الگوریتم رنک برین (Rank brain) چیست؟

الگوریتم رنک برین
مقالات

الگوریتم رنک برین (Rank brain) چیست؟

الگوریتم رنک برین الگوریتم‌های گوگل با جمع‌آوری، تفسیر و جمع‌بندی داده‌های دنیای وب؛ تلاش می‌کنند تا نزدیک‌ترین و بهترین اطلاعات را در پاسخ به جستجوی مخاطب ارائه دهند. در سال‌های گذشته الگوریتم‌های زیادی به گوگل اضافه شده که هر یک وظیفه بررسی بخش‌های گوناگونی را بر عهده دارند تا در رتبه‌بندی نتایج، بهترین پاسخ را در اختیار مخاطب قرار دهند. در اواسط سال 2013 پس از اعمال برخی اصلاحات و تغییرات، الگوریتم اصلی گوگل با عنوان هامینگ برد یا مرغ مگس‌خوار نام‌گذاری شد.

در نسخه‌های ابتدایی از الگوریتم‌های گوگل توجه ویژه‌ای به کلمات، نحوه نگارش حضور آن‌ها در صفحات اینترنتی می‌شد. در واقع با استفاده از الگوریتم‌های پیشین گوگل مانند پنگوئن، پاندا و….. تلاش برای یافتن بهترین ارتباط میان عبارت جستجو شده و کلمات کلیدی صفحه بود.

همین مساله موجب شده بود تا مدیران وب سایت‌ها تلاش کنند تا با تکرار یک کلمه در بخش‌های مختلف صفحه شانس خود را برای حضور در نتایج جستجو و کسب جایگاه بهتر افزایش دهند. نتیجه، چیزی جز عدم رضایت کاربران و تولید محتوای کم‌ارزش نبود. الگوریتم رنک‌برین با این هدف معرفی شد که به جای توجه به خود کلمه، مفهوم آن شناسایی شده و صفحاتی به مخاطبان پیشنهاد شود که بهترین پاسخ برای این مفهوم هستند.

در ادامه این مقاله از تدریس24هر آنچه برای درک بهتر عملکرد الگوریتم رنک برین مورد نیاز است را بررسی خواهیم کرد.

Rank brain چیست؟

 

الگوریتم رنک برین واژه Rank brain در زبان فارسی با تلفظ رنک برین و معنی رتبه‌بندی با هوش مصنوعی همراه است که به عنوان یکی از الگوریتم‌های اصلی گوگل شناخته می‌شود. این الگوریتم، همواره در حال یادگیری مفاهیم مختلف بوده و در تهیه نتایج بهتر و کاربرپسندتر به گوگل کمک می‌کند. شاید از خود بپرسید یادگیری رنک برین چه سمت و سویی دارد؟ یا روی چه مباحثی عمیق می‌شود؟

در حقیقت، حوزه مورد مطالعه رنک برین، رفتار و تجربه کاربر است و نتایج گوگل را براساس این فاکتور مرتب می‌کند. با این مثال همراه شوید. فرض کنید، شما در گوگل عبارت الگوریتم rank brain را جستجو می‌کنید؛ طبق نتایج به دست آمده وارد لینک مقاله‌ای از رشدانا شده و به مطالعه می‌پردازید. در همین زمان، گوگل در حال آنالیز و تحلیل رفتار شماست اما چطور؟

به محض انتخاب لینک و ورود به سایت؛ گوگل، آنالیز خود را فعال می‌کند. اگر موقعی که وارد مقاله شدید، تا یک مدت زمان مشخص به مطالعه آن بپردازید و سریعا از سایت خارج نشوید یا در گوگل دوباره عبارت مورد نظر را جستجو نکنید، امتیاز مثبت برای سایت مورد نظر ثبت می‌شود؛ به این ترتیب، جایگاهش در رتبه‌بندی گوگل بهبود می‌یابد.

احتمالا می‌توانید عکس این موضوع را هم فرض کنید که اگر سریع از سایت خارج شوید و دوباره در گوگل جستجو کنید، امتیاز منفی برای سایت ثبت شده و رتبه آن تنزل پیدا می‌کند.

الگوریتم رنک برین
چرا گوگل، الگوریتم رنک برین را معرفی کرد؟

 

الگوریتم رنک برین اول، هدف از ایجاد این الگوریتم، برطرف کردن یک مشکل ساده، اما بزرگ بود! چندین سال پیش، مشکلی که برای گوگل به وجود آمد این بود که ۱۵ درصد کلمات کلیدی که اشخاص در این موتور جستجو تایپ می‌کردند، قبلا هرگز دیده نشده بود. ممکن است این‌طور تصور کنید که این درصد عدد چندان زیادی هم نیست، اما زمانی که به صورت روزانه، میلیاردها جستجو در گوگل پردازش ‌شود، ۱۵ درصد عددی نزدیک به ۴۵۰ میلیون کلمه کلیدی در روز می‌باشد. به بیانی ساده، این موتور جستجوی پرطرفدار، در یک روز برای ۴۵۰ میلیون جستجو هیچ پاسخی نداشت و این مسئله بر میزان محبوبیت او تاثیرگذار بود.

قبل از آن‌که رنک برین به وجود بیاید، ربات‌ها به اسکن صفحات می‌پرداختند تا ببینند که آیا آن‌ها کلمه کلیدی دقیق و مشخصی که کاربر جستجو کرده را دارند یا خیر. اما از آنجایی که این کلیدواژه‌ها کاملا جدید بودند، گوگل قادر نبود هیچ‌گونه سرنخی از آنچه که مورد نظر کاربر بود، بیابد. امروزه این موتور جستجو، برای تعیین رتبه‌بندی سایت‌ها و محتوای آن‌ها، از بیش از ۲۰۰ سیگنال استفاده می‌کند.

الگوریتمی که در این مقاله معرفی کردیم، در بین این موارد، سومین سیگنال مهم به حساب می آید. به همین دلیل می‌توان گفت که تولد هوش مصنوعی توانسته انقلاب بزرگی در نحوه درک سوالات طولانی و پیچیده برای ربات‌های گوگل پدید آورد.

همانگونه که می‌دانید، rank brain به جای تمرکز بر روی کیورد، به مفهوم هم توجه دارد. علاوه بر این، موقعیت جغرافیایی کاربر هم در رساندن او به مقصودش تاثیرگذار است. اکنون کاربران با خیالی راحت می‌توانند موضوعات موردنظرشان را پیدا کنند، هرچند که عبارات جستجوی آن‌ها مبهم و نامفهوم باشد!

 

الگوریتم RankBrain چگونه کار می‌کند؟

 

الگوریتم رنک برین همانگونه که گفتیم الگوریتم رنک برین به کمک هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به دنبال ارائه نتایج بهتر به کاربران است. این الگوریتم بر دو اصل اساسی استوار است؛ مفهوم کلمات و آنالیز رفتار کاربران.

الگوریتم رنک برین در واقع یک الگوریتم کمکی برای الگوریتم مرغ مگس خوار است. در این الگوریتم نیز، همانند الگوریتم مرغ مگس خوار، به دنبال درک کلمات و ایجاد رابطه مفهومی بین عباراتی که کاربر سرچ می‌کند و کلمات کلیدی وب‌سایت هستیم.

به صورت مثال زمانی که کاربر عبارت “فواید شیر” را سرچ می‌کند، موتورهای جست‌وجو به کمک الگوریتم رنک برین متوجه تمایز بین شیر نوشیدنی و حیوان شیر می‌شوند.

از سمت دیگر، این الگوریتم به دنبال آنالیز رفتار کاربران نیز هست و نتایج جست‌وجو را بر اساس میزان علاقه کاربران رتبه‌بندی می‌کند. اما چگونه می‌توان میزان رضایت کاربران از محتوا را متوجه شد؟

فاکتور‌های زیادی برای بررسی میزان رضایت کاربران وجود دارد. از جمله این فاکتورها می‌توان به نرخ کلیک، مدت زمانی که کاربر در وب‌سایت می‌ماند و نرخ پرش اشاره کرد.

الگوریتم رنک برین در نظر بگیرید که کاربر با جست‌وجوی عبارت “سئو سایت ” با لیستی از مطالب مختلف در رابطه با سئو مواجه شده است. فرض کنید که عنوان صفحه پیشنهادی اول “راهکار‌های افزایش سئو سایت” است و کاربر روی آن کلیک نمی‌کند؛ زیرا به دنبال این است که بداند سئو سایت چیست.

کاربر به سراغ گزینه دوم می‌رود و پس از مدت کوتاهی متوجه می‌شود که این مطلب نیز پاسخگوی سوال او در رابطه با سئو سایت نخواهد بود و به سرعت سایت را ترک می‌کند و سپس روی گزینه پیشنهادی سوم کلیک می‌کند و شروع به خواندن صفحه می‌کند.

الگوریتم رنک برین با توجه به این رفتار کاربر، الگوریتم رنک برین رتبه‌های سایت را تغییر خواهد داد و به احتمال زیاد رتبه یک فهرست نتایج جست‌وجو را به سایت سوم اختصاص خواهد داد؛ زیرا سایت اول و دوم نتوانستند پاسخ مناسبی به نیاز کاربر بدهند و سایت سوم توانست رضایت کاربر را جلب کند.

البته این مثال تنها یک فرض ساده برای درک عملکرد الگوریتم رنک برین است و در واقعیت تنها با یک مورد نمی‌شود راجع به تغییر رتبه وب‌سایت‌ها اقدام کرد و این الگوریتم پس از بررسی رفتار تعداد زیادی از کاربران اقدام به تعیین رتبه وب‌سایت‌ها می‌کند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه