استعداد پنهان چیست؟

استعداد پنهان
تجربه کاربری و رابط کاربری مقالات

استعداد پنهان چیست؟

استعداد پنهان آیا آخرین باری که در حال انجام کاری بودید و گذر زمان را از یاد بردید، به خاطر دارید؟ به نظر شما چه دلایلی سبب بروز این اتفاقات می‌شود؟ آیا در این مسئله موضوعاتی مانند استعداد پنهان مطرح است؟ همان‌طور که می‌دانید، یکی از موهبت‌هایی که هر انسان دارد، استعداد است. توانایی‌ها و ظرفیت‌هایی که به صورت طبیعی هر کدام از ما داریم، در واقع همان استعدادهای ما هستند.

 دایره توانمندی‌های یک انسان ممکن است از خلاقیت‌های شغلی تا توانایی‌های ورزشی گسترده باشد. هر فرد در انجام یک کاری استعداد دارد، اما معمولا بسیاری از ما تا آخر عمرمان نمی‌توانیم استعداد واقعی خود را شناسایی کنیم! کشف استعداد پنهان به ما کمک می‌کند تا بتوانیم در مسیری که به آن تعلق داریم، گام برداریم.

سوالی که در این زمینه پیش می‌آید این است که چگونه می‌توانیم استعدادهای پنهانی خود را کشف کنیم و آن‌ها را رشد دهیم؟ اگر بتوانیم استعدادهای نهان خود را شناسایی کنیم، قادر خواهیم بود به منبع ارزشمندی دست پیدا کنیم و در تمام مراحل زندگی از آن‌ها استفاده کنیم.

 شما برای انجام هر کاری، مانند رشد یک مهارت جدید یا یافتن یک شغل مناسب، در مرحله اول نیاز به شناسایی استعدادهای خود دارید. برای آن که بتوانید به استعدادهای درونی خود پی ببرید، از ده نفر از دوستان و آشنایانتان بپرسید که استعدادهای آن‌ها چیست. همان‌طور که انتظار دارید، از این افراد جواب‌های متفاوتی دریافت خواهید کرد.

در این بین، حتی تعداد زیادی از افراد هیچ اطلاعی از توانایی‌های خود ندارند. پس این سوال ایجاد می‌شود که با این شرایط، چطور می‌توان به کشف استعداد پنهان رسید؟ امروزه اکثر اطرافیان ما به حدی درگیر زندگی روزمره خود هستند که فرصتی برای اندیشیدن به توانایی‌های خود پیدا نمی‌کنند. بدین ترتیب، در این بین شاهد بلااستفاده و پنهان ماندن استعدادهای زیادی خواهیم بود.

درست است که سال‌های زیادی زمان نیاز است تا پی به توانایی‌هایمان ببریم، اما این موضوع بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که درموردش فکر می‌کنیم. در ادامه پنج راه بسیار آسان کشف استعداد پنهان را با شما درمیان خواهیم گذاشت؛ پس با تدریس24 همراه شوید.

به حرف دیگران گوش کنید

استعداد پنهان افرادی که در اطراف شما هستند، اغلب بهتر از خودتان به استعداد پنهان‌ شما واقف هستند. اگر شما تلاش می‌کنید تا این موضوع را با تفکر و دقت فراوان کشف کنید، آن‌ها آن استعداد پنهان را سال‌هاست در رفتار شما شناخته‌اند. اگر تا امروز به حرف اطرافیان خود گوش نکرده‌اید، اکنون وقت آن رسیده کمی به حرف‌هایشان فکر کنید.

اگر هیچ ایده‌ای از این موضوع ندارید، بهتر است کمی به صحبت‌های اطرافیان خود گوش کنید. آن‌ها شما را به چه صفاتی می‌شناسند؟ در انجام چه کارهایی از شما کمک می‌خواهند؟ مطمئن باشید که پاسخ‌هایشان شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

کارهایی که انجامشان برای شما ساده و پیش پا افتاده استآیا انجام یک سری از امور بیش از حد برایتان آسان و پیش پا افتاده‌اند، اما عده‌ای دیگر همین کارها را با سختی و مشقت انجام می‌دهند؟

اگر فکر می‌کنید بعضی از کارها بیش از حد ساده و پیش پا افتاده‌ هستند، اما اطرافیان به شما می‌گویند که این طور نیست و آن‌ها همین کارها را با سختی و اختصاص زمان بسیاری به انجام می‌رسانند، واقعیت این است که این شما در انجام آن‌ امور توانایی دارید.

در واقع یکی از استعدادهای پنهان شما انجام آن کارها است. پس برای یافتن استعداد پنهان خود بیشتر از قبل به این دست کارها دقت کنید.

استعداد پنهان
کارهایی که از انجامشان لذت می‌برید

ممکن است استعداد پنهان شما به نحوی دیگر خودنمایی کنند. از انجام چه کارهایی خسته نمی‌شوید؟ از انجام چه کارهایی لذت می‌برید؟ چه کارهایی را در اوقات فراغت خود انجام می‌دهید؟ فرض کنید که تمام امور بر وفق مراد است و امروز را باید برای خود وقت بگذارید. چه کارهایی می‌کنید؟ به سراغ ساز خود می‌روید؟ به باغبانی روی میاورید؟ یا قلم بر دست می‌گیرید و شروع به نوشتن می‌کنید؟

به هر کاری که روی آوردید، در واقع در انجام آن کار استعداد داشته و توانمند هستید. پس اگر به دنبال کشف استعداد پنهان خود هستید، فهرستی از این کارها ایجاد کنید.

علاقه و توانمندی که در نطفه خفه شده است

استعداد پنهان آیا موضوعی وجود دارد که از گذشته دور به آن علاقه داشته‌اید و به دلایل مختلف از آن غافل شده‌اید؟ اما هنوز هم بر این باورید که می‌توانید در آن صاحب نظر و توانا باشید؟

اگر چنین علاقه‌ای دارید، حتماً به دنبال آن بروید. ممکن است یکی از استعدادهای پنهان شما در آن موضوع یا حواشی آن نهفته باشد.

از منطقه امن خود خارج شوید

ما تغییر را دوست نداریم و معمولا در برابر آن مقاومت می‌کنیم. اگر به دنبال معنا باشید، بر روی نقاط قوت خود تمرکز می‌کنید یا توانایی‌های خود را بهبود می‌بخشید، اما در این میان باید از منطقه خود نیز خارج شوید تا بتوانید تجربه بیشتری کسب کنید و استعدادهای پنهان خود را کشف کنید. چه بخواهید خود را در مهارتی تقویت کنید و چه بخواهید روی استعداد جدیدی تمرکز کنید و سراغ شغلی جدید بروید، در هر حالت باید باید ریسک کنید، انرژی بیشتری داشته باشید و بر ترس خود غلبه کنید.

تفاوت استعداد و خلاقیت و هوش

استعداد پنهان اکنون با مفهوم استعداد به خوبی آشنا شدید؛ اما همان طور که گفتم برای رفع اشتباه ذهنی اکثر افراد که استعداد را با خلاقیت و هوش اشتباه می گیرند، نیاز است که به این مورد اشاره کنیم.

خلاقیت چیست؟ خلاقیت یعنی ارائه فکر و طرح نو برای رشد یا ایجاد کارهای مختلف و در اصطلاح به خلق و ایجاد افکار نو و ایده های جدید در ذهن (در زمینه شغلی، اجتماعی و …) را خلاقیت و به فردی که این ایده ها را خلق می کند خلاق  یا ایده پرداز می گویند.

همه انسان ها از بدو تولد دارای استعدادهایی هستند، یا می توان گفت هیچ فرد بدون استعدادی وجود ندارد و هر فردی در زمینه خاصی استعدادی دارد؛ در واقع خداوند عدالت را رعایت نموده و به هر فرد استعدادی داده است و کافیست ما آن را کشف کنیم و در پرورش آن تلاش کنیم. در شرایط متغیر کنونی، خلاقیت راه موفقیت افراد است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اما خلاقیت در کودکان نسبت به بزرگسالان قویتر است. یکی از دلایل آن جذابیت و عجیب بودن همه چیز در جهان از نگاه کودکان است؛ در واقع حس کنجکاوی که در کودک وجود دارد باعث ایجاد خلاقیت و استعداد کودکان می شود. تمام اتفاقاتی که در جهان رخ می دهد برای بزرگسالان عادی و تکراری شده است، در واقع روزمرگی مانع بروز خلاقیت می شود.

برای داشتن ذهنی خلاق باید همیشه به همه اتفاقاتی که در این جهان و اطراف ما به صورت روزانه رخ می دهد توجه کنیم و بی تفاوت از کنار آنها نگذریم. وقتی که نیوتن زیر درخت نشسته بود و سیب از شاخه درخت بر سرش افتاد، اگر مثل همه افراد آن را برمی داشت و می خورد، تا چند قرن دیگر هم قوه جاذبه زمین کشف نمی شد.

پس با تعاریفی که از خلاقیت دادیم قطعا متوجه شده اید که از استعداد متمایز است ما در هر زمینه ای که استعداد  داشته باشیم می توانیم خلاقیت به خرج دهیم، با دید دیگری به اطراف بنگریم و کارهای جدیدی انجام دهیم.

اما هوش…. هوش نیز به معنای به کار انداختن توانایی های خود برای رسیدن به هدف مطلوب در زندگی و کسب و کار می باشد. پس هوش و استعداد ، هر دو به عنوان دانش یا توانایی خوب فرد شناخته می شوند؛ اما به عنوان دو مورد متفاوت.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping