اتوماسیون بازاریابی چیست؟

اتوماسیون بازاریابی
بازاریابی مقالات

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

اگر بخواهیم بدانیم اتوماسیون بازاریابی چیست، ابتدا باید بدانیم در بازاریابی یک سری فعالیت‌ها به صورت تکراری باید هر روز انجام شوند؛ مانند پست‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی یا ارسال ایمیل. هم‌چنین فعالیت‌های آنلاین مشتریان باید مورد بررسی قرار گرفته و تجزیه و تحلیل شوند تا الگوهای رفتاری آن‌ها کشف شده و بر اساس آن‌ها بتوان بازاریابی مؤثرتری انجام داد؛

 مثلاً بر اساس سرچ‌های کاربران تولید محتوا کرد. بسیاری از این فعالیت‌ها با نرم‌افزارهای مخصوصی به راحتی به صورت خودکار قابل انجام‌اند.در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید تا شمارا بیشتر در این زمینه راهنمایی کنیم.

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

 

اتوماسیون بازاریابی نرم‌افزاری است که با کمک آن، فعالیت‌های بازاریابی شما خودکار می‌شوند؛ بنابراین خطاهای انسانی کاهش پیدا می‌کنند، بازاریابی دیجیتال سریع‌تر و ساده‌تر می‌شود و در نهایت، بازدهی شما افزایش پیدا می‌کند.

پلتفرم‌های مدیریت شبکه‌های اجتماعی، مدیریت تبلیغات گوگل و سرویس‌های ارسال خودکار ایمیل و پیامک از جمله مواردی هستند که به شما در خودکارسازی فعالیت‌های بازاریابی کمک می‌کنند.بیایید به موضوع کمی ساده‌تر نگاه کنیم. با اتوماسیون بازاریابی دیگر نیاز نیست که برای ارسال هر پیام، ایمیل، کمپین یا پست شبکه‌های اجتماعی دستتان را مدام روی دکمهٔ ارسال بفشارید.

برای مثال، مشتری در سایت شما ثبت‌نام می‌کند و به‌طور خودکار، پیام خوشامدگویی شخصی‌سازی‌شده برای او ارسال می‌شود. برای یک نمونهٔ دیگر می‌توان به آنبوردینگ مشتری اشاره کرد. اگر یادآوری‌ها، اطلاع‌رسانی دربارهٔ آپدیت‌ها و معرفی محصول خودکار انجام شود، شما می‌توانید هم در زمان صرفه‌جویی کنید و هم مشتری خود را حفظ کنید.

با این تفاصیل، شما وقت بیشتری برای تجزیه‌وتحلیل فعالیت‌ها و بهبود آن‌ها خواهید داشت. در ادامه، به شما می‌گوییم چرا باید از اتوماسیون بازاریابی استفاده کنید.

اتوماسیون بازاریابی

 

اهمیت استفاده از اتوماسیون بازاریابی

 

بهترین تیم‌های بازاریابی از marketing automation برای اجرای صحیح کمپین‌های خود، تقویت تیم فروش با لیدهای بهتر و رسیدن به ROI بزرگ‌تر استفاده می‌کنند. اما چه چیزی این سازمان‌ها را از دیگر سازمان‌ها متفاوت می‌کند؟ در ادامه به برخی از دلایل احتمالی اشاره می‌کنیم:

استفاده صحیح از ابزارهای موجود دلیلی است که ما آن‌ها را باهوش‌تر، خلاق‌تر یا بهتر می‌پنداریم. این ابزارها به آن‌ها بینشی درباره تمام قیف فروششان می‌دهد. همچنین این ابزارها به آن‌ها اجازه می‌دهد که به گونه‌ای موثرتر زمان صحیح آمادگی خرید نزد لیدها را مشخص کنند. در شرایط کنونی داشتن چنین توانایی‌هایی برای شرکت‌ها حیاتی به نظر می‌رسد.

بازاریابان بهتر می‌توانند کیفیت لیدها را بسنجند و به سمت خرید سوقشان دهند و در نتیجه درآمد و رشد بیشتری را رقم زنند.

 به بخش‌های مختلف کمک می‌کند که نرخ بازگشت سرمایه خود را افزایش دهند. اینکه بتوانند اثربخشی کمپین‌‍‌های مختلف را مشخص کنند، به بخش‌های بازاریابی کمک می‌کند که از مرکز هزینه‌ها به سمت تولید درآمد حرکت کنند.

اگر تیم‌های مارکتینگ ثابت کنند که کمپین‌های موفقی اجرا کرده‌اند، بودجه بیشتری دریافت می‌کنند و بهتر می‌توانند برنامه‌های خود را پیاده کنند، خلاق‌تر باشند و کمپین‌های جدیدتری هم اجرا کنند که به تولید لید بیشتر کمک کند. در واقع به شما این امکان را می‌دهد که کمپین‌های خود را ارزیابی کنید، به مخاطبانتان به شکلی موثرتر دست پیدا کنید، لیدهای باکیفیت‌تری ایجاد کنید و نرخ بازگشت سرمایه را نشان دهید.

همان طور که گفته شد، اتوماسیون بازاریابی باعث می‌شود که کارآفرین‌ها و صاحبان کسب‌وکار وقت بیشتری برای شخصی‌سازی سفر مشتری و تحلیل اطلاعات بگذارند. طبق آخرین آمار و ارقام ، مارکتینگ اتومیشن در فرایند مدیریت مشتری‌های راغب، درآمد کسب‌وکارها را حدود ۱۰ درصد افزایش می‌دهد. به‌علاوه، ۶۷ درصد از مدیران بازاریابی از نرم‌افزارهای اتوماسیون بازاریابی منظم استفاده می‌کنند. این نرم‌افزارها باعث اثربخشی فعالیت‌های مارکتینگ، درآمد بیشتر و رشد کسب‌وکار شما می‌شوند.

 

بازاریابی خودکار چطور کار می‌کند؟

 

بازاریابی خودکار را می‌توان مجموعه‌ای از ابزارهایی دانست که وظایف پیچیده و زمانبر دیجیتال مارکتینگ و فروش را بر عهده می‌گیرد. از اتوماتیک‌سازی فرآیند پرورش لید گرفته تا اجرای کمپین‌های بازاریابی دیجیتال، ساده‌سازی و اجرای سریع عملیات کسب و کارها در بازاریابی اتومیشن انجام می‌شود.

اتوماسیون بازاریابی به شما اجازه می‌دهد که استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ خود را بدون آنکه نیاز باشد گزینه‌ای را کلیک کنید، پیامی را ارسال کنید، محتوایی را به طور مستمر تولید کنید و … اجرا کنید. نرم‌افزارهای پیشرفته بازاریابی خودکار می‌توانند مخاطبان هدف شما را شناسایی کرده، محتوای مناسب برای هر مخاطب را بر اساس تنظیمات و خوراک اولیه شما ایجاد کرده و بر اساس رفتار آنها در وبسایت شما، برنامه‌های زمانبندی شده بازاریابی را برای آنها اجرا کنند.

برای استفاده از اتوماسیون بازاریابی باید اطلاعات اولیه از مخاطبان خود را به دست آورید و در اختیار نرم‌افزار قرار دهید؛ اطلاعاتی مانند ایمیل، بازدید سایت، نصب اپلیکیشن، فالو کردن شبکه‌های اجتماعی و … . چنین اطلاعاتی به نرم‌افزارهای مارکتینگ اتومیشن کمک می‌کند تا دیدی 360 درجه و کامل از هر مخاطب به دست آورد.

در مرحله بعد، مخاطبان شما بخش‌بندی و هدف‌گذاری شده و بر اساس تنظیمات شما، عملیات بازاریابی روی آنها به طور خودکار انجام می‌شود. با هر رفتار کاربر در طی این عملیات، عملیات جدید طبق Workflow ادامه پیدا می‌کند. تجربه شخصی‌سازی مشتریان شما، نتیجه‌ای ارزشمند است که مشتری را راضی می‌کند تا از شما خرید کرده و به برند شما وفادار بماند. مثلاً در تصویر زیر، با دریافت اطلاعات شغلی لیدها می‌توان فهمید کدام لید، درآمدزایی بیشتری برای کسب و کار دارد و برای هر کدام، کدام محصول یا کدام پلن قیمتی را تبلیغ کنند.

 

مزایای استفاده از اتوماسیون بازاریابی برای کسب و کارها

 

با اتوماسیون بازاریابی نه تنها بهره‌وری و بازدهی فعالیت‌ها افزایش پیدا می‌کند، بلکه تجربه‌ای کاملاً شخصی‌سازی‌شده برای مشتریان فراهم خواهد شد. به علاوه، با تکنولوژی اتوماسیون بازاریابی، انجام امور بازاریابی بسیار ساده‌تر می‌شود.

در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین مزایای اتوماسیون بازاریابی اشاره می‌کنیم:

 • افزایش تعداد دنبال کنندگان جدی برند با صرف هزینه کمتر به ازای هر نفر
 • بهبود روابط با مشتریان و حفظ بهتر آن‌ها
 • بازدهی بالاتر بازاریابی با افزایش فروش حاصل از آن
 • افزایش بیشتر و قوی‌تر بازگشت سرمایه بازاریابی (ROI)

از جمله مزایای غیر مستقیم اتوماسیون بازاریابی نیز می‌توان به بهبود روابط با مشتریان اشاره کرد. متخصصان فروش با فرهنگ و گرایشات مشتریان بیشتر آشنا می‌شوند؛ در نتیجه به جای اینکه با یک لیست خرید بی‌کیفیت و یک درخواست برای اقدام سرد و بی روح مشتریان را به خرید دعوت کنند، یک فهرست از علایق طرفدارانشان برای آن‌ها ارسال می‌کنند با پیام‌هایی کاملاً اختصاصی و دوستانه!

حتی می‌توان اطلاعات حاصل از اتوماسیون بازاریابی را با نرم‌افزارهای CRM ترکیب کرد و اطلاعات جامع‌تری به دست آورد.

 

چه نرم‌افزارهایی برای اتوماسیون بازاریابی وجود دارد؟

 

نرم‌افزارهای زیادی برای اتوماسیون بازاریابی و خودکار کردن فعالیت‌های مارکتینگ تولید شده‌اند. در ادامه با سه تا از بهترین آن‌ها آشنا خواهیم شد:

HubSpot marketing automation: این نرم‌افزار از نظر عملکرد یکی از قدرتمندترین ابزار است و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. به علاوه مشتریان زیادی نیز داشته و از محبوبیت بالایی برخوردار است. هاب اسپات علاوه بر این که یک نرم‌افزار بازاریابی است، یک نرم‌افزار فروش و پشتیبانی نیز هست که همه این‌ها با CRM رایگان آن به صورت خودکار ادغام شده‌اند.

جمع آوری این اطلاعات یک جا به شما امکان خلاقیت در اتوماسیون را خواهد داد. در حالی که در صورت استفاده از ابزارهای مجزا این کار غیرممکن خواهد بود.از دیگر مزیت‌های هاب اسپات طرز استفاده آسان آن است. حتی می‌توانید از HubSpot academy کمک بگیرید.

Ontraport: این نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی بیشتر مناسب شرکت‌های کوچک است. تنها بخشی از عملکردهای این نرم‌افزار عبارت‌اند از:

 • ایمیل مارکتینگ
 • صفحات فرود
 • گزارش دهی
 • تجارت الکترونیک

یکی از مزایای Ontraport تمرکز آن بر گزارش دهی است. با گزارشاتی که این نرم‌افزار ارائه می‌دهد می‌توانید دید شفاف و واضحی نسبت به عملکرد کمپین‌های خود داشته باشید.

SendinBlue :SendinBlue کارش را به عنوان یک آژانس دیجیتالی شروع کرد. سپس به یک ابزار بازاریابی ایمیلی تبدیل شد و با گذر زمان به یک نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی عالی تغییر ماهیت داد.

از جمله ویژگی‌های پیشرفته این نرم‌افزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم گزارش دهی
 • رتبه دهی به طرفداران
 • یک سری فعالیت‌های اتوماسیون بازاریابی پایه
 • پشتیبانی تلفنی
 • امکان برگزاری کمپین‌های پیامکی
 • حداکثر تا 300 ایمیل در روز

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping