الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست؟

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست
مقالات

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست؟

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست در مقالۀ امروزمان می‌خواهیم کمی در زمان سفر کنیم. البته ناگفته نماند که راه دوری نمی‌رویم، در این سفر به همین 10-12 سال پیش یه کوچولو سری می‌زنیم و می‌بینیم که از آن زمان تا کنون جستجو با گوگل دچار چه دگرگونی‌های مختلفی شده است. سپس با یکی از الگوریتم‌های گوگل به نام مرغ مگس خوار دیدار می‌کنیم و حسابی با او آشنا می‌شویم و توضیحات لازم را در این مورد کسب میکنیم.

 در ادامه جناب مرغ مگس‌خوار همسفر ما شده و حرف‌هایی و گفت و گو هایی از علاقه‌اش به رفتار کاربران می‌گوید، نکات خوبی راجع به سئو را گوشزد می‌کند و آیندۀ جستجوها را به ما نشان می‌دهد. اگر اهل سفرهای شگفت‌انگیزو جالب هستید و می‌خواهید اطلاعات مفید و به‌درد بخوری یاد بگیرید، کمربندهای ایمنی را محکم ببندید و با ما در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه شوید.

گذشته ها جستجو در گوگل به چه شکلی بود؟

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست فکر می‌کنم حداقل یک بار در زندگی‌تان برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که عبارتی را در گوگل سرچ کردید و بعد از مشاهدۀ صفحه نتایج با چهره‌ای ناراضی آن را بسته‌اید.

مثلاً در گوگل جستجو می‌کردیم آموزش شنا و می‌رسیدیم به صفحات اسپمی که در ردیف اول نتایج گوگل جا خوش کرده بودند و این واقعا باعث ناراحتی و افسوس بود. همان صفحاتی که هیچ محتوای به درد بخوری نداشتند و کافی بود دستمان به جایی بخورد تا هزار تا پنجرۀ تبلیغاتی نفرت‌انگیز باز شود.

 حالا شاید بپرسید چه نوع اتفاقی افتاده بود که گوگل این صفحات را در نتایج اولیه خود نمایش می‌داد؟داستان از این قرار بود که این سایت‌ها با ساختن لینک‌های اسپم و ریختن کلمات کلیدی به صورت فله‌ای در سایتشان، گوگل را فریب می‌دادند و به جایگاه‌های بالا نفوذ می‌کردند و برای هر جستجو خودشان را در اولین سرچ ها بالا میوردند.

اما… گوگل هم بیکار ننشست و دست روی دست نگزاشت. گوگل با ارائه آپدیت‌ها و الگوریتم‌های جدیدش این سایت‌ها را جریمه و به مرور زمان از صحنۀ اینترنت محو کرد. پاندای گوگل اولین الگوریتمی بود که به بررسی محتوای صفحات پرداخت و کیفیت آن‌ها را سنجید.

 همین الان هم اگر سایتی از مطالب کپی و غیرمفید استفاده کند خیلی زود مورد خشم پاندا قرار می‌گیرد و جریمه می‌شود. بعد از پاندا، الگوریتم دیگری به نام پنگوئن متولد شد و وظیفۀ آن مبارزه با سایت‌هایی است که از بک‌ لینک‌ سازی اسپم استفاده می‌کنند.

الگوریتم مگس خوار گوگل
الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست آرام آرام گوگل به این نتیجه رسید که بهتر است به معنای کلمات و ارتباط آن‌ها با هم توجه عمیق‌تری نشان بدهد. چرا؟ چون گاهی تولیدکنندگان محتوا برای قرار گرفتن در نتایج اولیه گوگل مجبور بودند به شکل مکرر از کلمات کلیدی خاصی استفاده کنند. با این کار کیفیت مطالب پایین می‌آمد و سایت‌هایی که محتوای عالی تولید می‌کردند، نمی‌توانستند خوب دیده شوند. سرانجام…

در 20 آگوست سال 2013 گوگل الگوریتم دیگری را برای بهبود موتور سرچی خود و تکمیل دو الگوریتم قبلی (پاندا و پنگوئن) معرفی کرد که الگوریتم مرغ مگس خوار یا Hummingbird نام گرفت.

دلیل اینکه نام مرغ مگس خوار برای این الگوریتم انتخاب شده، “سرعت و دقت” آن است. الگوریتم مرغ مگس خوار با دقت و سرعت بالای خوبی کلمات را بررسی می‌کند و مترادف آن‌ها را تا حد زیادی می‌شناسد. مگس خوار در حالی که نزدیک ‌ترین نتایج را به شما نشان خواهد داد، صفحاتی را هم که بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده کرده‌اند و محتوای درست و حسابی ندارند جریمه می‌کند.

در واقع، هدف گوگل از ارائۀ الگوریتم مرغ مگس خوار این بود که هم نتایج واقعی‌تر و دقیق‌تری را به مخاطبین نمایش دهد و هم کاری کند که وبمسترها به تولید محتوای با کیفیت و ارزشمند توجه ویژه‌ای کنند.بی زحمت یک کاری کنید. همین الان یک تب جدید در مرورگرتان باز کنید و عبارت “آموزش شنا” را سرچ کنید. چه نتیجه‌ای می‌گیرید؟

اتفاقی که افتاده این است که الان دیگر با سرچی آموزش شنا در گوگل، به صفحات زشتِ اسپم نمی‌رسید و این بنظر من بسیار خوب و عالی است، بلکه در همان نتایج اولیه لیستی از ویدئوها، تصاویر آموزشی و آدرس مکان‌های مختلف برای آموزش شنا را مشاهده کنید؛ و این یعنی چه؟ یعنی گوگل حرف شما را عمیق‌تر از قبل می‌فهمد، می‌داند که به دنبال چه هستید و صفحاتی را نشان می‌دهد که نیازتان را برطرف کند.

البته فقط همین نخواهد بود، به لطف مرغ مگس خوار شما خیلی سریع‌تر از قبل به نتیجۀ دلخواهتان می‌رسید و پیشنهادات دیگری هم دریافت می‌کنید که به احتمال زیاد ذهن کنجکاوتان از دیدن آن‌ها خوشحال خواهد شد. برای مثال تصویر زیر را ببینید.

اینجا من عبارت “سن محمد صلاح” را در گوگل سرچ کرده‌ام. همانطور که می‌بینید گوگل به سرعت و در همان بالای صفحه، نتیجۀ دقیق (26 years) را به من نشان داده است. علاوه بر این، اطلاعاتی را هم در سمت راست تصویر و پایین صفحه مشاهده می‌کنید که عبارتند از بیوگرافی کوتاه، اطلاعاتی در مورد خانواده، عملکرد او در جام جهانی، افتخارات و جوایز.

این اطلاعات برای آن است که شاید من فقط دنبال سن نباشم و بخواهم اطلاعات دیگری هم دستگیرم شود. می‌بینید؟ گوگل فکر همه چیز را کرده!

الگوریتم مرغ مگس‌خوار گوگل چجوری کار می‌کند؟

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست همانگونه که در بخش‌های قبلی هم اشاره کردم، این الگوریتم عزیز با مفهوم کلمات و هم معنی‌های آن‌ها هم کار دارد. می‌پرسید چطور؟

برای مثال شما سرچ می‌کنید “رستوران های آبادان” و مرغ مگس خوار سریع دست به کارخود می‌شود و کلمات دیگری را هم که از نظر معنایی به کلمات “رستوران ها” و “آبادان” نزدیک هستند در نظر می‌گیرد.

مثلاً برای رستوران کلمات “فست فود”، “غذا”، “غذای بیرون بر” و “رستوران های محلی” و برای کلمۀ آبادان، مناطق نزدیک آبادان مثل اروند و خرمشهر هم در نظر گرفته می‌شوند. با این حرکت شما می‌توانید نتایج مختلفی مانند بهترین رستوران‌های آبادان، در سفر به آبادان چی بخوریم؟ رستوران های خرمشهر و لیستی از این رستوران‌ها را در نقشه ببینید.

قبلاً ممکن بود برای رسیدن به نتیجۀ دلخواهتان و مورد نظرتان چند بار به شکل‌های مختلفی عبارت مورد نظرتان را سرچ کنید؛ اما الان مرغ مگس خوار با کمک گراف دانش گوگل و سرچی معنایی (Semantic search) این کار را برای شما راحت تر و بهتر کرده است. شاید بپرسید که گراف دانش و سرچی معنایی دیگر چه هستند؟ نگران این مسئله نباشید، در ادامۀ این مقاله جواب سوالتان را پیدا می‌کنید.

گراف دانش گوگل

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست وقتی شما کلمه‌هایی را در گوگل سرچ می‌کنید، فقط به دنبال یک صفحۀ مشخص نیستید؛ شما در این سرچ به دنبال یک هدف مشخص هستید. اینجاست که گراف دانش به داد شما می‌رسد و احتمال رفتنتان به بیراهه‌ها و سایت های مزخرف را تا حد خیلی زیادی کم می‌کند.

گراف دانش گوگل یک سال قبل از الگوریتم مرغ مگس‌خوار شروع به کارخود کرد و هدف آن نشان دادن نتایج دقیق و مرتبط، دربارۀ افراد و مکان‌ها و هرآنچه که به آن‌ها مربوط می‌شد بود.مثلاً وقتی شما نام داوینچی را در گوگل سرچ می‌کنید، فقط به بیوگرافی داوینچی نمی‌رسید، شما در سمت راست صفحه نتایج دیگری را هم مشاهده خواهید کرد. این اطلاعات می‌توانند تابلوهای معروف این هنرمند، سبک نقاشی، نقاشان هم دوره، نقاشان هم سبک و … باشند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه