوا به کار گرفت.

RankBrain نیز مانند BERT از یادگیری ماشینی استفاده می کند اما پردازش زبان طبیعی را انجام نمی دهد. این روش بر تجزیه و تحلیل پرس و جو، گروه بندی کلمات و عباراتی متمرکز است که از نظر معنایی مشابه هستند، اما نمی توانند زبان انسان را به تنهایی درک کنند.

بنابراین، هنگامی که یک جستجوی جدید در Google ایجاد می شود، RankBrain جستجوهای گذشته را تجزیه و تحلیل می کند و تشخیص می دهد که کدام کلمات و عبارات به بهترین وجه با جستجو مطابقت دارند، حتی اگر دقیقاً مطابقت نداشته باشند یا هرگز جستجو نشده باشند. وقتی ربات ‌ها سیگنال‌ های تعامل کاربر را دریافت می‌ کنند، درباره روابط بین کلمات بیشتر می ‌آموزند و رتبه ‌بندی را بهبود می‌ بخشند.

بنابراین، این اولین قدم گوگل در درک زبان انسان بود. حتی امروزه نیز یکی از روش هایی است که الگوریتم برای درک اهداف جستجو و محتوای صفحه، به منظور ارائه نتایج بهتر به کاربران استفاده می کند.

الگوریتم گوگل برت بنابراین، BERT جایگزین RankBrain نشده و روش دیگری برای درک زبان انسانی به ارمغان آورد. بسته به جستجو، الگوریتم گوگل می تواند از هر دو روش (یا حتی ترکیب آن دو) استفاده کند تا بهترین پاسخ را به کاربر ارائه دهد.

به خاطر داشته باشید که الگوریتم گوگل با پیچیدگی گسترده ای از قوانین و عملیات شکل گرفته است. RankBrain و BERT نقش مهمی ایفا می کنند، اما آنها تنها بخشی از این سیستم جستجوی قوی هستند.

 

نحوه کار الگوریتم برت چیست؟

 

الگوریتم گوگل برت یکی از تفاوت های گوگل با سایر سیستم های پردازش زبان، ویژگی دو جهتی آن است. متن را در سمت چپ و راست کلمه تجزیه و تحلیل کرده و درک بسیار عمیق تری از روابط بین اصطلاحات و جملات پیدا می کند. رویکرد دو جهته BERT به شما امکان می ‌دهد سیستم را با دقت بیشتر و داده ‌های بسیار کمتر آموزش دهید.

بنابراین پس از اینکه مدل در یک مجموعه متن (مانند ویکی ‌پدیا) آموزش داده شد، از طریق “تنظیم دقیق” پیش می ‌رود. در این مرحله، الگوریتم برت با ورودی ها و خروجی ها مطابق با آنچه شما می خواهید، عمل می کند.توجه داشته باشید که BERT الگوریتمی است که در بسیاری از برنامه ها قابل استفاده است. بنابراین وقتی در مورد Google BERT صحبت می کنیم، به کاربرد آن در سیستم موتور جستجو می پردازیم. در گوگل، BERT برای درک اهداف جستجوی کاربران و مطالبی که توسط موتور جستجو نمایه می شود، به کار می رود.

برخلاف RankBrain، برای درک منظور کاربران نیازی به تجزیه و تحلیل پرس و جستوهای گذشته ندارد. BERT کلمات، عبارات و کل محتوا را درست مانند ما درک می کند. اما همچنین باید بدانید که این مدل NLP تنها بخشی از الگوریتم است. Google BERT معنی کلمات و ارتباط آنها با یکدیگر را درک می نماید.

الگوریتم گوگل برت اما گوگل همچنان به تمام الگوریتم ها نیاز دارد تا جستجو را به صفحات فهرست مرتبط کرده، بهترین نتایج را انتخاب و آنها را به ترتیب ارتباط با کاربر رتبه بندی کند.

 

الگوریتم گوگل برت چکار میکند؟

 

الگوریتم گوگل برت خب راستش را بخواهید برت یک الگوریتم تک بعدی نبود و بر چندین بُعد از نتایج گوگل تاثیر داشت. در ادامه به شما کارکرد و اهداف آن را توضیح خواهم داد:

 1_ درک بهتر کلمات و سوالات

در گذشته گوگل به درستی نمیتوانست کلماتی که کاربران جستجو میکنند را درک کند. این وضعیت مخصوصا زمانی که عبارت های جستجوشده خیلی طولانی میشدند یا زمانی که کاربر قصد داشت از جملات سوالی استفاده کند، بیشتر پیش می آمد.

مثلا قبلا؛ اگر جستجو میکردید “آیا مهاجران برزیل به آمریکا باید ویزا داشته باشند” احتمالا گوگل صرفا صفحاتی در مورد مهاجران آمریکایی یا برزیلی به شما نمایش میداد. در واقع گوگل در درک کلمات اضافه ای مثل با، از، به و… مشکل داشت. اما امروز به کمک الگوریتم برت این مشکل حل شده.

2_ درک بهتر زبان محاوره

الگوریتم گوگل برت اگر دقت کنید، زمانی که یک کلمه را در گوگل جستجو میکنید تعدادی کلمه مرتبط هم به شما در پایین و بالای صفحه نمایش داده میشود. اینها در اصل کلماتی هستند که اغلب شان را کاربرانِ قبل از شما جستجو کرده اند. نکته قابل توجه این است که خیلی مواقع در این عبارت های پیشنهاد شده توسط گوگل، کلماتی مشاهده میشود که به زبان عامیانه نوشته شده اند. مثلا نگاهی به تصویر پایین داشته باشید:

یکی دیگر از کمک ها و لطف هایی که bert به گوگل کرد، درک بهتر زبان محاوره ای کاربران بود. این الگوریتم باعث شد گوگل بتواند کلماتی که کاربران در زبان عامیانه از آنها استفاده میکند را درک کند. مخصوصا این قابلیت به گوگل در فهم بهتر سرچ های صوتی که اغلب به زبان عامیانه انجام میشوند، کمک کرد.

3_ درک کلمات مشابه

به نظر شما گوگل چطور وقتی کلمه ای مثل “خرید شیر آب” را جستجو میکنید، باید بفهمد منظورتان از کلمه شیر چیست؟ یا مثلا وقتی کاربر جستجو میکند How to catch a cow fishing، چطور باید بفهمد منظور کاربر از کلمه COW در این عبارت، گاو است یا ماهی خاردار قطعا برای من و شمای انسان درک معنی دقیق این کلمه آسان است اما یادتان باشد گوگل یک ربات است!

در گذشته گوگل حتی در درک کلمات مشابهی که معنای مختلفی دارند هم با مشکل روبرو میشد. اما به مرور توانست به کمک الگوریتم هایی از جمله BERT، به کمک کلمات قبل و بعد از عبارت مورد نظر ما، درک کند که دقیقا منظورمان در مورد هر کلمه چیست.

4_ درک کلمات اشتباه

الگوریتم گوگل برت احتمالا بارها شده یک کلمه کلیدی را با املای اشتباه تایپ کنید، اما گوگل صفحه درست را به شما نمایش داده و حتی غلط املایی تان را هم تصحیح کند. خب این موضوع هم یکی دیگر از نتایج google bert است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping