الگوریتم تازگی محتوا گوگل چیست؟

الگوریتم تازگی محتوا
تولید محتوا مقالات

الگوریتم تازگی محتوا گوگل چیست؟

 

الگوریتم تازگی محتوا، تحول بزرگی در رتبه بندی صفحات نتایج جستجو گوگل ایجاد کرد و همین تغییر باعث شد که این موتور جستجو در ارائه بروزترین نتایج مرتبط با پرس و جو، عملکرد بسیار بهتری داشته باشد. چه ایده ای بهتر از این که از طریق آشنایی بیشتر با جزئیات و نحوه کار الگوریتم Google Freshness، از آن به نفع خود استفاده کنید تا در صفحات برتر جستجو باقی بمانید.

هدف الگوریتم تازگی محتوا، ارائه محتوای بروز و مرتبط با پرس و جوی کاربر است. قرار گرفتن صفحات قدیمی تر در رتبه های بالاتر از تاثیرات این الگوریتم است تا از این طریق، صفحاتی که بازدید کمتری دارند ولی دارای محتوای تازه و بروزی هستند، فرصت درخشیدن پیدا کنند.

البته، به این نکته نیز توجه داشته باشید که همه موضوعات مرتبط با پرس و جوی کاربر نیاز به اطلاعات جدید و بروز ندارند. الگوریتم تازگی محتوا موضوعاتی را مورد هدف قرار می دهد که تحت تاثیر زمان، تغییرات جهانی و اخبار نیاز به تغییر و بروزرسانی دارند.در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید تا شمارا بیشتر در این زمینه راهنمایی کنیم.

 

الگوریتم تازگی محتوا چیست؟

 

برای اینکه به‌خوبی با الگوریتم تازگی محتوا (Freshness) و نحوهٔ  عملکرد آن آشنا شوید، با یک مثال ساده آن را توضیح می‌دهیم. فرض کنید شما برای به دست آوردن اطلاعاتی دربارهٔ یک موضوع خاص در گوگل جست‌وجو می‌کنید. چند سایت مختلف به‌عنوان نتیجه نمایش داده می‌شود که هر کدام محتوایشان را به‌ترتیب یک روز قبل، دو هفته قبل و سه ماه قبل منتشر یا به‌روزرسانی کرده‌اند. حال انتخاب شما کدام‌یک از این سایت‌ها است؟

در شرایط فوق، الگوریتم تازگی محتوا گوگل وب‌سایت اول را انتخاب می‌کند؛ یعنی سایتی که به مخاطبان خود اهمیت می‌دهد و سعی دارد در بازه‌های زمانی کوتاه، محتوای خود را به‌روزرسانی کند. به احتمال خیلی زیاد، انتخاب شما هم به‌عنوان یک کاربر اولین سایت خواهد بود؛ زیرا می‌خواهید جدیدترین اخبار و اطلاعات را مطالعه کنید، نه اطلاعاتی که مربوط به چندین روز یا ماه قبل است و شاید اصلا در حال حاضر صحیح نباشد.

با توجه به مثالی که بیان کردیم، اکنون یک شناخت مناسب از الگوریتم تازگی محتوا به دست آورده‌اید. در واقع، می‌توان گفت که این الگوریتم به محتواهای به‌روزشده، اخیرا منتشر شده یا یا بازنویسی‌شده اشاره دارد. هرقدر وب‌سایت‌ها به تازگی محتوایشان بیشتر اهمیت دهند و آن‌ها را در فاصله‌های زمانی کوتاه‌تری به‌روز کنند، امتیاز بالاتری از این الگوریتم مهم دریافت می‌کنند و می‌توانند به رتبه‌های بالاتر لیست نتایج برسند.

با بررسی اولین آمار منتشر شده بعد از اعمال الگوریتم تازگی محتوا گوگل، می‌توان به اهمیت آن پی برد. این الگوریتم در سال ۲۰۱۰ معرفی شد و مدتی بعد در سال ۲۰۱۱، گوگل اعلام کرد که این الگوریتم باعث تغییر رتبه ۳۵ درصد وب‌سایت‌ها شده است. این موضوع به خوبی تاثیر الگوریتم Freshness و انتشار محتوای تازه را نشان می‌دهد.

الگوریتم تازگی محتوا
محتوای تازه چیست؟

الگوریتم تازگی محتوا اکنون که شناخت مناسبی از الگوریتم تازگی محتوا به دست آورده‌اید، برای اینکه  بتوانید امتیازات لازم را از این الگوریتم دریافت کنید، باید بدانید که محتوای تازه به چه محتواهایی گفته می‌شود. به عبارت دیگر، گوگل تازگی محتوا را بر اساس چه معیارهایی شناسایی می‌کند. در این رابطه باید بگوییم که مهم‌ترین معیار گوگل، بررسی تاریخ‌های انتشار محتوا یا به‌روزرسانی آن‌ها است.

به‌طور کلی، ما می‌توانیم چهار تاریخ مرتبط با هر URL را که به‌صورت آنلاین منتشر شده است، بررسی کنیم:

زمان انتشار (Published): زمانی که محتوا در وب‌سایت بارگذاری می‌شود.

زمان ایندکس‌شدن (Indexed): زمانی که خزنده‌های گوگل برای اولین بار، صفحه را کشف و آن را به جست‌وجوی گوگل اضافه می‌کنند.

زمان آخرین خزش (Last crawl)‌: زمانی که صفحه آخرین بار توسط ربات‌های گوگل خزیده می‌شود.

زمان اصلاح‌شدن (Modified): زمانی که آخرین تغییرات روی صفحه اعمال می‌شوند.

وضعیت محتوای منتشرشده در سرچ کنسول گوگل

اگر ‌سایتی صفحهٔ مربوط به محتوای خود را بعد از اولین خزش، به‌روزرسانی کند و مجدد انتشار دهد،‌ این تاریخ به‌عنوان زمان انتشار نمایش داده می‌شود؛ اما اگر وب‌سایت بدون انتشار مجدد محتوا، صفحه را به‌روزرسانی کند، این تاریخ در بخش زمان اصلاح‌شدن نشان داده خواهد شد. به هر حال، این تاریخ‌ها مهم‌ترین معیار برای الگوریتم تازگی محتوا گوگل محسوب می‌شوند و به‌عنوان یک طراح وب یا صاحب  سایت، باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

گوگل چگونه الگوریتم تازگی محتوا را اندازه‌گیری می‌کند؟

در بخش قبل، مهم‌ترین تاریخ‌ها و زمان‌هایی را که هم برای ما و هم خزنده‌های گوگل قابل شناسایی هستند، توضیح دادیم؛ اما در کنار آشنایی با این تاریخ‌ها، شاید بخواهید بدانید گوگل چگونه تازگی محتوا را اندازه‌گیری می‌کند. به عبارت دیگر، الگوریتم تازگی محتوا چه روشی را برای شناسایی وب‌سایت‌های با محتوای تازه به‌ کار می‌گیرد. مهم‌ترین عواملی که این الگوریتم تازگی محتوابرای بررسی تازگی محتوا در نظر می‌گیرد، شامل موارد زیر هستند:

تاریخ شروع صفحه: تاریخی که توسط گوگل ایندکس شده است.

مقدار تغییر در صفحهٔ به‌روزشده: هرچه تغییر اعمال‌شده بزرگ‌‌تر باشد، تازگی بیشتری را نشان می‌دهد.

تعداد تغییرات در محتوای اصلی صفحه‌: تعداد تغییرات بیشتر در محتوای اصلی هم نشان‌دهندهٔ  تازگی بیشتر است.

نرخ تغییر صفحه: انجام تغییرات به‌صورت مکرر نشان می‌دهد شما به‌تازگیِ محتوایتان اهمیت می‌دهید.

میزان ایجاد صفحه‌های جدید: الگوریتم تازگی محتوا گوگل به وب‌سایت‌هایی که صفحات جدید بیشتری ایجاد می‌کنند، امتیاز تازگی مناسبی می‌دهد.

تازگی بک‌لینک‌ها: دریافت بک‌لینک از سایت‌هایی که امتیاز تازگی مناسبی دارند، تازگی صفحهٔ شما را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نحوه سئو سایت مطابق با الگوریتم تازگی محتوا گوگل

برای آنکه سئوی سایت خود را مطابق با الگوریتم Freshness گوگل انجام دهید، کار خیلی سختی پیش رو ندارید. در واقع باید علاوه بر اصول کلی سئو بر تازگی محتوای صفحات سایت خود توجه داشته باشید. در این قسمت نکات عملی برای انجام سئو مطابق این الگوریتم را مرور می‌کنیم:

 • بازبینی و به‌روزرسانی محتوای فعلی سایت

اولین کاری که باید انجام دهید، بررسی عملکرد محتواهای سایت‌تان در دوره‌های زمانی یک ساله یا کمتر است. در میان محتواها آنهایی را که در گذشته رتبه‌های بالا و ترافیک زیادی برای سایت‌تان فراهم کرده بودند، اما پس از مدتی از رونق افتاده‌اند، مشحص کنید. این صفحات باید در اولویت بازبینی و به‌روزرسانی محتوا قرار گیرند. در میان چنین صفحاتی حتما برخی از آنها هستند که به دلیل گذشت زمان، تازگی و به‌روزبودن خود را از دست داده‌اند.

مثلا محتوایی که در مورد برجام نوشته شده، قطعا پس از مدتی کهنه می‌شود. چراکه در چند سال گذشته همواره اتفاقات زیادی حول این موضوع در حال رخ ‌دادن بوده است و همیشه اخبار جدیدی در مورد آن منتشر می‌شود. در صورتی که محتوای سایت شما هم همراه با اتفاقات جدید، به‌روزرسانی نشود، دیگر پاسخ‌گوی نیاز مخاطبان نخواهد بود. در نتیجه رتبه و بازدید خود را از دست می‌دهد.

 اینگونه مطالب را به راحتی می‌توانید بازنویسی کنید و رتبه خوبشان را به آنها بازگردانید. برای این کار کافی است آمار و اطلاعات جدید، نقل‌قول‌های بروز و استناد به منابع روز را به محتوای خود اضافه کرده و سعی کنید آن را مطابق عبارت‌هایی که در حال حاضر کاربران بیشتر جستجو می‌کنند، بهینه کنید. همچنین مطالب قبلی حول موضوع را به عنوان پیشینه تاریخی مطرح کنید. بدین‌ترتیب نه‌تنها محتوای شما به‌روز می‌شود بلکه می‌تواند به عنوان یک محتوای کامل و جامع رتبه خوبی از گوگل بگیرد.

 • ترتیب انتشار محتوا

اگر معمولاً در سایت خود نوآوری‌های حوزه کاری‌تان، رویدادها و هرگونه اخباری را منتشر می‌کنید، بد نیست در مورد ترتیب زمانی انتشار محتواها بیشتر فکر کنید. امروزه کاربران اینترنت درمورد سرعت اطلاع‌رسانی سخت‌گیری زیادی دارند و هر روز بیشتر و بیشتر انتشار جدیدترین اخبار را طلب می‌کنند.

در چنین شرایطی شما می‌توانید با کمی تغییر در ترتیب زمانی انتشار محتوا، مخاطب زیادی جذب کرده و توجه الگوریتم Freshness گوگل را هم به خود جلب کنید. به طور کلی به‌روزبودن در انتشار اخبار می‌تواند مزیت زیادی برای سایت شما ایجاد کند، به خصوص وقتی اخبار از طریق شبکه‌های اجتماعی به سرعت منتقل می‌شوند، باید خیلی مراقب سرعت ارائه اخبار در سایت‌تان باشید.

 • رویکرد همه‌جانبه در تولید محتوا

استفاده از صوت، ویدیو، تصویر، واقعیت مجازی و انواع دیگر محتوا در قسمت‌های مختلف سایت مثل اخبار، بلاگ، گالری تصاویر و… باعث می‌شود شانس بیشتری برای قرارگرفتن در معرض دید کاربران گوگل داشته باشید. درواقع این تنوع محتوایی به ارتقای رتبه شما کمک می‌کند، به علاوه می‌توانید در نتایج جستجوهای متنوع و زیادی نمایش داده شوید و  برندتان را بیشتر بشناسانید.

 • استفاده از محتواهای همیشه سبز

محتوای همیشه سبز نوعی از مطالب هستند که همواره موردتوجه کابران قرار دارند و می‌توانند ماه‌ها و حتی سال‌ها برای شما ترافیک ایجاد کند. علاوه بر این محتواهای همیشه سبز لازم نیست مرتب به‌روز نگه داشته شوند، زیرا اطلاعات ثابتی درمورد آنها وجود دارد. اساسا اهمیت چنین محتواهایی معمولا در طول زمان کم نمی‌شود، بنابراین جای خوبی برای سرمایه‌گذاری محتوایی به شمار می‌روند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping