اثربخشی و کارایی یعنی چه؟

اثربخشی و کارایی
بازاریابی مقالات

اثربخشی و کارایی یعنی چه؟

اثربخشی و کارایی وقتی صحبت از «کارایی» و «اثربخشی» در میان باشد، اولین سوالی که مطرح می‌شود فرق اثربخشی و کارایی است، کدام کلمه انتخاب بهتری برای محتوای مدنظر شماست؟ هنگامی که کلماتی معنای مشابهی دارند، می‌توانید از  هر دوی آن‌ها، بدون توجه به متن، استفاده کنید.

 در این مقاله از تدریس24 ، کارایی و اثربخشی را تعریف می‌کنیم، تفاوت اثربخشی و کارایی را بررسی می‌کنیم و نکاتی را برای درک بهتر تفاوت بین اثربخشی و کارایی بیان می‌کنیم.

 

معنای کارایی و اثربخشی چیست؟

 

پیش از این که به بررسی تفاوت اثربخشی و کارایی بپردازیم باید معنی هر یک را بدانیم. گرچه هر دو کلمه به‌ طور معمول به معنای «به دست آوردن تأثیر مطلوب و مدنظر» هستند، تفاوت‌های مشخصی بین استفاده از کلمات «کارآمد» و «مؤثر» وجود دارد. برای درک تفاوت اثربخشی و کارایی ، ابتدا باید معنی «کارآمد» و معنی «مؤثر» را بفهمیم.

«کارآمد» صفتی به معنای دستیابی به نتیجه یا هدف مدنظر است به‌ گونه‌ای که مقبول و قانع‌کننده باشد؛ «مؤثر» صفتی به معنای دستیابی به نتیجه به بهترین روش و با صرفه‌جویی در زمان و تلاش است. به عبارت دیگر کارایی یعنی انجام درست کارها و اثربخشی یعنی انجام کارهای درست. خب در ادامه به بررسی فرق اثربخشی و کارایی می‌پردازیم.

اثربخشی و کارایی

 

تفاوت اثربخشی و کارایی چیست؟

 

وقتی قصد دارید از کلمات کارآمد و مؤثر استفاده کنید، می‌خواهید مطمئن شوید که خود را به درست‌ترین حالت ممکن توصیف می‌کنید. حال، مهم‌ترین تفاوت بین اثربخشی و کارایی چیست؟

  اگر می‌خواهید بیان کنید که هدف خود را به صورت مقبولی به دست آوردید، از کلمه‌ی «اثربخش» استفاده کنید، اما اگر می‌خواهید دستاوردی را بیان کنید که با حداقل زمان، تلاش و هزینه انجام شده‌است، از کلمه‌ی «کارآمد» استفاده کنید. 

در ادامه، برای درک بهتر تفاوت اثربخشی و کارایی به فهرستی از موارد استفاده‌ی این دو کلمه اشاره خواهیم کرد:

 

چه هنگامی از کلمه‌ی «اثربخش» استفاده کنیم؟

 

حال که تفاوت اثربخشی و کارایی را بررسی کردیم و با معنای اثربخشی و کارایی نیز بهتر آشنا شدیم به این می‌پردازیم که چه زمانی باید از کلمه اثر بخش استفاده کنیم:

هنگامی که کاری به نتیجه رسیده‌است؛

هنگامی که به هدفی دست پیدا کردید؛

هنگامی که کار به طور کامل انجام شده‌است.

نمونه‌های استفاده از کلمه‌ی «اثربخش»:

ثابت شد که روش سالی (Sally) برای تی کشیدن و نظافت آشپزخانه، کارآمد بوده‌است؛

استفاده از کاغذ و مداد روش کارآمدی برای نوشتن تجربیات شخصی‌ات است؛

به‌ دلیل ارائه‌ی کارآمدی که داشت، سهام‌داران روند کار را بهتر درک کردند.

 

تفاوت کارایی و اثربخشی چیست؟

 

برای پاسخ به این پرسش معمولا جواب‌های کلیشه‌ای بسیاری مانند این جمله مطرح می‌شود که «کارایی به معنی انجام دادن درست کار است و اثربخشی به معنی انجام دادن کار درست است.» اما خیلی به این پاسخ‌ها تکیه نکنید در اصل تفاوت بین این دو عبارت با توجه به مفاهیم و اطلاعاتی که تا این بخش از مقاله ارائه شد، موارد متنوعی را در بر می‌گیرد.

کارایی در اصل به مفاهیمی که در مهندسی آموزش داده می‌شود نزدیک‌تر است و در بسیاری از مواقع ما می‌توانیم میزان آن را به صورت کمی در هر پروژه‌ای اندازه‌گیری کنیم. منظور از کارایی در فعالیت‌ها و امور مختلف این است.

 که با چه روشی همین کارهایی را که تا دیروز انجام می‌دادیم بهتر و با اتلاف منابع کمتر به ثمر برسانیم؟ و در طرف مقابل دغدغه اصلی در اثربخشی این است که آیا این کارها و اموری که ما انجام می‌دهیم، دقیقا همان کاری است که باید انجام شود یا باید در انجام امور بازنگری داشته باشیم؟

در حقیقت کارایی بیشتر به چگونگی باز می‌گردد و اثربخشی به چرایی. این که یک کار مشخص را چگونه انجام بدهیم تا بهترین نتیجه را بگیریم، به حوزه کارایی مربوط می‌شود و این که چرا آن کار را انجام می‌دهیم، به اثربخشی اشاره دارد. در بهترین حالت، افراد و سازمان‌ها باید نسبت به اهداف خود آگاه باشند.

 

کارایی و اثربخشی در زندگی شخصی

 

طبق آزمایش‌ها و تحقیقاتی که در ابعاد گسترده انجام شده است، انسان‌ها در جریان امور و فعالیت‌های زندگی شخصی خود بیشتر با فاکتور کارایی و بهبود آن درگیر هستند تا افزایش اثربخشی. انسان‌ها معمولا در تلاش هستند که زمان خود را مدیریت کنند (در مقاله “بهترین شیوه مدیریت زمان چیست” ما بطور مفصلی در زمینه مدیریت زمان صحبت کرده‌ایم که شما می‌توانید با مطالعه آن زمان خود را مدیت کنید)

زمان خواب خود را برای بهبود عملکرد کاهش دهند، مسیر کوتاه‌تری را برای رسیدن به محل کار و منزل پیدا کنند، فروشگاه‌هایی را که بیشتر تخفیف می‌دهند، کشف کنند و … تمامی این امور در راستای بهبود کارایی هستند. پس همواره سعی کنید بدنبال حذف عوامل کاهش و نابودی کارایی روزانه خود باشید.

گاهی ذهن ما انسان‌ها آن چنان درگیر این مسائل می‌شود که فراموش می‌کنیم از خود بپرسیم آیا کاری که انجام می‌دهم درست است؟ آیا من در مسیر صحیح گام برمی‌دارم؟ آیا فعالیت‌هایی که من درگیرشان هستم با اهداف زندگی من همسو هستند؟! ما باید هر از گاهی این سوالات را از خود بپرسیم و برای آن‌ها جواب‌های مناسبی پیدا کنیم تا حواس‌مان به فاکتور اثربخشی هم باشد.

مثلا این که شما قصد یادگیری زبان فرانسوی را داشته باشید و تلاش کنید تا نزدیک‌ترین مجموعه را پیدا کنید، از جنس بهبود کارایی به شمار می‌آید اما اگر در این زمینه از خود سوال کنید که آیا الان زمان مناسبی است که برای یادگیری زبان فرانسه اقدام کنم؟

این سوال از جنس دغدغه اثربخشی در زندگی شخصی و کاری شما است. مثال دیگر این است که تلاش می‌کنید تندخوانی را یاد بگیرید تا سریع‌تر بخوانید و این باز از جنس بهبود کارایی است در صورتی که اگر دقت کنید که با خواندن یک کتاب اطلاعات شما بیشتر شود و یادگیری جدیدی داشته باشید از جنس دغدغه‌های اثربخشی محسوب می‌شود.

 

کارایی و اثربخشی در امور سازمانی

 

فاکتورهای کارایی و اثربخشی در امور و فعالیت‌های سازمانی از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند. در یک سازمان مجموعه‌ای از امور و فعالیت‌ها وجود دارند که روز به روز نیاز به بهبود دارند. معمولا تمامی این برنامه‌ریزی‌ها به نوعی زیرمجموعه‌ای از کارایی محسوب می‌شوند و مدیرانی که بیشتر درگیر این امور هستند.

 بیشتر به عنوان مدیران اجرایی در بازار کار و سازمان‌ها شناخته می‌شوند. در تعریف دیگر مدیران استراتژیک به مدیرانی گفته می‌شود که همواره به عامل اثربخشی در فعالیت‌های سازمان فکر می‌کنند و در راستای افزایش آن، تصمیمات مهمی می‌گیرند. در نهایت بهترین مدیران استراتژیک افرادی هستند که حواس‌شان به هر دو فاکتور باشد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping