استعدادیابی شغلی چیست؟

بازاریابی مقالات

استعدادیابی شغلی چیست؟

استعدادیابی شغلی هنگامی که افراد با موضوعی به نام استعدادیابی شغلی روبرو می‌شوند، در واقع به دنبال پاسخ صحیحی برای این پرسش هستند که ” استعدادیابی شغلی چیست؟” و چگونه به انتخاب‌های شغلی آنان کمک می‌کند؟

همانطور که می‎دانید تغییرات سریع در عرصه فناوری و تکنولوژی، مشاغل بی‎شماری را دست‌خوش تغییر کرده است. این در حالی است که اگر استعداد و علائق شما همسو با محیط شغلی و تخصص مورد نظر باشد، شانس موفقیت و همچنین رضایت شغلی‎تان افزایش می‌یابد.

البته، فاکتور علاقه در دستیابی به موفقیت شغلی زمانی اثربخش خواهد بود که استعداد و توانمندی‌های خود را کشف کرده باشید. سمت دیگر ماجرا، برخورداری از توانایی جسمی و روحی کافی برای انجام شغل مورد نظر است. چرا که برای موفقیت در بسیاری از مشاغل باید از توانایی کافی جسمی و روحی برخوردار باشید و این موضوع نیز در استعدادیابی شغلی جایگاه ویژه‌ای دارد.

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

استعدادیابی شغلی چیست؟

استعدادیابی شغلی، استراتژی است که سازمان‌ها برای جذب و استخدام افراد مستعد از آن استفاده می‏‌کنند. توجه داشته باشید که استعدادیابی و استخدام به هیچ وجه با یکدیگر مترادف نیستند. بلکه استعدادیابی دامنه وسیعی داشته و فرایند استخدام نیز، یکی از برنامه‌های استعادیابی محسوب می‏شود.

به عبارت دیگر، با انجام فرایند استعدادیابی، پست‌های خالی سازمان در اختیاز افرادی مستعد، توانمند و مشتاق به کار قرار می‎گیرد. علاوه بر آن، کارمندان با انتخاب اشتباه مدیران، برای جایگاهی که در آن کمترین میزان توانمندی را دارند؛ سال‌ها، عمر و زندگی خود را هدر نخواهند داد.

استعدادیابی شغلی
استعداد چیست؟

حال پرسش اصلی این است که استعداد چیست و اصلا چطور بفهمیم برای فلان شغل استعداد داریم یا نه؟ در واقع استعداد، توانایی ذاتی فرد برای انجام کاری مانند آشپزی، ساخت روبات، سرودن شعر و… است. زمانی به یک فرد مستعد می‎گوییم که با صرف زمان و انرژی کمتری نسبت به دیگران، یک کار را به درستی انجام دهد.

عموم مردم تصورشان نسبت به استعداد، منحصر به ورزشکارانی است که در مسابقات ورزشی جهانی مدال کسب می‏کنند و یا برندگان المپیادهای شیمی، ریاضی، فیزیک و امثال آن را مستعد می‎دانند! با این حال بهتر است بدانید که طبق نظریه هوش چندگانه گاردنر، تمام انسان‌ها در یک یا چند زمینه از موضوعات زیر مستعد بوده و به هیچ عنوان هوش و استعداد را نباید در منطق و ریاضی خلاصه کرد. انواع هوش از نگاه گاردنر عبارتند از:

دیداری – فضایی (Visual / Spatial)

موسیقی و ریتم (Musical / Rhythmi)

کلامی – زبانی (Verbal / Linguistic)

درون فردی (Intrapersonal)

بدنی – حرکتی (Bodily / Kinesthetic)

منطقی – ریاضی (Logical / Mathematical)

بین فردی (Interpersonal)

طبیعت گرایی (Naturalistic)

چرا استعدادیابی شغلی ضرورت دارد؟

پیدا کردن کارمندان شایسته، یکی از دغدغه‌های همیشگی مدیران است. در واقع، استخدام کارمندان مستعد و مشتاق به کار، یکی از مهمترین فاکتورهای پیشرفت سازمان به شمار می‌آید. از سوی دیگر، گاهی اوقات صاحبان کسب و کارها به دنبال یک شریک کاری خوب و با استعداد هستند. در اینجا نیز فرایند استعدادیابی کمک بسزایی به این افراد خواهد کرد.

در هر صورت باید توجه داشت که جذب و استخدام افرادی که توانایی لازم برای تصدی یک شغل را ندارند، نه تنها آسیب‌‏های فراوانی به سازمان وارد می‌آورد. بلکه فرد کارمند نیز در این میان، دچار آسیب‌های جسمی و روحی همچون فرسودگی شغلی و یا استرس‌های کاری خواهد شد.

از این رو ضروری است افراد پیش از انتخاب شغل، به مشاور شغلی مراجعه کرده و با بررسی علائق، ویژگی‌های شخصیتی و همچنین کشف استعدادهای خود، بهترین انتخاب شغلی را داشته باشند. در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف نیز بایستی واحد منابع انسانی (HR) به درستی و با دقت فراوان فرایند استعدادیابی متقاضیان را پیگیری کند. در این صورت، سازمان هزینه‌های گزافی جهت انتخاب اشتباه کارکنان در دراز مدت پرداخت نخواهد کرد.

به عبارت دیگر، با انجام فرایند استعدادیابی، پست‌های خالی سازمان در اختیاز افرادی مستعد، توانمند و مشتاق به کار قرار می‎گیرد. علاوه بر آن، کارمندان با انتخاب اشتباه مدیران، برای جایگاهی که در آن کمترین میزان توانمندی را دارند؛ سال‌ها، عمر و زندگی خود را هدر نخواهند داد.

چگونه استعداد شغلی خود را کشف کنیم؟

حال اگر به این نتیجه رسیده‌اید که به شغل مورد نظرتان علاقه دارید، حال نوبت این است که ببینید در این شغل تا چه میزان استعداد خواهید داشت. موضوع استعدادیابی مسئله مهمی است و باید به آن توجه ویژه داشته باشید.

 قبل از هر کاری این خود شما هستید که باید با انجام یک تست رشته مورد علاقه دانشگاه خودتان را محک بزنید و ببینید تا چه میزان در این رشته می‌توانید موفق باشید. برای شناخت استعداد شغلی خود در این زمینه باید دو مسیر زیر را به ترتیب طی کنید.

۱) استعدادیابی شغلی با تحقیق یا مشاوره

تحقیق کردن، مشاوره و یا از همه بهتر، استفاده از تجربه افرادی که در این شغل هستند می‌تواند بهترین راهنما برای انتخاب شغل آینده شما باشد. در اولین مرحله بهتر است به کمک دوستان و آشنایان خود که در این شغل فعالیت دارند با مشکلات و سختی‌های شغل مورد نظر آشنا شوید یا اگر فردی سراغ ندارید می‌توانید به کمک رسانه‌های اجتماعی افرادی که در این شغل هستند را یافته و از آن‌ها کمک بگیرید.

خیلی آرام و ریلکس از آن‌ها بخواهید که شما را برای ورود به این شغل راهنمایی کنند. مخاطرات و مشکلاتی که می‌تواند در این شغل وجود داشته باشد را به کمک آن‌ها پیدا کنید. رشته‌هایی که منتهی به این شغل خواهند بود را مورد بررسی قرار دهید.

از آن‌ها در مورد آینده این شغل سؤال کنید، و هر چیزی که در ذهن شما به صورت یک سؤال قرار دارد را بپرسید. حال که لیستی از این موارد را تهیه کردید روی هر موضوع فکر کنید و ببینید که آیا بر اساس تیپ شخصیتی و خودشناسی که دارید، توان حل همه این مشکلات احتمالی را چه در علاقه‌مندی به رشته تحصیلی و چه در انتخاب شغل مناسب خواهید داشت یا خیر!

۲) استفاده از آزمون‌های استعدادیابی شغلی

دومین راهکار برای این‌که بدانید در چه شغلی موفق خواهید بود، استفاده از آزمون استعدادیابی شغلی یا همان تست استعدادیابی شغلی است. در این نوع آزمون‌ها چندین سؤال براساس علم روانشناسی که توسط روانشناسان بزرگ گردآوری شده مطرح می‌شود تا توانایی شما بر اساس علم روانشناسی مورد بررسی قرار گیرد. سپس براساس امتیاز نهایی که با پاسخ دادن به تست روانشناسی انتخاب شغل به دست می‌آورید، شغل‌های مناسب این نوع تیپ شخصیتی به شما پیشنهاد خواهد شد.

البته این نکته را به خاطر داشته باشید که، استفاده از تست آزمون استعدادیابی شغلی را نباید به عنوان یک آزمون کامل در نظر بگیرید. بلکه این آزمون به عنوان یک مکمل در کنار انتخاب شغل قرار است به شما کمک می‌کند و این شما هستید که باید با تمرکز روی استعداد خود و با کمک این نوع آزمون استعدادیابی شغلی، بتوانید شغل مناسب خود را انتخاب کنید.

وقتی استعدادیابی بر اساس علایق خود را که در مرحله قبل انجام دادید را بررسی کردید و شغل مورد نظر خود را انتخاب کردید، می‌توانید برای اطمینان صددرصدی از موضوع خودتان را به کمک این آزمون‌ها محک بزنید و ببینید که بنا به استعداد و علم روانشناسی که روی شخصیت شما تمرکز کرده است، در ورود به چه مشاغل دیگری موفق خواهید بود.

حال که به کمک آزمون تست استعدادیابی شغلی مشاغل مرتبط با شخصیت شما پیشنهاد شد، اگر شغل مورد علاقه‌تان در این نوع مشاغل هم وجود داشته باشد که کار تمام است و کافی است به سراغ انتخاب رشته مورد علاقه دانشگاه خود رفته و بعد از ورود به دانشگاه و پایان تحصیلات وارد شغل مورد نظر شوید.

 اما اگر شغل مورد علاقه که انتخاب کردید در این بین وجود نداشت، بهتر است روی این مشاغل پیشنهادی تمرکز کرده و به دنبال سوسویی در تاریکی یکی از این مشاغل باشید و ببینید کدام‌یک از مشاغل می‌توانید به عنوان یک انتخاب شغل دوم برای شما چشمک بزند.

سپس شغل مورد علاقه خود را با این شغل پیشنهادی بسنجید و انتخاب نهایی خود را انجام دهید. حتی ممکن است برخی از این مشاغل به نوعی به همان شغل مورد علاقه شما نزدیک باشند که این انتخاب هم می‌تواند گزینه خوبی باشد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping