اسکرام چیست؟

اسکرام چیست؟
مقالات

اسکرام چیست؟

 

اسکرام چیست یک فریم ورک است که به تیم‌ها کمک می‌کند با هم کار کنند. مثل یک تیم والیبال که خودش را برای مسابقه آماده می‌کند، اسکرام تیم را تشویق می‌کند تا تجربه بیندوزند، در صورتی که در حال رفع یک مشکل هستند، خودسازماندهی کنند و از برد و باخت‌ها درس بگیرند تا پیشرفت مداوم داشته باشند. با تدریس24 همراه باشید تا بیشتر توضیح دهیم که اسکرام چیست .

اصول اسکرام را نه تنها می‌توان درمورد تیم توسعه نرم‌افزار به کار برد، بلکه می‌توان برای همه تیم‌های کاری به کار بست. به همین دلیل است که اسکرام بسیار محبوب است. گاهی نیز اسکرام با فریم ورک مدیریت پروژه اجیل (agile) اشتباه گرفته می‌شود. اسکرام در واقع مجموعه جلسات، ابزارها و نقش‌هایی است که در کنار هم قرار می‌گیرند تا به ساختار تیم و مدیریت کارهایشان کمک کند.

در این مقاله خواهیم گفت اسکرام چیست و شما را با ساختار آن آشنا می‌کنیم.

فریم ورک اسکرام چیست ؟

 

اسکرام چیست اشخاص اغلب فکر می‌کنند اسکرام همان اجیل (agile) است، زیرا اسکرام برمبنای رشد و پیشرفت مستمر قرار دارد که اصل اساسی agile است. به هر حال اسکرام چارچوبی است برای انجام کار، درصورتی که agile یک طرز فکر است. پیاده‌سازی agile نیاز به تغییر دیدگاه تیم در مورد ارائه ارزش به مشتریان دارد، اما استفاده از چارچوبی مانند اسکرام به شما کمک می‌کند چنین طرز فکری را شروع کنید و اصول agile را در ارتباطات و فعالیت‌های روزمره خود به کار ببرید.

چارچوب اسکرام اکتسابی است و برمبنای یادگیری مداوم و سازگاری با عوامل متغیر قرار گرفته است. اسکرام واقف است به اینکه همه تیم از همان شروع پروژه همه چیز را نمی‌دانند و در خلال تجربه بهتر می‌شوند. اسکرام طوری ساختار یافته که به تیم‌ها کمک کند تا به طور طبیعی با شرایط در حال تغییر و نیازهای کاربر سازگار شوند و این کار با اولویت‌بندی مجدد که در پروسه صورت می‌گیرد، انجام می‌شود، به همین خاطر تیم شما مدام در حال یاد گرفتن و پیشرفت خواهد بود.

اسکرامی که ساخته می‌شود خیلی سفت و سخت نیست. نحوه اجرای آن می‌تواند مطابق با نیازهای سازمان باشد. تئوری‌های زیادی وجود دارد در خصوص اینکه چگونه تیم اسکرام باید برای موفقیت تلاش کند. اما تجربه نشان داده شفافیت در ارتباطات و تلاش برای پیشرفت مداوم باید همیشه در مرکز چارچوبی که انتخاب می‌کنید باشد، حال هر چارچوبی که باشد. بقیه چیزها بستگی به خودتان دارد.

اسکرام چیست؟
چرا از اسکرام استفاده کنیم؟

 

1- سازگاری با شرایط (Adaptability)

اسکرام چیست اسکرام تغییرات در پروژه‌ها را در آغوش می‌گیرد. در واقع فرآیندهای اسکرام برای رویارویی با تغییرات طراحی شده‌اند تا بتوان با استفاده از این قابلیت محصول بهتری را به مشتری ارائه داد.

2- کسب رضایت ذینفعان (Stakeholder Satisfaction)

یکی از مهم ترین اهداف در هر نوع پروژه‌ای جلب رضایت ذینفعان آن پروژه است که اسکرام توانسته با استفاده از رویکرد مشارکت گونه‌ای که در فرآیندهایش دارد به این هدف مهم دست پیدا کند.

3- تحویل با ارزش‌ترین بخش کار در اولین اولویت (Early Delivery of high value product)

در چارچوب اسکرام میزان ارزش حاصل شده تعیین کننده خواهد بود. اسکرام به گونه‌ای طراحی شده که حداقل در هر بازه ای از ماه (اسپرینت) بخشی از محصول به مشتری تحویل داده می‌شود، در این بین نحوه‌ی چیدمان کارها به گونه ای است که کار با بالاترین ارزش در اولین اولویت قرار می‌گیرد تا تحویل مشتری داده شود.

4- بازخورد و بهبود مستمر (Continuous Development)

اسکرام چیست حتما تا به حال دربار‌ه‌ی مفهوم بهبود مستمر و یا چرخه‌ی دمینگ شنیده‌اید. در بهبود مستمر شما همواره به بهتر شدن روند انجام کارها می‌اندیشید به این شکل که پس از برنامه ریزی و انجام کار، نحوه ی عملکرد و بهره‌وری کارتان را بررسی می‌کنید و در صورتی که نیاز به اصلاح بود آن را اصلاح می‌کنید.

این چرخه و یا بهتر است بگوییم طرز تفکر در هر کتاب و استانداردی یک ردپایی از خودش گذاشته است و چارچوب اسکرام هم از این قاعده مستثنی نیست.در اسکرام با دریافت بازخوردهای مستمر و تحویل بخشی از محصول در هر بازه‌ی زمانی که با آن اسپرینت (Sprint) می‌گوییم و دریافت بازخورد از مشتری نحوه‌ی انجام کارها را بهبود می‌بخشیم.

 

ویژگی خاص مدیریت پروژه اسکرام چیست ؟

 

اسکرام چیست اسکرام با شفاف‌سازی اطلاعات پیچیدگی کار را کم می‌کند، بنابراین افراد می‌توانند بر اساس شرایط موجود نه پیش‌بینی شرایط، به بررسی و مطابقت بپردازند. این به تیم‌ها کمک می‌کند تا مشکلات رایج فرآیند توسعه را برطرف کنند: هرج و مرج ناشی از تغییر مداوم قوانین، محاسبه اشتباه زمان، منابع و هزینه، مصالحه بر سر کیفیت نرم‌افزار و گزارش پیشرفت اشتباه.

اسکرام چیست شفافیت استانداردها و اصطلاحات رایج در توسعه اسکرام الزامی است تا اطمینان حاصل شود آنچه ارسال شده همان چیزی است که انتظار می‌رفت. بررسی‌های مداوم، پیشرفت را تضمین می‌کنند و مغایرت‌ها را سریع تشخیص می‌دهد، بنابراین تنظیمات سریعتر انجام می‌شود. متداول‌ترین رویدادهای اسکرام برای بررسی و سازگاری عبارتند از: برنامه‌ریزی اسپرینت (Sprint)، اسکرام روزانه یا استندآپ، بررسی اسپرینت، نگاه به عقب اسپرینت.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه